İstanbul'un en iyi dövmecileri

Anlatacak bir şeyleri olanlar ve kendilerini tenleriyle ifade etmek isteyenler için İstanbul’un dövme dünyasını turladık.

X- Line
Time Out Istanbul editors |
Advertising

İstanbul’da farklı tarzlarda onlarca dövme sanatçısı ömür boyu taşınabilen sanat eserleri yaratıyor. Yıllardır ertelediğiniz dövmeyi yaptırmanın vakti geldi belki de?

İstanbul'un en iyi dövmecileri

Alışveriş & stil

Neko Tattoo & Art Studio/ Serra Sönmez

icon-location-pin Caddebostan

Suadiye’de Vapiano’nın hemen arkasındaki sokakta dövmeci olduğunu anlamakta güçlük çekeceğiniz şirin mi şirin bir stüdyo... Bu sevimli görüntünün mimarı Serra Sönmez. Ekim sonunda açılan Neko Tattoo, ismini Japoncada ‘çağıran kedi’ anlamına gelen ve dükkânların kapısına bereket getirmesi için figürleri asılan Maneki Neko’dan alıyor. Kendi isminin de bolluk, bereket anlamına geldiğini söylüyor Serra.

Camera
Alışveriş & stil

Red Cat Tattoo Factory

icon-location-pin Bebek

1995 yılında Emrah Çakın tarafından kurulan Red Cat Tattoo Factory Bebek’te. Güzel Sanatlar Akademisi'nden Endüstri Ürünleri tasarımcısı olarak mezun olan Çakın’ın misyonu her müşterisine en büyük ve en karmaşık olan dövme desenlerini yapmak değil, kişiye özel ve hayatı boyunca sıkılmadan taşıyabileceği dövmeleri yapmak. Ona göre en iyi dövme doğru kişide, doğru yerde ve doğru boyutta olan.

Advertising
Camera
Alışveriş & stil

Scorpion Ink Tattoo

 

1978 doğumlu Erbil Yanbul dövmeyi yaklaşık 14 senedir profesyonel olarak yapıyor. Dört senedir Scorpion Ink isimli stüdyosunda çalışıyor. İlk dövmesini 13 yaşında, kalemden bozma bir makinenin ucuna taktığı dikiş iğnesiyle kendi üzerinde yapmış. 

Alışveriş & stil

Xline Tattoo

icon-location-pin Kadıköy

84 doğumlu Şahin Yıldız’ın dövme hikâyesi 14 yaşında, insanların vücuduna bir şeyler çizerek başlamış. İlk dövmesi bir örümcek. Onu da yine aynı yaşta kendi imalatı makineyle kendisi yapmış. İlk olduğu için çok kötü göründüğünü ama manevi değeri yüksek olduğu için kapattırmadığını söylüyor. Dövmeden para kazanmaya ise 15 yaşında başlamış. X-Line’da uygulamanın yanı sıra dövme malzemesi satışı, ithalat ve ihracatı da yapılıyor. Tüm Türkiye’ye satış yapıyorlar, gezici servisleri de var. Online satış da mevcut ama stüdyodan da gelip alan var.

Advertising
Alışveriş & stil

-2

icon-location-pin Moda

1984 doğumlu Nilüfer’in Bahariye’deki stüdyosu rengârenk, cicili bicili bir mekân. Ferah, tertemiz ve canlı. Dövmeleri de tıpkı stüdyosu gibi bol renkli. Üniversite eğitimi için 2006’da İstanbul’a gelen ve dövmeyi bugün eşi olan Çağatay’dan (Ateş) 2007’de öğrenmeye başlayan Nilüfer’in stüdyosunun ismi Negatif’e gönderme yapar şekilde -2 adını taşısa da bugün hem Negatif’ten hem de Çağatay’dan tamamen farklı bir tarzda çalışıyor.

Alışveriş & stil

-3

icon-location-pin Moda

14 yıldır dövmeyle uğraşan Umut Kıran, işe Eskişehir’de öğrenciyken başlamış. Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümünde okurken tuval yerine tahta, taş ve seramik üzerine çalışmış. Bulduğu son tuval alternatifi de insan vücudu olmuş. Resimle dövme arasında kararsız kalmış ve sonunda dövme sanatçısı olmuş. İnsan vücudu yaşayan bir tuval, diyor. Sergi açmasanız da resimleriniz her yerde dolaşıyor, ve birçok insan tarafından görülüyor diye ekliyor.

Advertising