Randevu Film Festivali

0 Beğen
Kaydet
Randevu Film Festivali

Yılın son festivali olan Uluslararası Randevu İstanbul Film Festivali, 16. yaşını kutluyor bu sene. Cannes, Berlin ve Toronto gibi festivallerden ödüllü filmleri ayağımıza getiren ve TÜRSAK Vakfı tarafından düzenlenen festival sayesinde dünya sinemasının son dönemdeki kalburüstü örneklerini görme fırsatı buluyoruz. Bu yıl programda 50’nin üzerinde film var, ajandanıza not almanız gereken tarihler ise 20-26 Aralık. Festival mekânları ise Levent Cinemaximum Kanyon, Beyoğlu Cine Majestic, Fransız Kültür Merkezi (belgesel ve kısa film gösterimleri burada ücretsiz gerçekleşiyor) ve Cinemaximum Zorlu Center.  ‘Gala İstanbul’, ‘Dünya Dönüyor’, ‘İlk Randevu’, ‘Sinema Tarihi Yazıyor’, ‘Film Bağımlıları için Bağımsız Filmler’ başlıkları altında toplanan programdan öne çıkan beş film seçtik.

Jimmy P.

Bu yıl Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışan filmin odağında II. Dünya Savaşı sonrasında yaşadığı psikolojik sorunlara derman bulamayan bir Amerikan yerlisi ve ona yardımcı olabilmek için Fransa’dan gelen uzman bir doktor var. Apayrı kültürlerden iki karakterin kurduğu iletişime tanık oluyoruz filmde. Başrollerde Benicio Del Toro ve Mathieu Amalric var.

 

Nebraska

‘Sideways’ ve ‘The Descendants’ın ödüllü yönetmeni Alexander Payne’in son filmi ‘Nebraska’ bu yıl Cannes’da Altın Palmiye için yarıştı ve başrol oyuncusu Bruce Dern’e En İyi Erkek Oyuncu ödülünü getirdi. Filmde piyangodan ödül kazandığına inanan alkolik bir babanın, kendisine mesafeli oğlu ile birlikte Montana’dan Nebraska’ya yaptığı yolculuğa dahil oluyoruz.

 

 

The Motel Life

2012 yılında Roma Film Festivali’nde ödüle doymayan ‘The Motel Life’ ile Alan ve Gabe Polsky kardeşler ilk yönetmenlik denemelerine imza attı. Başrollerde Emile Hirsch ve Stephen Dorff’un olduğu filmde, Dakota Fanning de ufak bir rolde karşımıza çıkıyor. İki kardeşin bir trafik kazası nedeniyle değişen hayatını konu edinen film Willy Vlautin’in aynı adlı romanının bir uyarlaması.

 

A Thousand Times Good Night

Norveçli yönetmen Erik Poppe’nin filminde iki tanıdık yüz var: Juliette Binoche ve ‘Game of Thrones’taki Jaime Lannister karakterini ete kemiğe büründüren Nikolaj Coster-Waldau. Montreal Film Festivali’nden Jüri Özel Ödüllü film işinin ehli bir savaş fotoğrafçısı olan Rebecca’nın işi ve ailesi arasında kalışını, duygusal yükü oldukça ağır bu ikilem sebebiyle yaşadığı zorluğu anlatıyor.

 

Kill Your Darlings

Beat Kuşağı tutkunlarına müjde niteliğinde bir film: Allen Ginsberg’in hayatından bir dönemi konu edinen ‘Kill Your Darlings’, Sundance’te Büyük Jüri Ödülü’ne aday oldu. John Krokidas’ın ilk yönetmenlik denemesi olan filmde David Kammerer’ın Lucien Carr tarafından öldürülmesiyle gelişen olayları; bu cinayetin üç büyük ismi, yani Allen Ginsberg, Jack Kerouac ve William Burroughs’u bir araya getirişini izliyoruz. Oyuncu kadrosu da hayli şenlikli: Daniel Radcliffe ve Michael C. Hall.

 

20 Aralık - 26 Aralık Gündüz seansları 5 TL, 19.00 ve 21.00 seansları ise 10 TL. Ayrıntılı bilgi için www.randevuistanbul.com

Yayınlandı:

LiveReviews|0
1 person listening