Jonathan Plowright

Müzik, Klasik & opera
Jonathan Plowright

9. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında İngiltere’den Ege kıyılarına uzanan bir isim ünlü piyanistJonathan Plowright. Eleştirmenler tarafından “üstün bir tekniği olan devmüzikal zihin” olarak karşılanan Jonathan Plowright, sıradışı bir piyanist olarak dünya çapında bir isim. Kraliyet Müzik Akademisi’nden Altın Madalya sahibi, Fulbright Burslu, birçok yarışmada ödül kazanmış olan Jonathan, Kraliyet Yurt Dışı Ligi Yarışması’nda kazandığı Altın Madalya’nın yanı sıra Avrupa Piyano Yarışması'nda da birincilik ödülü almış bir yorumcu.

 

Dünya çapında aranılan bir solist olarak, başlıca orkestralar ile birlikte konser vermiş ve sayısız radyo yayınına katılmış olan Jonathan, son on yıl içinde, Polonya Romantik repertuvarının savunucusu olarak bilinen bir sanatçı haline geldi. Chopin parçalarından oluşan popüler albümünün yanı sıra, Paderewski’nin parçalarından oluşan olağanüstü bir toplama yaptığı ilk kayıt ile sanatçı, Paderewski Anısına Vakfı’ndan aldığı davetle, Varşova’da yapılan,  Polonya Parlamentosu'nun 2001 'Paderewski Yılı' kutlamalarında  kapanış resitalini verdi. 

 

Son çalışmaları arasında, Szymanowsk Quartet ile Krakow’daki, Londra Wigmore Hall’deki ve Albeniz Yüzüncü Yıl kutlamaları kapsamında Majorca’daki resitalleri, Chichester Camerata ile Polonya'da Arthur Rubenstein Filarmoni ile konçerto dinletileri yer alıyor. 2010’da Chopin'in 200. doğum yıldönümünü kutlamak amacıyla Polonya çapındaki resitallerin yanı sıra, Özel Chopin Yılı kutlamaları boyunca Varşova Filarmoni Orkestrası ile de sahne alan Jonathan Plowright, Chichester Üniversitesi’nde Tuşlu Çalgılar Bölümü Başkanı ve İskoçya Kraliyet Konservatuarı Tuşlu Çalgılar Fakültesi Başkanı’dır.

Yayınlandı: