TEDxReset

Etkinlikler
TEDxReset

TED konuşmalarının ününü duymuşsunuzdur, resmi TED konuşmalarını internet vasıtasıyla uzaktan izlemeye zorunlu olsak da buralarda bağımsız TED gönüllülerinin gerçekleştirdiği, orijinalinden pek de aşağı kalmayan TEDx konuşmaları yapılıyor en azından. Uluslararası TED platformunun Türkiye'deki gönüllüleri tarafından düzenlenen TEDxReset beşinci yılında ‘Ya şimdi?’ sorusuna yanıt arıyor. Sosyal, siyasi ve ekonomik belirsizliklerle kafaları kurcalayan bu soru karşısında amaç ortak aklı, ilham veren fikir ve projeleri, ne olup bittiğine ilgi duyan herkesle buluşturmak.

 

İlki 2010 yılında “Sıfırla” temasıyla başlayan TEDxReset’te farklı alanlardan, farklı düşünen 34 konuşmacı “Ya Şimdi?” sorusunu cevaplıyor. 18-19 Nisan tarihlerinde TİM Show Center'da iletişimci Ali Üstündağ’ın küratörlüğünde zihin açacak konuşmacıların listesi bir hayli kalabalık: dünyada en çok satan kitaplar listesinde yer alan Tanrılar Okulu’nun yazarı Prof. Stefano D'Anna, önemli tasarımcı ve eğitmenlerinden Oruç Çakmaklı, tasarıma dair yenilikçi söylemlerin temsilcisi Rauf Kösemen, “Gelecekhane” isimli inovasyon projesinin baş mimarı Halil Aksu, sivil topluma ve yeni siyaset modellerine ilişkin yenilikçi fikirleriyle Bekir Ağırdır, Şamanizm kültürü öğretim görevlisi Timur Davletov, elektrik sistemlerini kullanarak insan bedenleri ve hareketleri üzerine eserler yaratan Kai Fai Choi, mimar Han Tümertekin, Studio-X Istanbul’un kurucusu Selva Gürdoğan-Thomsen, tasarım gurusu Tom Wujeck, yönetim gurusu Fazıl Oral, maske ustası Rob Faust, Oy ve Ötesi’nin kurucularından Sercan Çelebi, Dan Klein, Scott Cohen, Murat Daltaban, NohLab, Tahribad-ı İsyan, SATTAS, Elif Çağlar...

 

Ortalama 15’er dakikalık 38 sahne oturumunda, 36 konuşmacı ve 6 müzik/dans performansı sahne alıyor. “Big data”, bio-teknoloji, imece atölyeleri, şehircilik, bağımsız basın, dünyayı değiştirebilecek yeni tasarım anlayışları, çağdaş sanatın teknolojiyle iç içe geçtiği arakesitler, alternatif iş ve yaşam modelleri, sivil toplumun gücü, müzik, dans gibi konular 'Ya Şimdi?' konseptiyle sunuluyor. Detaylı program TEDxRESET web sitesinde.

Yayınlandı:

Etkinlik websitesi: http://www.tedxreset.com