Cats

Etkinlikler
0 Beğen
Kaydet
Cats

Dünyanın dört bir yanından 20 ülke, 250 şehir, 10 ayrı dil, yüzlerce farklı oyuncu, sayısız ödül ve fantastik bir şov. ‘Cats’ müzikali şov dünyasının alamet-i farikası olarak nitelendirilebilecek ender eserlerden, dolayısıyla yaşanması gereken gerçek bir masal.
 

Müzikal 20. yüzyılın önde gelen oyun yazarı, şair ve edebiyat eleştirmeni T.S. Eliot’ın kaleminden çıkma. Şovun kompozitörü ise Andrew Lloyd Webber, nam-ı diğer ‘The Lord’ Lloyd Webber; eserleri yıllar boyunca aralıksız olarak dünyanın dört bir yanında sahnelenen bir besteci. Webber’in T.S. Eliot’ın ‘Old Possum’s Book Of Practical Cats’ kitabından uyarlayarak bestelediği müzikal gerçek hayatın inişlerini, çıkışlarını, hayal kırıklıklarını, coşkularını, reddedişlerini, affedişlerini kısacası hayatın tüm gerçekliklerini kediler üzerinden anlatıyor. Fantastik öğeleri de içeren müzikalin yapımcısı ise kraliçe tarafından Sir unvanı ile onurlandırılmış bir deha: ‘Sefiller’, ‘Operadaki Hayalet’, ‘Miss Saigon’ ve ‘Mary Poppins’ gibi müzikalleri tüm dünyada seyirciyle buluşturan isim, Sir Cameron Mackintosh. Müzikalin arkasındaki isimler bu denli sağlam olunca ‘Cats’in ödüllere doymayan bir prodüksiyona ve ölümsüz bir esere dönüşmesi de kaçınılmaz oluyor.
 

Dünya tarihinin en uzun soluklu müzikallerinden biri olan ‘Cats’, En İyi Müzikal ve En İyi Yönetmen dalları dahil olmak üzere yedi Tony Ödülü’nün sahibi. Gelmiş geçmiş en büyük aktörlerden Sir Laurence Olivier anısına verilen Laurence Olivier Ödülleri’nde En İyi Müzikal Ödülü’ne de layık görülen eser Broadway tarihinin en uzun süre sahnelenen ikinci şovu aynı zamanda, dile kolay 18 yıldır sahneleniyor.

Kendi tarihini yaratan müzikal kendi şöhretlerine ve eserlerine de sahip. Elaine Paige ve Betty Buckley’nin adları müzikalle beraber anılıyor. Grammy ve Emmy adaylıkları bulunan, Tony Ödülü sahibi Betty Buckley Amerikan Tiyatrolar Birliği’nin şöhretler kadrosunda da yer alıyor. Marlene Danielle ise şovun Broadway ayağında 18 yıl boyunca aralıksız olarak sahneye çıkan tek sanatçı unvanına sahip.

 

Cats neden bu kadar ünlü?

1) Ekspresyonizm akımının önde gelen temsilcilerinden T. S. Eliot’ın kaleminden çıkma şiirlerden esinlenilerek sahneye aktarılan ‘Cats’ hikâyenin kediler üzerinden anlatılmasıyla dışavurumcu sanat akımının en önemli örneklerinden biri.

 

2) İlk kez 11 Mayıs 1981’de sahnelenen ‘Cats’, New London Theatre’da gerçekleşen tam 3358 performans sonrasında Britanya tarihinin en uzun soluklu şovu

unvanını kazandı.

 

3) ‘Cats’in Sir unvanlı, Oscar ödüllü bestecisi Andrew Lloyd Webber tarihin en kazançlı müzikallerine imza atan isimlerden biri. ‘Cats’in yanı sıra kariyerindeki önemli işler Evita’nın kültleşmiş parçası ‘Don’t Cry For Me Argentina’ ve ‘Operadaki Hayalet’ müzikalinden ‘The Music Of The Night’.

 

4) Müzikalle özdeşleşen ‘Memory’ isimli parça Barbra Streisand’dan Barry Manilow’a bugüne kadar 150 farklı sanatçı tarafından yorumlandı. Barry Manilow yorumu Amerika’da Top 40’a girmeyi başardı.

 

5) Şovun Londra kadrosu 1982 yılında Grammy’lerde En İyi Albüm dalında ödül kazandı. Bir yıl sonra aynı ödülü bu sefer şovun Broadway kadrosu eve götürdü.

Yayınlandı: