Global Tools

Etkinlikler, Atölye & workshoplar
0 Beğen
Kaydet
Global Tools

1970'lerde İtalya’da Radikal Mimarlık hareketi öncüleri tarafından geliştirilen multidisipliner ve deneysel nitelikteki bir tasarım eğitim programı Global Tools. Global Tools ike tanışmak için İtalya'ya kadar gitmeye gerek kalmadı, programa dair bir sergi, atölye ve tartışma programı bu ay SALT Beyoğlu’nu ev olarak belliyor. Öncelikle Floransa, Milano ve Napoli’de “doğal malzemelerin özgün niteliklerinin araştırılması ve bunların kullanımı”nı teşvik eden laboratuvarlar olarak yola çıkan bir program Global Tools. Amaç ise İtalyan endüstrisi ile alternatif bir ilişki kurmak ve küreselleşme çağı için işlevsel yeni 'araçlar' bulmak, bir yandan da Radikal Mimarlık’ın en ütopik ve uzlaşmaz fikirlerini tasarımcı ve eğitimci Victor Papanek ile Stewart Brand’ın Whole Earth Catalogue (Bütün Dünya Kataloğu) yayını tarafından öne sürülen alternatif yaşam çözümleriyle birleştirmek. Global Tools girişimcilerinin bireysel yaratıcılığı, kendini ifade özelliğinden mahrum bırakan kültürel üstyapılardan bağımsızlaştırma hedefiyle kurumsal çerçevenin dışında tasarladığı araştırma ve eğitim programını tanıtmak için Silvia Franceschini ve Valerio Borgonuovo SALT için GLOBAL TOOLS 1973-1975: Bir Tasarım Ekolojisine Doğru'yu hazırlamış. Global Tools’un faaliyet döneminde tartışılan konular hakkında orijinal doküman ve materyaller sergilenip, uluslararası bir sempozyum ve bir dizi atölye gerçekleştiriliyor. Etkinlik çizelgesi ise şöyle:  

 

Film Gösterimi:

 

11 Mart 19.00 / Drop City (2012)

Yön: Joan Grossman. 82 dakika, İngilizce; Türkçe altyazılı

 

 

Atölyeler

 

13 Mart 19.00

Atölye tanıtımı: Valerio Borgonuovo, Silvia Franceschini, Alessandro Mason, Paolo Patelli ve Herkes İçin Mimarlık

 

14 Mart 10.00-19.00

Herkes İçin Mimarlık “Hayatta Kalma” / Paolo Patelli “İletişim” / Allessandro Mason “Konstrüksiyon”

 

Herkes İçin Mimarlık’ın yürüttüğü atölye dışındaki programların dili İngilizce. Atölye katılımı için kayıtlar ne yazık ki doldu.

 

Sempozyum

 

15 Mart 14.00 – 18.00: Global Tools deneyimini, günümüz koşullarında farklı disiplinlerin gözünden değerlendirmek için bir tartışma

14.00 “Global Tools’a giriş” Silvia Franceschini ve Valerio Borgonuovo

14.30 “Nesneden Hayatta Kalmaya” Lapo Binazzi

15.00 “İşin feshinden yaratıcı endüstrilere” Maurizio Lazzarato

15.30 “Bir araç olarak beden” Franco Raggi

16.00  Çay molası

16.30  “The Silent University” Ahmet Öğüt

17.00 “The Eternal Internet Brotherhood (Ölümsüz İnternet Kardeşliği)” Angelo Plessas

17.30 Açık tartışma

 

Program dili İngilizce ama Türkçe’ye simultane çeviri bulunuyor. Katılım ücretsizdir.

Yayınlandı: