Ablam

Restoranlar Tepebaşı
Ablam

Bu durumda tabii ki Eelence’nin halefi olmasının da payı yok değil. Eelence’nin Ablam’a dönüşmesinin arkasındaki sebep ise taze kan arayışı. Özgür Aras, hızlı gece hayatı dünyasında Eelence’nin tüketilmesini beklemek yerine  iki başarılı sezonun ardından Eelence’yle vedalaşarak yeni bir mekân için kolları sıvamış.

Mekân yer ve boyut olarak aynı ancak değişikliğin bir hareket getirdiği çok açık. Bir defa Eelence’ye göre daha oturaklı bir dekorasyona sahip Ablam. İnce, uzun mekân aynalarla desteklenerek daha ferah bir ambiyans hazırlanmış. Değişikliğin en dikkat çekici yanı ise bariz bir şekilde mekânın eğlenceli ve sıra dışı ismi.

Ablam’ın bir diğer farkı ise içeride çalan müzik. Eelence’den farklı olarak 90’lar Türkçe pop oranı biraz azaltılmış - ancak katiyen terk edilmemiş. Yine 90’lardan herkesin anımsadığı, hatta ezbere bildiği, eğlenceli, nostaljik yabancı şarkıların ve 90’lar sonrası Türkçe popun ağırlığı artmış mekânın şarkı listesinde.

 

Ancak doğruyu söylemek gerekirse Ablam’ın en eğlenceli yanını yine 90’ların Türkçe popundan inciler oluşturuyor. Hele ki bazı şarkılar çalmaya başlayınca, henüz şarkının adı neydi, kimindi gibi temel bilgileri hatırlamadan ağzınız hiç takılmadan eşlik etmeye başlıyor şarkıya. 90’lar Türkçe pop klasiklerinin yanı sıra bu ezbere bildiğimiz ancak ezbere bildiğimizi bilmediğimiz, sevdiğimiz ama normalde aklımızın ucundan geçmeyecek şarkıları bulup çıkarması Ablam’ın en büyük numarası ve içerideki eğlencenizin gizli öznesi.

Mekânın bir diğer artısı ise kokteylleri. Yine ‘Ablam’ ismiyle aynı doğrultuda ilerleyecek şekilde Nagihan, ?ıp Sevdi, Rogue ve Aptal Sarışın gibi isimlerle anılan kokteyller konyak gibi yassı şişelerde servis ediliyor. Damla sakızlı Nagihan ‘shot’ yükünü omuzlarken diğerleri de mekânın imza kokteylleri olma konusunda birbirleriyle yarışıyor. Kokteyller tatlı (hatta ?ıp Sevdi biraz fazla tatlı); bizim favorimiz ise adıyla tadıyla Aptal Sarışın oldu. Mandalina seviyorsanız denememeniz hata olur; içindeki alkol oranı da o kadar dengeli ki gazoz içip sarhoş olmuş gibi hissediyorsunuz kendinizi (selam olsun sana Nuri Alço).  Kaldı ki adı Aptal Sarışın dedik, içmemek mümkün mü?

Fakat başarısı ve popülerliği ufak mekânın başına bir problem açıyor: Özellikle cumartesi akşamları Ablam, hele belli bir saatten sonra bir hayli kalabalık oluyor, biraz erken gitmekte fayda var.

Yayınlandı:

Mekan adı: Ablam
İletişim:
Adres: Meşrutiyet Caddesi 83
İstanbul

Çalışma saatleri: Salı-cumartesi 22.30-05.00 arasında açık.
Static map showing venue location