Ecofest

Etkinlikler, Festivaller
Ecofest

Ecofest sadece bir ekoloji festivali değil, kültür-sanat ve  sosyal sorumluluk projesi. 8-9-10 Haziran tarihlerinde Maçka KüçükÇiftlik Park’ta gerçekleşen festivalde üç gün boyunca pek çok etkinlik bekliyor bizi. Kısaca özetlemek gerekirse Ecofest, katılımcı kuruluşların stant açtığı, tematik konserlerin verildiği, çocuk atölyelerinin düzenlendiği, ekoloji temalı defileden açık mutfak etkinliklerine pek çok yaratıcı fikrin hayat bulduğu üç gün yaşatıyor çevre dostlarına. Müzikal açıdan bir daha eşini benzerini bulmakta zorlanacağımız bir program var karşımızda. Sebzelerden ürettikleri aletlerle müzik yapan ünlü çevreci Viyanalı grup The Vegetable Orchestra, ABD’li perküsyon ustası ve şef Adam Rudolph yönetiminde sahne alan Organic Orchestra, atık malzemeleri kullanarak müzik aletleri üreten ve bir de onları çalan İsrailli sanatçı Gil Bohadana, beden perküsyonu grubu KekeÇa ve Gitarcafe sanatçıları festivalde sahne almaya hazırlanan isimler. Açılış konserini ise yakından tanıdığımız ve gönülden sevdiğimiz bir grup yapıyor: Baba Zula! “Ekolojiyi seven sanatı da sever” düşüncesinden hareketle sanatsal yönü kuvvetli, aynı zamanda doğa dostu etkinlikler göze çarpıyor festival programında. Sergi mekânı ‘kağıt kulübe’ atık kağıtlarla inşa ediliyor. ‘Ekolojik ev’ enstalasyonunda atıklardan yapılan geri dönüşüm harikası heykeller, çevre dostu tasarım ürünleri sergileniyor.
 

Festivalin yeme-içme alanı da tüm konsepte tam uyumlu. Bu alanda ziyaretçiler mini ekolojik pazardan taze, organik ürünler satın alabiliyor.  Usta şeflerin düzenlediği açık mutfak ve tadım etkinlikleri lezzetini doğallıktan alan pek çok yemeği tatmak için biçilmiş kaftan. Firma sahipleri de festival boyunca hem ürünlerini tanıtma fırsatı buluyor, hem de atölyeler düzenleyerek hareketin dozunu artırıyor.

 

Yogasız olmaz

Çevre bilincinin tavan yaptığı bir ortamda yogasız, Pilates’siz kalacağımızı düşünemezdik. Ecofest içinde başlı başına bir festival gibi duran MindBody İstanbul programın en cazip etkinliklerinden. Sıkı yoga takipçileri Mindbody’nin uluslararası bir etkinlik olduğunu iyi bilir. Türkiye’de ilk defa düzenleniyor olması sebebiyle bekleyeni çok. MindBody İstanbul, şehirde bugüne dek düzenlenen en geniş kapsamlı yoga ve Pilates etkinliği. Dünyaca ünlü 16 eğitmen, profesör, ayurvedik doktor ve sufi tarafından düzenlenen özel seanslar ve atölye çalışmaları gerçekleşiyor MindBody İstanbul’da ve katılım ayrıca ücretlendiriliyor. Ücretler 7 Haziran’a kadar günlük 50, iki günlük 278 TL. Kombine bilet ise 400 TL. Bilet alma işini son ana bırakıp gişeden alanlardansanız günlük biletler 165, iki günlük biletler 305 TL. Kombine bilet ise 440 TL. Festival boyunca her gün 08.00-20.00 arasında, Mindbody’nin iki büyük çadırında düzenlenen her seviyede yoga, Pilates ya da BodyArt derslerine istediğiniz kadar katılabiliyorsunuz. Profesyoneller tarafından verilen seminerleri, konferansları takip edebiliyorsunuz.
 

Festivalin arkasındaki isimleri de saymak boynumuzun borcu. Yurtiçi Kargo’nun ana sponsorluğunda düzenlenen Ecofest İstanbul’a Şişli Belediyesi mekân ve lojistik desteği verdi. Festival İstanbul Bilgi Üniversitesi Çevre, Enerji ve Sürdürülebilirlik Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Yeşil Platform iş birliğiyle CMS İstanbul tarafından gerçekleştiriliyor. Üç gün boyunca, gün boyu sürecek olan etkinliklerde dinleti, atölyeler ve gece konserlerine katılım yetişkinler için 20 TL, çocuklar için 10 TL; 12 yaşından küçük çocuklar için ise ücret alınmıyor. Üç gün boyunca etkinliklerin tümüne katılmak isteyen yetişkinler 40, öğrenciler ise 20 TL ödüyor.

 

Ecofest 8-10 Hazirantarihleri arasında KüçükÇüftlik Park’ta. Festivalin detaylı programına www.ecofestistanbul.com  adresinden ulaşabilirsiniz.

Yayınlandı: