Mercelli & Bacalov İkilisi

Müzik, Klasik & opera
Mercelli & Bacalov İkilisi

Side 12. Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali, Ağustos ayında programına üç güçlü konserle devam ediyor.

 

Bu konserlerden biri var ki sahneye taşıdığı iki kıymetli ismi bir daha yakalama ihtimalinin de güç olması nedeniyle iyice diğerlerinden sıyrılıyor. Flütte Massimo Mercelli, piyanoda Luis Bacalov’un olduğu konserin detaylarına sanatçılarına bakarak girelim.

 

Massimo Mercelli ünlü flüt sanatçıları André Jaunet ve Maxence Larrieu ile eğitim alarak, sadece on dokuz yaşındayken Venedik’te Teatro La Fenice’nin baş flüt sanatçısı olmuş bir dahi. Yuri Bashmet, Jean-Pierre Rampal, Krzysztof Penderecki, Philip Glass, Cecilia Gasdia, Anna Caterina Antonacci, Susanna Mildonian, Federico Mondelci ve Patrizia Tassini gibi sanatçılar ve Moskova Solistleri, Litvanya Ulusal Senfoni Orkestrası, Wiener Symphoniker, Avrupa Birliği Oda Orkestrası, The Soloists of Teatro alla Scala, The Roma Opera House Orchestra, The Salzburg Soloists, Moskova Oda Orkestrası, Slovenya Radyo Televizyon Orkestrası ve Riga Filarmoni Orkestraları ile çalışan; Emilia Romagna Festivali’nin sanat yönetmeni ve kurucusu olan; aynı zamanda Avrupa Festival Birliği danışma heyeti üyesi olan bu itibarlı isim. Micheal Nyman tarafından flüt ve orkestra için bestelenen ve kendisine ithaf edilen Viyana Müzik Cemiyeti’nde konserlerinin Dünya Prömiyeri’nde çaldığı performasıyla son yılların en etkili işlerinden birini çıkardı.

 

Sahnedeki diğer kıymetli isim piyanist, besteci ve şef Luis Bacalov ise 5 yaşındayken Enrique Baremboim ile müzik eğitimine başladığı, Berta Sujovolsky (Artur Schnabel’ın öğrencisi) ile çalışmalarına devam ettiği Buenos Aires’te doğdu. Erken yaşlarda Arjantin’de solist olarak konserler vermeye başlamış, keman sanatçısı Alberto Lisy eşliğinde ve oda müziği gruplarında çalmış. 1960’tan bu yana İtalya ve Fransa sineması için besteler yapan; pek çok ödüle aday gösterilen ve kazanan Luis Bacalov faal bir şef ve piyanist. Geleneksel ve çağdaş repertuarının yanında, kendi müziklerine ve Latin-Amerikalı bestecilere de konserlerinde yer vermesiyle fark yaratan bir isim. Farklı müzik kültürleri arasında ilişki kurmayı amaçlayan bestelere yoğunlaşan, tango akordeonu, kontrabas, perküsyon ve piyano ile bir kuartet yaratarak etnik, kentsel ve çağdaş müzik unsurlarının birleşimiyle farklı duygular barındıran bir oluşuma ulaşmaktadır.

Yayınlandı: