Büyük Ev Ablukada

Müzik, Rock & Indie
0 Beğen
Kaydet
Büyük Ev Ablukada

Büyük Ev Ablukada cephesinde değişim rüzgârları esiyor. Yepyeni projeleri Fırtınayt ile bu ay tanışmadan önce Yusuf Huysal grubu neden sevdiğini anlattı.

 

Büyük Ev Ablukada’nın geçtiğimiz Aralık’ta Zorlu PSM’de konser vereceğini ilk duyduğumda yadırgamıştım. Birçok kez bulunduğum samimi akustik konserlerinden sonra, iki katlı büyük bir salonda çalacak olmalarıydı yadırgayışımın sebebi. Salonun kesinlikle dolmayacağını düşünerek (ve biraz da tembellikten) konsere erkenden bilet almadım. Büyük bir şaşkınlıkla, konser günü ancak üst katta ve en arkada bir bilet bulabildim. Sadece benim gibi ‘bilenler’in dinlediğini sandığım Büyük Ev Ablukada, istese Türk Telekom Arena’yı dolduracak seviyeye gelmişti. Cin lambasından çıkmıştı. Sevinsem mi üzülsem mi bilemedim.

 

Konser başladığında, sahneden ziyade gökyüzüne daha yakın olan koltuğumda Büyük Ev Ablukada’yı dinlemek garip geldi. Ama bir iki şarkı sonra grubu bana sevdiren özelliklerden birini hatırladım: Onlar iki katlı ve soğuk bir salonu bile sıcak ve samimi bir ‘jam session’a çevirebilecek enerjiye sahiplerdi.

 

Büyük Ev Ablukada konserleri benim için müzikten ibaret değil, aynı zamanda bir tiyatro oyunu ve stand-up gösterisi gibi her performansları. ‘Bir hıçkırık gibi, sormadan geldi korkmazsan gitmez’ gibi komik sözler ve seyirciyle diyalog içerisinde doğaçlama üretilen uydurma şarkılar grubun sevdiğim mizahının örnekleri. Şarkıda yüksek bir notaya çıkamayınca, nakaratın ortasında ‘detone bizim işimiz’ diye kafiye yapabilen bir zekaya sahip onlar. Vokalist Canavar Banavar diğer işi olan oyunculuktan gelen bir performans hakimiyeti ve sahne karizmasına sahip. Ama grubun sound’unun omurgası, Afordisman Salihins’in yaratıcı ve akılda kalıcı gitar melodileri ile Galvaniz Gelbiraz’ın jazzy vokalleri.

 

Büyük Ev Ablukada onları şöhrete kavuşturan akustik tarzları ve daha gürültülü rock kimlikleri Full Faça’dan sonra, geçtiğimiz aylarda yeni ‘şekil’leri Fırtınayt’ın müjdesini verdi. İlk single’ları ‘Hayaletler’e bir parti havası ve heyecan verici synth melodileri hakim. Fırtınayt ortalığı tozu dumana katarsa şaşırmayın. 

Yayınlandı: