Antica Locanda

Restoranlar, İtalyan mutfağı Arnavutköy
Antica Locanda

Time Out diyor ki

Adem Baba’nın sokağından yukarı doğru çıkarken, İstanbul’un Osmanlı döneminde yapılan en büyük Rum kiliselerinden Taksiarhi Rum Ortodoks Kilisesi’ne gelmeden hemen solda, iki katlı tarihi bir binada yer alıyor Antica Locanda. Zaten bina da kiliseye ait eski fırın binası ve ikinci derecede tarihî eser.
120 yıllık bu binanın restorasyonunu, iç mimarisini ve tasarımını Yüksek Mimar Turhan Kâşo üstlenmiş, binanın temelinin atılmasından duvardaki son çiviye kadar her şeyiyle bizzat ilgilenmiş. Temeli atılmadan önce bir harabe olan binanın geldiği nokta hem sevindirici, hem etkileyici. Ama aslında bu restoranın temeli yıllar önce Beldan Erkkul Talerico’nun şef eşi Gian Carlo Talerico’yla 2005 yılında Toskana’da tanışmasıyla atılıyor. O sıralar şef Gian Carlo özel bir villada yabancı konuklara İtalyan mutfağı alanında uygulamalı dersler veriyormuş, Beldan Hanım da onun öğrencisi olmuş. Evlendikten sonra İstanbul’a yerleşmeye karar veren çift, aslen Milanolu Gian Carlo’nun hünerlerini gösterebileceğini bir İtalyan restoranı açmaya karar vermiş. Uzun süre yer aradıktan sonra o sıralar bir harabe olan bu binada karar kılmışlar. Restoranın tamamlanması ise iki sene sürmüş.
Restoran giriş ve asma kattaki 50 kişilik alt salon ve 20 kişilik gruplara hizmet veren üst salon olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Turhan Kâşo restoranı ve özellikle mutfağını Gian Carlo’nun yaratıcılığını beslemesi için özel olarak tasarlamış: Şık ve kullanışlı.

Antica Locanda’nın tipik bir İtalyan restoranı olması planlanmış ama menüde İstanbul’daki her İtalyan restoranında bulunmayan, mümkün olduğu kadar farklı yemekler olmasına da özen gösterilmiş. Seçenekler çok fazla tutulmamış; yine de her damak tadına göre bir yemek bulmak mümkün.

Öğle saatlerine doğru içeride tatlı bir telaş var: Gian Carlo çalışanlarıyla beraber servise hazırlanıyor.

Gelelim menüdeki lezzetlere… Pizzasız İtalyan mutfağı düşünülemez. Önerimiz ise mozarella, domates sosu, soğan konfit ve keçi peyniriyle yapılan saltinbocca. Antipasti, yani başlangıçlar arasında önerilerimiz Toskana usulü kızarmış ekmek üzerinde mozarella ve Parma domuz jambonu, sıcak süzme tereyağı ile servis ediliyor, çok leziz. Domates sos, siyah zeytin ve taze fesleğen içeren Ligurya usulü kalamar yahnisine de bayılacağınızdan eminiz. Bir diğer antipasti tavsiyemiz ise bruschetta tutkunlarını sevindirecek; kızarmış ekmek üzerinde eritilmiş mozarella ve kızarmış enginarla buluşan ançüez ve domates konfit.
Makarnalardan -ki hepsi şef tarafından taze hazırlanıyor- parmesanlı krema sos ile servis edilen patates ve pecorino dolgulu taze fagottini çok güzel. Etlerden ise şefin tavsiyesi arpacık soğan ve kayısı sos ile sunulan fırında karamelize piliç göğsü. Bunca İtalyan lezzetinden sonra elbette tatlı şart. Bir fincan Americano kahveyle beraber muzlu tarttan deneyin. Muzsevenlerin aklı başından gidecek. Aklınızda olsun, şefin menü dışında her gün ayrı bir spesiyal yemeği de sunuluyor; zaten kendisi de aklının menüye koyamadığı yemeklerde kaldığını söylüyor. Fiyatlar ucuz değil ama özel günlerde, canınız iyi İtalyan yemekleri çektiğinde ya da kendinize arada bir kıyak çekmek istediğinizde soluğu burada almamanız için bir neden yok.

İtalyan ve Türk şaraplarının yanı sıra martini, mojito, margarita gibi klasik kokteyller de menüdeki yerlerini almış. Prosecco ve çeşitli meyvelerle hazırlanan kokteyller ise içki menüsünü şenlendiriyor.

Antica Locanda’yı tipik bir İtalyan restoranı yapan diğer bir özelliği ise öğle zamanı iki buçuk saat öğle yemeği servisi verdikten sonra müşteri kabul etmeden akşam servisi hazırlıklarına başlaması. Menüleri yenilemek, gerekli tadilatları yaptırmak ve restorana taze bir hava vermek için ağustos ayında da kapanmayı planlıyorlar.

Çoğu İtalyan gibi kalabalık bir ailede dünyaya gelen ve ailesindeki kadınların nefis lezzetleriyle büyüyerek yetiştiğini söyleyen Gian Carlo’nun elinden nefis İtalyan yemekleri tatmak için yolunuzu Arnavutköy’e düşürün.

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Satış Meydanı 12, Arnavutköy
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Pazar günleri hariç her gün 12.00-14.30 ve 18.30-22.00 arasında açık.