Baba Zula & Sattas

Müzik
Baba Zula

Bu akşam Babylon sahnesi geleneksel Türk müziğini apayrı bir elektronik düzlemde işleyen BaBa ZuLa'yı ve İsimlerini Jamaika İngilizcesinde ‘rahatla’ anlamına gelen Satta kelimesinden alan Sattas'ı konuk ediyor.

Geleneksel Türk müziğini apayrı bir elektronik düzlemde işleyen BaBa ZuLa, Ekim ayında Babylon sahnesini tekrardan işgal etmeye hazırlanıyor. Halk müziğinin bilindik usüllerine yeni bir yorum getiren BaBa ZuLa, bir yandan elektronikle akustiği harmanlarken bir yandan da İstanbul’un güncel kaotik durumunu yansıtmayı başaran ender gruplardan. Her an farklı sürprizlere açık etkileyici canlı performansları zaman zaman toplu bir ayine dönüşen grup şu ana kadar 6 albüm çıkardı. Oyunlar ve filmler için de müzik besteleyen grubun, son albümleri “Gecekondu” grubun son dönemdeki “saykodelik” sahne performanslarının kuvvetli bir yansıması niteliğinde. Belli bir kompozisyon dahilinde doğaçlamanın daha az kullanıldığı parçalarda Titi Robin, Bugge Wesseltoft, Serra Yılmaz ve Dr.Das gibi isimlere yer veren grup, şimdiye kadar Roskilde Festivali’nde, Fransa’da Printemps de Bourges’da, Berlin’de Now Festivali gibi bir çok uluslararası organizasyonda sahne aldı. Geçtiğimiz yıl dünya müzikleri fuarı Womex’in Showcase Festival’inde de yer alan BaBa ZuLa, Babylon müdavimlerinin ve Türk alternatif folk müziği severlerin tartışmasız favorisi.

 

İsimlerini Jamaika İngilizcesinde ‘rahatla’ anlamına gelen Satta kelimesinden alan Sattas, 2004 yılında Beşiktaş’ta bir evin salonunda kuruldu. Bob Marley, Peter Tosh, Scratch ve Burning Spear gibi sanatçıların parçalarını yorumlayarak canlı performanslarında geniş bir repertuvar sergileyen Sattas; Babylon, Nayah, Peyote ve Shaman gibi mekânlarda sahne aldı. Grup ayrıca Jamaikalı müzik devi U-Brown ile beraber Balans Music Hall’da ve 2009 Temmuz’unda Rock ‘n’ Coke ta sahne aldı. Reggae’nin özünden uzaklaşmadan Jazz, Ska, Dub ve Rock formlarını bir potada eritebilen ve eğlenceli performanslarıyla senelerdir büyük ilgi gören Sattas, 7 Ekim Cuma gecesi BaBa ZuLa’nın performansının ardından pozitif titreşimlerini Babylon sahnesine taşıyacak.

Yayınlandı:

Etkinlik websitesi: http://www.babylon.com.tr