Deutsches Symphonie Orchester Berlin

Müzik, Klasik & opera
Deutsches Symphonie Orchester Berlin

Kişiyi kahraman yapan, ‘kahramanlık’ hikâyeleri değil, yüreğindeki tutkunun ve inancın sınırsızlığı… 40. İstanbul Müzik Festivali kapsamındaki bu konser, bu sınırsız tutku refleksiyle hayat bulan eserleri, benzer bir tutkuyla bu eserleri yorumlayan bir orkestra ışığında Türkiye’deki klasik müzik takipçilerinin beğenisine sunuyor.
 
Bu konserde, Ravel ve Beethoven’ın ilhamını böylesi bir tutku ve güçlü bir inançtan alan yapıtlarına bakma şansımız var. Ravel’in gösterişli olduğu kadar soylu bir anlatıma sahip olan, I. Dünya Savaşı’nda sağ kolunu kaybetmesine rağmen ‘umudunu yitirmeyen’ piyanist Paul Wittgenstein için yazdığı ‘Sol El İçin Piyano Konçertosu’ konser kapsamında dinleyiciyle buluşan eserlerden biri. Beethoven’ın, kahramanlığı zafer ve trajedisi unsurlarıyla  dile getiren 3. Senfoni’si, yine usta ellerde bir müzik şölenine dönüşecek.
 
Yorumculuğunun yanı sıra besteci kimliğiyle de tanınan, her kayıt çalışması, aralarında Diapason d’Or ve MIDEM Classical Award’ın da bulunduğu pek çok ödüle değer görülen, dünyanın önemli orkestraları ve şefleriyle verdiği konserlerle uluslararası platformda adından sıkça söz ettiren ünlü piyanist Hüseyin Sermet, 40. yılına yaklaşan kariyeri boyunca mükemmeliyet arayışından hiç vazgeçmedi. Henüz 20 yaşındayken Maurice Ravel Yarışması’ndan ödülle dönen Sermet’ten dinleyeceğimiz, umuduyla tüm engellerin üstesinden gelen ‘gerçek’ bir kahraman için yazılmış Ravel’in konçertosunda sanatçıya Roger Norrington yönetimindeki Deutsches Symphonie Orchester Berlin eşlik edecek. Camerata Salzburg, Stuttgart Radyo Senfoni’nin ardından Zürih Oda Orkestrası’nın birinci şefi olarak görev yapan Norrington özellikle barok, klasik ve romantik dönem yapıtların aslına tamamen sadık kalan icralarıyla tanınıyor.
 
Almanya’nın demokratik ve kültürel değişiminin müjdecisi kabul edilen, gerçekleştirdikleri çalışmalarla pek çok ilke imza atan Deutsches Symphonie Orchester Berlin de hayran kitlesini sürekli genişleten bir topluluk.

Yayınlandı: