Red Bull Music Academy Radio Festival

Müzik, Dans & Elektronik
0 Beğen
Kaydet
Red Bull Music Academy Radio Festival

15 yıldır dünyanın dört bir yanından farklı şehirleri yeni müziklerle tanıştıran Red Bull Music Academy, bir ay boyunca farklı coğrafyalardan en iyi ritim ve ses yaratıcılarıyla birlikte genç yetenekleri, kayıt stüdyolarını ve müzik profesyonellerini şehrin önde en iyi kulüplerinde buluşturuyor. Akademinin amacı doğrultusunda ince eleyip seçtiği parçaları sunduğu RBMA Radio ise Türkiye'de ilk defa 7 Aralık Cumartesi günü İstanbul Modern'deki RBMA Radio Festival ile görücüye çıkıyor.

 

Tek bir gün içinde iki farklı sahnede hem uluslararası yıldızlar hem de Red Bull Music Academy'nin ruhunu ve misyonunu yansıtan yerli-yabancı yeni isimler yer alıyor. Zengin kadrolu festivalin ağır toplarına bir göz atalım:

 

 

Wild Beasts

Indie rock’ın kalburüstü gruplarından Wild Beasts konserlerinin kusursuz olmasına alışığız. İstanbul’da ilk olarak One Love Festival kapsamında 2010 yılında ağırlamıştık onları hatırlarsanız. Yağmur sonrasında huşu içinde dinlediğimiz, ruhu dinlendiren bir konserdi bu... İkinci ziyaretleri ise 2011’de Babylon’a oldu. Müziğin icrasındaki yetkinlikleri ve yarattıkları atmosfer anlamında hayli doyurucu bir konser olarak hatırlıyoruz bu performansı da.'Two Dancers' albümleriyle Mercury Ödülleri'ne aday olan, teatral performanslarıyla izleyenlerin aklından kolay kolay çıkmayan grubun üçüncü ziyaretleri RBMA Radio Festival'da. Ziyaretleri öncesi Wild Beasts ile bir röportaj yapmayı da ihmal etmedik.

 

 

 

 

Twin Shadow

2010 tarihli albümü ‘Forget’ ile hayli kayda değer bir çıkış gerçekleştiren, hayatımıza ‘Castles in the Snow’ gibi muazzam bir parçayı fon müziği yapan George Lewis Jr. yani Twin Shadow’un ikinci albümü ‘Confess’te (2012) 80’ler marşı ‘Five Seconds’a ilk başta hayli tav olsak da ilk albümün bıraktığı izin bir benzerini bırakmamıştı bizde bu albüm. İlk albüm zamanlarında şarkı sözü yazımındaki tarzı ve vokali baz alınarak Morrissey’e dahi benzetilen Twin Shadow ile 2011’deki bol danslı Babylon konseri sonrasında bir kez daha buluşmaya hayır diyecek değiliz.

 

 

 

The Field

Sırf The Field izlemek için bile gidilir bu festivale. 2007’de yayınladığı minimal tekno şaheseri ‘From Here We Go Sublime’ın bizim için yeri hâlâ çok ayrı. Sıralama yapmamız gerekseydi ikinciliği ise muhtemelen ‘Looping State of Mind’a (2011) verirdik. İsveçli Alex Willner yani The Field bu yıl, yine alışık olduğumuz üzere Kompakt’tan, dördüncü stüdyo albümü ‘Cupid’s Head’i çıkardı. Son albümün kapağı da, yine önceki albümlerinde olduğu gibi ‘From Here We Go Sublime’ın kapağının sadece renkleri değiştirilmiş versiyonuydu.

 

 

 

 

Totally Enormous Extinct Dinosaurs (TEED)

Elektro üstadı Orlando Higginbottom, TEED projesi kapsamında hem canlı performanslar gerçekleştiriyor, hem de DJ setler yapıyor. İstanbul’daki de bir DJ set. 2009 yılından beri parçalarına denk gelmemize rağmen ilk albümü ‘Trouble’ı geçtiğimiz yıl Polydor etiketiyle yayınlayan TEED, elektronik müziğin farklı türleri arasındaki çizgileri iyiden iyiye belirsiz kılmasıyla meşhur. Bir de tabii Lady Gaga’dan Foals’a pek çok isme yaptığı remikslerle… Dans müziğinin son yıllardaki heyecan verici isimlerinden. 

Ayrıca Ahu, Farfara gibi medar-ı iftiharımız DJ'ler, gruplar ve dahası RBMA Radio Festival'da. 7 Aralık'ta 15.00-24.00 arası gerçekleşecek etkinlik kapsamında katılımcılar festival biletleriyle İstanbul Modern'deki sergileri de saat 18.00'e kadar gezebiliyor. Üstelik RBMA Radio'nun iOS veya Android mobil uygulamasını indirenler bu dopdolu festivale indirimli bilet alma şansını kazanıyor

 

Festival hakkında ayrıntılı bilgi ve indirimli biletler için: Red Bull Music Academy Radio Festival.

 

Ana Sahne

15.00 - 16:00 ALİ GULTEKİN
16.15 - 17:00 FARFARA
17.30 - 18:45 THE FIELD
19.15 - 20:30 TWIN SHADOW
21.00 - 22:15 WILD BEASTS
22.30 - 00:00 TOTALLY ENORMOUS EXTINCT DINOSAURS 

İkinci Sahne (İstanbul Modern Restaurant)

18.00 - 18:45 AHU
18.45 - 19:45 KAAN DÜZARAT
19.45 - 21:15 PILOOSKI
21.15 - 22:45 MOTOR CITY DRUM ENSEMBLE
22.45 - 00:15 BRANKO (BURAKA SOM SISTEMA)

Yayınlandı: