Oberhausen Kısa Film Festivali Gezici Programı

Etkinlikler
Oberhausen

Dünyanın en eski kısa film festivali olan Oberhausen'in 2011 yılı seçkisi şehre geliyor. 57. Oberhausen Kısa Film Festivali'nin gezici programı 12 Nisan Perşembe günü İstanbul Modern Sinema'da. 6 filmden oluşan seçki 15.00'te ve 19.00'da olmak üzere iki kez gösterilecek. Filmler ise şöyle:

 

Kengere
Peter Tukei Muhumuza'nın çektiği bu stop motion animasyon Uganda yapımı. 22 dakikalık film, 1989 yılında yakılmak üzere tren vagonlarına kapatılan kurbanların seslerini içeren bir kasedin izini sürmek için kasabasına geri dönen bir bisikletçinin hikayesini anlatıyor.

 

Atrofi / Atrophy
Güney Afrikalı yönetmen Palesa Shongwe'nin resim, şiir, ses ve müziği birbirine dokuyarak işlediği bu düşündürücü film gençlik anılarını çağırıyor, doğaçlamanın yok oluşunu, büyümeye karşı duyulan sessiz korkuyu yansıtıyor. Dansı metafor olarak kullanan film, özgürlüğün ve kendini ifade isteğinin nasıl bastırıldığını anlatıyor. 

 

Merkür / Mercurio
Portekizli yönetmen Sandro Aguilar'ın çektiği 18 dakikalık bu kısa film, kimsenin birbirine ait olmadığı, her şeyin bir anda değişebildiği bir evreni işliyor.

 

Yeni Dünyada/ In the New World
Rick Raxlen'in rotoskop tekniğiyle hazırladığı animasyon, Kwakiutl kabilesinde geçen bir aşk ve intikam öyküsünü anlatan 1914 yapımı In the Land of the War Canoes filmini zamansız bir biçimde uyarlıyor.
 

Başlıksız / Sans-titre
Cezayir’deki bir villanın kirli geçmişine dair sorular soruyor film. Bir zamanlar teröristlerin gizli sığınağı olan villada ufak bir sorun var; bina tamamen camdan yapılmış. 15 dakikalık film 57. Oberhausen Kısa Film Festivali'nde birinci oldu.
 

Envanter / Inwentaryzacja
Ü
ç araştırmacının Varşova’nın merkezindeki bir Yahudi mezarlığında kayıp mezar taşlarını bularak, yıkık bir şehri yeniden kurgulamak için envanter tutmasından yola çıkarak  bellek, kimlik ve geçmişi sorguluyor film.

Yayınlandı: