Red Hot Chili Peppers

Müzik, Rock & Indie
Red Hot Chili Peppers

Türk milleti Red Hot Chili Peppers’ı beklediği kadar başka bir grubu beklemedi bugüne dek. Ve başka hiçbir grup hakkında bu kadar çok “Bu yıl kesin geliyorlarmış.” dedikodusu çıkmadı. Zamanında Red Hot kasetlerini walkman’lerinde eskitenler, grubun amblemini okul sıralarına kazıyanlar -yani Red Hot dinleyerek büyüyenler- bugün 30’lu yaşlara merdiven dayamış olsa da; alayı 8 Eylül’de eski günlere dönüyor. İşin aslı, isterdik ki John Frusciante dehasının da yer aldığı bir kadroyla izleyelim Red Hot’ı ama Flea, Anthony Kiedis, Chad Smith ve Josh Klinghoffer’den oluşan kadroyla yetinmek zorundayız. ‘Under the Bridge’den ‘Give it Away’e, ‘By the Way’e ezbere bildiğimiz pek çok parçalarını çalıyorlar yaklaşık 60 farklı şehri kapsayan turnelerinde ancak arada sevdiğiniz parçalar anlamında fireler olabiliyor, şimdiden kendinizi hazırlayın. Örneğin ‘Otherside’ şu ana dek verdikleri konserlerin çoğunda çalmadıkları parçalardan biri. Bu arada ön grup Athena. Şaşırdık mı? Hayır.

 

Konserle ilgili pratik bilgilere geçecek olursak... Ulaşım için Karaköy, Taksim/Gümüşsuyu ve Mecidiyeköy’den erken saatlerden itibaren konser bitimine dek santralistanbul’a ücretsiz servis var (ayrıntılar www.pozitiflive.com’da). İlla arabanızla gelmek istiyorsanız, çevredeki İSPARK’ları kullanabilirsiniz ama oldukça yoğun olacağını tahmin ettiğimiz için alana en mantıklı ulaşım yolu servis gibi gözüküyor. Biz Ağustos sayısını hazırlarken Kategori 2 ve Kategori 3 biletlerinin tamamı, total biletlerin ise yüzde 95’i tükenmişti. Çoktan tükenen Kategori 1 içinse sınırlı sayıda ekstra bilet satışa sunulmuştu (muhtemelen onlar da tükenecek). Bu arada Diamond Platform biletiniz varsa sizi alanda epey lüks bir konser sefası bekliyor, bu bölümde  Lucca tarafından kurulan Lucca Comfort Zone’da sınırsız içecek, kokteyl ve yiyecek servisi var. Bu bölümün giriş-çıkışları ayrı, ayrıca vale hizmeti de mevcut.

Konser açıkladığından beri en çok konuşulanlardan biri de santralistanbul’a Red Hot’ın devasa sahnesinin ve kitlesinin nasıl sığacağı oldu. O konuda sıkıntınız olmasın, yapılan düzenlemeler ile bir şekilde alana sığacağız. Zira krokilerden görmüşsünüzdür, santralistanbul’un çok geniş bir alanı kullanılacak bu konser için.

 

Gelelim o malum konuya: One Love’da alkolün yasaklanmasının akabinde yine santralistanbul’da gerçekleşmesi planlanan sun.day.sky Festivali iptal olmuş, Feist ile Stevie Wonder konserlerinde ise mekân değişikliğine gidilmişti. Red Hot konserindeki seyirci kapasitesini kaldıracak İstanbul’da pek fazla mekân olmaması (santralistanbul’un da kaldırabilmesi için aylar öncesinden belli planlamalar yapıldı) ve organizasyonun devasalığının getirdiği pek çok sebep nedeniyle mekân değiştirilmedi ve şu anda herkesin cevabını merak ettiği soru şu: “Konserde alkol satışı olacak mı?”. Her an her şey, bir telefonla dahi değişebildiği için bizim de bu konuya verecek bir cevabımız yok.

Red Hot cephesinden birkaç dedikodu vermeden de olmaz. Her büyük konser öncesi grubun/müzisyenin kulis istekleri konuşulup durur; Red Hot da kulisinde aile-çocuk odası, meditasyon odası, soyunma odaları ve meditasyon odalarında canlı ağaç olmasını buyurmuş, kulis eşyalarında da asla deri ya da plastik istemiyorlarmış. Turne boyunca kendi organik şeflerinin hazırladıkları haricinde bir şey yiyip içmiyorlar.

Bu yıl çok konser gördü İstanbul, ama Red Hot konserinin yılın en büyük konseri olacağı konusunda eminiz bizimle hemfikirsiniz.

Yayınlandı: