Allen Hulsey

Allen Hulsey röportajı

New York’lu gitarist ve besteci Allen Hulsey ilk solo albümünü plak olarak bastı. Blues, folk ve soul’un dengeli bir harmanı olan ‘Whiskey & Blues’u bahane ettik Hulsey ile müziğini konuştuk.

Time Out Istanbul editors
Advertising

‘Whiskey & Blues’ için klasik bir blues albümü diyebilir miyiz?
Tam olarak blues diyemem, içinde folk esintileri de var. Albüm adı blues’un kendisinden çok hissiyatıyla ilgili. Sevdiğim şarkıların çoğunda, hatta Türkçe pop şarkılarında bile bahsettiğim duygu durumu mevcut.

Bob Dylan’ın ‘Don’t Think Twice, It’s All Right’ şarkısına Türkçe sözler yazıp söylediğin bir kaydın var.
İngilizcede kendimi daha rahat ifade ediyorum ama Türkçemin kırıklığı kulağa daha güzel gelebiliyor. Küçük oyunlar yapıyorum Türkçe yazarken. Birebir çeviriler yeterli olmuyor. Hissiyat çok önemli, yoksa şarkının havası kaçıyor.

Çocukluğunun bir bölümünü Türkiye’de geçirmişsin. Nasıldı?
Bir seneye yakın Ankara’da kalıp sonra Konya’ya taşınmıştık. Babamın laboratuvar aletleri ithal ettiği bir şirketi vardı. O dönemler Konya belki Anadolu’nun kendine has kültürüne biraz daha fazla sahipti. Şimdi insanlar küreselleşmenin etkisiyle aynı şekle giriyorlar. Biz pikniğe giderdik, kuzu tandır yapardık. İsterseniz tandır tarifi bile verebilirim.

Buranın müziği nasıl etkiliyor seni?
Bir kanunum var. Üniversite öncesinde Türk makamlarını inceledim. Taksimlerden, doğaçlamalardan etkilendim. Türkülere duygusal anlamdakendimi yakın hissediyorum.

Allen Hulsey,  12 Mayıs Perşembe, Kadıköy Sahne, 22.00, 30 TL  
27 Mayıs Cuma, Bebek Şenliği, ücretsiz.
‘Whiskey & Blues’ Noiseist Records’tan edinilebilir.

Tavsiye edilen

    İlginizi çekebilecek diğer içerikler

      Advertising