Cafe Sakizli

Restoranlar Topağacı
Cafe Sakizli

Time Out diyor ki

Son birkaç yazdır bütün İstanbul Alaçatı’ya taşındığı gibi oraya has mekânları, adetleri de dönerken peşi sıra getirdi. Haliyle sakız şu aralar en popüler ürünlerden. Pek çok kafe, bar, menüsüne sakızlı frozen, sakızlı cheesecake, sakızlı Türk kahvesi ekledi, şimdi bir de sakızlı kafemiz oldu. Başlıkta yazarken hata yapmadık; hem yurt dışına açılırken kolaylık olsun, hem de esprili olsun diye özellikle ‘sakızlı’ değil ‘sakizli’ olarak düşünülmüş.

 

Nişantaşı’ndaki ufacık dükkanda -o kadar ufak ki salonun kendisini antre zannedip gayrı ihtiyari arka tarafa doğru ilerlemeye çalışıyorsunuz- hem sakızlı başta olmak üzere değişik Türk kahvelerinden tadabiliyor, hem de eve götürmek üzere paketle satın alabiliyorsunuz. Türk kahvesi dışında bir kahve çeşidi yok, zaten her yer yabancı kahve zincirleriyle dolmuşken başka çeşide gerek de yok. Türk motifleri taşıyan dekorasyon kırmızı halılar, varaklı aynalar, sehpa niyetine kullanılan işlemeli siniler, turkuvaz duvarlarla ağır bir hava yaratıyor. İçeride beş-altı, kapının hemen dışında da üç-dört kişinin oturabileceği kadar yer var. Dolayısıyla kahvenin yanında çok iyi giden dedikodu faslından ya mahrum kalıyorsunuz ya da diğer masaların da kulak misafiri olmasını ve konuştuklarınızın kısa sürede Nişantaşı’nda yayılma riskini göze alıyorsunuz. Kahveler İzmirli üretici ‘Seyit Ali Efendi & Mahdumları’ etiketli.


Klasik ve damla sakızlı dışında çikolatalı, kakuleli, fındıklı, vanilyalı, hindistancevizli Türk kahvesi çeşitleri de var.  Seçtiğiniz kahve bembeyaz zarif bir fincan içinde, yanında bir bardak su ve bir adet lokum ile sunuluyor. Aynı zamanda Türkiye’nin değişik yörelerinden getirttikleri farklı fincanlar, kadife kutular içinde set olarak satılıyor. Burada bulabileceğiniz diğer bir ürün ise Çeşme reçelleri. Sakız, incir, turunç, karadut, domates, Antep fıstığı, limon ve bergamut gibi her yerde bulamayacağınız çeşitler var. Bir fincan kahve 5 TL, 100 gr’lık paketlerde normal kahve 1,50 TL, damla sakızlı 6 TL, diğerleri 5 TL.

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Ihlamur yolu Prof. Dr. Orhan Ersek Sokak 20/B, Teşvikiye
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Pazar hariç her gün 09.00-20.00 arasında açık.