BACHFEST

Müzik, Klasik & opera
0 Beğen
Kaydet
BACHFEST

Her ay bir konserle Ankara dinleyicisine Bach'ın eserlerini dünyaca ünlü sanatçılardan dinletme fırsatının ilki 2014’ün ilk ayında başlıyor.

 

Johann Sebastian Bach, klasiğin en büyük bestecilerinden biri olarak tüm dünyada adına en çok festival ve etkinlik düzenlenen isim. Şimdi onun eserlerinin Ankara’da seslendirileceği bir Bachfest organizasyonunu heyecanı içinde olan bir grup Bach tutkunu var. Bachfest, dünyanın pek çok şehrinde, şehrin ismiyle anılan ve o şehre değer katan önemli organizasyonlardan biri. Bu yeni yılla beraber artık Ankara’ya da değer katan unsurlardan biri olarak çok önemli isimleri, özel müzikal programlarla şehre taşımaya hazır. Başlangıç konserinde ünlü soprana Emma Kirkby’ı dinleme şansını kaçırmayın deriz.

İzmir Barok topluluğu ile birlikte vereceği konserde Emma Kirkby ve Ingrid Seifert, Bach’ın yanı sıra pek çok barok bestecisinin de eserlerini seslendiriyor. BBC Müzik Dergisi tarafından tüm zamanların en iyi sopranoları arasında gösterilen Emma Kirkby, Oxford’da öğrenciyken ve daha sonra öğretmen olduğu yıllarda korolorda ve küçük gruplarda şarkılar söyledi. 1971’de Taverner Korosu’yla ve 1973’te de Consort of Musicke’yle yıllara yayılan müzik birlikteliğine başladı. Londra Barok Topluluğu’nda 30 yılı aşkın performans sergilemiş usta kemancı Ingrid Seifert ise barok müziğin büyük isimleri Harnoncourt ve Kuijken ile sayısız kayıtlar yapmış ve konserler vermiş bir isim. Halen Londra’da Royal College ve Kraliyet Müzik Akademisi’nde masterclass çalışmalarına devam etmekte. İzmir Barok ise 25 yıla yakın zamandır birlikte oda müziği konserleri veren Bülent Oral ve keman sanatçısı Hakan Özaytekin’in hayat bulan hayal projesi. Topluluğun göze çarpan en önemli özelliği, barok müziği, dönem enstrümanları ve stiliyle seslendirmeleri. Türkiye’de bunu gerçekleştiren ilk topluluk olmalarıyla sıyrılıyorlar. İzmir Barok topluluğunun geçtiğimiz günlerde kaydedilen ‘16.yy’dan 18.yy’ın İlk Yarısına Avrupa ve Osmanlı Saray Müzikleri’ albümünün de raflardaki yerini aldığını hatırlatalım.

 

www.bachfestankara.org

Yayınlandı: