Warpaint

Müzik, Rock & Indie
Warpaint

Beş maddede Warpaint

Warpaint ile gönül bağımız 2010 yılından beri devam ediyor, ilk İstanbul ziyaretlerini kaçıracak değiliz.

 1. The Fool… 2010 yılının en iyi albümlerinden biri olan ‘The Fool’ Los Angeles çıkışlı Warpaint’ten gelmişti. Öncesi de var aslında: 2008 tarihli ‘Exquisite Corpse’ EP. Grubu en kısa yoldan şöyle anlatalım: Zamanında The Organ’ı çok sevenler, Warpaint’i de çok sevdi.
   
 2. ‘Baby’ olmadan asla Grubun son dönemdeki setlist’lerine bir göz attığımızda gördük ki, konserin sonlarına doğru Emily Kokal’ın vokaliyle ‘Baby’ dinleme şerefine erişeceğiz gibi görünüyor. Konserin en basit ama aynı zamanda en duygusal anları olacak. Uzun zamandır yolunu gözlediğimiz yeni albümden parçalar da yer alacak setlist’te. ‘Keep It Healthy’, ‘High’, ‘Love Is To Die’ ve ‘No Way Out’  adlı parçaları şu anki turnelerinde halihazırda çalıyorlar. Yeni albüm Ocak 2014’te piyasada. Ayrıca geçtiğimiz ay ‘Love is To Die’ adlı bir teaser yayınladılar. Chris Cunningham’ın yönettiği Warpaint belgeselinin teaser’ıydı bu. Merakla bekliyoruz.
   
 3. Kız grubu demeyin Basçı Jenny Lee Lindberg, 2011’de Time Out Chicago’ya ‘kız grubu’ tanımının Warpaint’i tanımlamadığını söylemişti. Ve şöyle devam etmişti: “Kadın vokaller duymanız ve az çok feminen olmamız bir kenara, bence müziğimiz zaman zaman hayli maskülen tınlıyor.”
   
 4. Çevreleri geniş Rough Trade etiketine geçmeden önce yayınladıkları ‘Exquisite Corpse’ EP’sinin miksini John Frusciante yapmıştı (o esnada Emily Kokal, Frusciante ile birlikteydi). Red Hot Chili Peppers’ın şimdiki gitaristi Josh Klinghoffer ise aynı EP’deki ‘Billie Holiday’ parçasında davul, ‘Krimson’da ise gitar çalmıştı. Heath Ledger’ın da ölmeden önce grubun hayranlarından olduğu söyleniyor. Gruptan Jenny ise oyuncu Shannyn Sossamon’un kardeşi; hatta Shannyn de bir dönem Warpaint üyelerinden biriydi ve ‘Undertow’ videosunu yönetmişti.
   
 5. Kankalık baki Kız gruplarının kısa ömürlü olduğu klişesi muhtemelen Warpaint için geçerli olmayacak. Grup, daha ilk albümlerini yayınlamadan önce yedi senelik bir geçmişe sahipti. Theresa Wayman ve Emily Kokal ise zaten çocukluk arkadaşı… Daha önce grubu canlı izlediğimizde sahnede birbirleriyle kurdukları iletişimden (şakalaşmaları, muhabbet edişleri) hayli etkilenmiştik, aynı sıcaklığı İstanbul’da da görmek istiyoruz.

Yayınlandı: