Sun Ra Arkestra

Müzik, Latin & Dünya
0 Beğen
Kaydet
Sun Ra Arkestra

Nicedir kulislerde konuşuluyordu aslına bakarsanız Babylon’un taşınma ihtimali. İş geçtiğimiz haftalarda iyice ayyuka çıktı: Babylon önümüzdeki sezona Bomonti Bira Fabrikası’nda açılacak yeni mekânında devam edecek. Asmalımescit Babylon ise uzun süreli, devasa bir tadilata giriyor. Ne zaman açılacak, önümüzdeki sonbaharda start alacak yeni sezonda konserlere ev sahipliği yapacak mı; bu detaylar henüz belli değil.

 

Şu ana dek yapılan açıklama Babylon’a ettiğimiz vedanın kalıcı olmayacağı, mekânın uzun bir tadilat sürecine gireceği yönünde olsa da merak etmeden ve biraz da olsa endişelenmeden duramıyoruz. ‘Uzun süreli tadilat’ın sonu Babylon’un Asmalımescit’e temelli vedası anlamına geliyorsa, bugün sinema tutkunları Emek’i nasıl arıyorsa, Babylon’da onlarca konser izlemiş müzik aşıkları da Babylon’u benzer bir özlemle arayacak, eksikliğini hissedecek önümüzdeki yıllarda. Bomonti için heyecanlansak, mekânı bir an önce görmek için yanıp tutuşsak da üzülmemek elde değil… Çünkü Babylon ruhu, yıllardır alıştığımız mekânında güzel.

 

20 ve 21 Mayıs’ta oldukça anlamlı bir grup var Babylon sahnesinde: Sun Ra Arkestra. Hem de jübile turneleri kapsamında. Aslında Babylon'un veda konser Sun Ra'nın elinden olacaktı fakat Belleruche konseri 22 Mayıs'a ertelenince son konser değişti Asmalımescit'teki mekân için. 1990 yılında İstiklal Caddesi’nde gerçekleşen Sun Ra Arkestra konseriyle duymuştuk çoğumuz Pozitif’in adını. Arkasındaki üç müzik silahşörü Cem Yegül, Ahmet Uluğ ve geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz Mehmet Uluğ ise ilerleyen yıllarda Babylon’u açacaktı…

 

 

Babylon’un kapanış gecesinde sahnede Sun Ra Arkestra’nın; DJ setin başında ise Ahmet Uluğ ve Cem Yegül’ün olması işte bu yüzden hayli anlamlı. Onlarca kez kapısından geçtiğimiz, unutamadığımız pek çok konsere ev sahipliği yapmış Babylon’a yaraşır bir veda gecesi.

 

Sun Arkestra’yı, Babylon’un son gecesinde ne yapıp edip kaçırmamak lazım. Hüzünlü ama bir o kadar da unutulmaz bir gece olacak; eminiz.

 

Biletler sınırlı sayıda, Biletix ve Babylon gişelerinde.

 

Konserin tüm gelirleri Soma İçin Müzik kapsamında Soma'ya destek olarak bağışlanıyor.

Gönderildi: