Hain

Film
Eleştirmenin seçimi
4 5 yıldız üzerinden
Hain

Time Out diyor ki

4 5 yıldız üzerinden

Yönetmen: Marco Bellocchio

13 Aralık

Nedir? Suç dolu hayatını geride bırakmaya karar veren Tommaso Buscetta’nn gerçek hikayesi.

Neden izlemeli? Mahkeme salonu sahneleri ve gerilimli anlatısı için.

Her ne kadar usta yönetmen Marco Bellocchio uzun ve üretken bir kariyere sahip olsa da, bu kariyerin -özellikle de işlediği pek çok farklı konu düşünüldüğünde- biraz dengesiz olduğunu da söyleyebiliriz. Ancak 1980’ler Sicilya’sından Tommaso Buscetta adında bir adamın kendini temize çıkarma çabasını anlattığı ‘Il traditore’, yönetmenin en iyi filmlerinden biri.

1980’lerin başında Palermo’da başlayan film, eroin ticareti yapılan bölgeleri aralarında paylaşmaya karar veren iki mafya ailesinin anlaşmalarını kutlamak için bir araya gelmeleriyle açılıyor. Ancak bir süre sonra bu suç dolu hayattan yorulan Buscetta, önceki evliliğinden olan iki oğlunu arkada bırakıp karısıyla beraber Rio de Janeiro’ya taşınmaya karar veriyor. Ancak iki aile arasındaki çatışmada oğullarını ve erkek kardeşini kaybediyor. Brezilya polisi tarafından uyuşturucu kaçakçılığı suçlamasıyla tutuklanan Buscetta, İtalya’ya geri gönderiliyor. İtalya’da ise hakim Falcone en sonunda Buscetta’yı Sicilya’da olanlarla ilgili gerçekleri anlatmaya ikna ediyor.

Her ne kadar tür sineması anlamında pek özel bir tarafı olmasa da, yine de pek çok açıdan başarılı bir film ‘Il traditore’. Ayrıca Francesco Rossi’nin politik gerilimlerini hatırlatan bir tarafı da var. Bellocchio mahkeme salonundaki sahnelerde ustaca bir yönetmenlik sergiliyor. Rakip aileler arasındaki çatışmayı ve karmaşık, bol karakterli anlatıyı görsel olarak canlı bir üslupla resmediyor. En başta tamamen kendine odaklı bir adam olarak resmedilen Bellocchio’ya sempati ve saygı duymamızı sağlayan başrol oyuncusu Pierfrancesco Favino’nun performansı da dikkat değer.

Editör: Geoff Andrew

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Sürüm detayları

Oyuncular ve ekip

Yönetmen:
Marco Bellocchio
Senaryo:
Marco Bellocchio, Valia Santella, Ludovica Rampoldi, Francesco Piccolo
Oyuncular:
Pierfrancesco Favino