Aldo Romano

Müzik, Caz
Italya ve Fransa kökenli stilini davulunda birleştiren, çok çeşitli türlerdeki başarılı icracılığıyla tanınan Aldo Romano Salon'da.

1941’de İtalya, Belluno’da doğan sanatçı, 1950’lerde ailesiyle birlikte Fransa’ya taşındı. O yıllarda profesyonel şekilde hem davul hem de gitar çalıyordu. Romano’nun yıldızı 1963’te Don Cherry’le çalışmaya başlayınca parladı. Steve Lacy’le bir albüm kaydetti ve Dexter Gordon’un turnesine eşlik etti. Daha sonra François Jeanneu ve Jean-François Jenny-Clark, Michel Graillier, Henri Texier gibi isimlerle birlikte çalıştı. 1971’de en az davul kadar iyi çaldığı gitardan da hareketle bir rock grubu kuran Romano, 80'lerde Paolo Fresu, Franco D'Andrea ve Furio Di Castri ile birlikte kurduğu ‘Italian Quartet’ ile büyük başarı yakaladı. 

Kariyeri boyunca davulu onun için her zaman yepyeni tınılar keşfedeceği bir araç oldu. Kendini müzikal tanımlamalarla sınırlandırmayan Romano rock’tan klasiğe, Latin-Amerikan ezgilerine ve aryalara kadar pek çok tınıdan beslendi. İtalyan kökenli Fransalı piyanist Michel Petrucciani’nin kariyerine başlamasında önemli rol oynayan Romano, 2004’te Jazzpar ödülünü kazandı. Yarım asırlık bu müzik çınarını dinlemek isteyenler kaçırmasın deriz.

Yayınlandı:

Etkinlik websitesi: http://www.saloniksv.com