Anke Helfrich Trio

Müzik, Caz

Garanti Caz Yeşili konserleri kapsamında JC’S, Avrupa’nın en önemli trio’larından birisi olarak kabul edilen Anke Helfrich Trio ve kullandığı her ezgiye melodik, armonik ve ritmik olarak imzasını atan ve dünyanın dahi pianist ve bestecisi olarak kabul edilen Thelonious Monk müziklerinden oluşan 'Monk and More' projesini seslendirecekler.

Hollanda ve New York ‘da caz eğitimlerini Kenny Barron ve Larry Goldings gibi müzisyenler ile tamamlayan Anke Helrich, 1996 yılında kendi trio’su ile “Avrupa caz yarışmasını” kazandı. 1999 yılından beri Mannheim Üniversitesinde derler ve workshoplar düzenlemekte. Sanatçı ilk albümü 2006 yılında Roy Hargrove’unda konuk trompetçi olarak yer aldığı “Better time ahead” ile tüm Dünya ve Avrupa dergilerinden çok olumlu eleştiriler aldı.

Birçok Caz festivallerinde çalan Anke Helfrich 2003 yılında Sofya Caz Festivalinin açılışını da kendi Trio’su ile yapmıştır. Anke, Johnny Griffin, Jimmy Woode, Benny Bailey, Roy Hargrove, Nils Landgren, Nils Wogram, Tony Lakatos, Ack van Rooyen, Peter Weniger, Gianni Basso gibi daha bir çok önemli müzisyen ile aynı sahneyi paylaşmış olan bir müzisyendir.

 

Yayınlandı:

Etkinlik websitesi: http://www.istanbuljazz.com