Naxoslu Arianna: Barok'tan Klasiğe Müzik Labirenti

Müzik, Klasik & opera
0 Beğen
Kaydet
Naxoslu Arianna: Barok'tan Klasiğe Müzik Labirenti

Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall'un her çarşamba düzenlediği klasik müzik konserlerinin sonuncusu gerçekleşiyor bu akşam. Parisli konuklar soprano Çimen Seymen ve piyanoda Mirella Giardelli ile Monteverdi’den Haydn’a açıklamalı Erken Dönem şarkıları.

 

Konserin birinci bölümündeki Lamento d'Arianna ve Arianna a Naxos eserleri, iki büyük besteci, Monteverdi ve Joseph Haydn'in, aynı konuyu iki ayri devirde, ayri tarzlarda kaleme almasi üzerine ortaya çıkan söz ve müzik evrimini dile getiriyor. Bu iki eseri karşılaştırmak, aynı sahnede buluşturmak, Opera sanatının Barok Çağ'da doğuşundan Klasik Çağ'a kadar geçirdiği evrime şahit oludugu gibi, ayni konuya iki ayrı çağın bakış açısını getirmesi üzerine, müzik ile toplumun birbirine bağlı olduğunu bir kez daha hatırlatıyor. 

 

İkinci bölümde, 18inci yy Londra konser salonlarının en çok sevilen İngilizce kanzonetleri, Joseph Haydn'in mekanik (otomat) org eserleri ve bestecinin en duygulu anına şahit olan Piano Varyasyonu'nu bulunuyor.

 

Yeni yılda Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall'un klasik müzik etkinliklerini takip etmek isterseniz www.klasikmuzik.boun.edu.tr adresini takipte kalın.

Yayınlandı: