Fol

Restoranlar Cihangir
Fol
1/2
Fol
2/2

Time Out diyor ki

Cihangir’in kendine özgü yaşam tarzını, ihtiyaçlarını bilen mekân sahipleri menüyü de bu doğrultuda hazırlamış. Aslında bunu sadece evlerindeki tadı sokağa taşırarak yapmışlar da diyebiliriz. Dışarı çıkıp Cihangir havası solumak için bahanedir evde pişirmemek. Sohbetlerin ev tadında koyulaşabildiği, bir yandan da karınların doyurulduğu küçük kafelerin bu bölgede toplanmasının sebebi işte bu, bu buluşmaların da yeni adresi Fol olacak gibi. Mekân sahipleri mahalle konseptine uygun, evlerinde hazırladıkları tamamen doğal, katkısız hamburgerleri ve yine evlerinden bir lezzet olan, Maria’nın mantısı hinkaliyi menüye eklemiş. Hinkali Gürcüce mantı demek ve bu mantı bildiğiniz mantıdan çok farklı. Acı sevenler için yepyeni bir keşif olacak bu mantı beş parça servis ediliyor. Bir parçasının büyüklüğü ortalama bir ev kurabiyesi kadar. Hamuru daha kalın ve dolgun, içindeki kıyması ile yoğun ve acısıyla fena yakıyor.

Hamburgerlere gelirsek, menüde etli, tavuklu, balıklı küçük büyük mini, ne çeşit nasıl hamburger ararsanız var. Burgerlerin yanına en çok yakışan patatesin, tamamlayıcılar arasında, kızarmış uzun veya elma dilim patates, korili patates salatası, patates tartı ve fırın patates gibi çeşitlerini bulabilirsiniz. Dörtlü, altılı ve sekizli seçenekleri ile mini sade, peynirli ve ajili-mojili burgerleri biz çok sevdik. Mesela dörtlü mini burger isteyip, iki sade, iki ajili-mojili seçip kendinize iki farklı tattan bir menü de yaratabilirsiniz  Normal ve büyük seçenekleriyle hamburgerlerin ise hepsi ciabatta ekmekte hazırlanıyor. Domatesli, zeytinli gibi seçenekleriyle ciabatta’lar ve mini burger ekmekleri de Backhaus’tan özel imalât. Menüde tek eksik vejetaryen burger. Mekân sahipleri Fol’u gerçekten evleri gibi görüyor, bu eksiği de evlerine davete gelen konuklarının aç kalması durumu kadar ciddiye alıyor. Müşterilerini memnun etmeyi oldukça önemsiyen işletme elbette bu konuda da çalışmalara başlamış. Vejetaryenlar için burgerler menüye eklenene kadar salatalara takılmanız ya da tamamlayıcılar arasından beş soğan çorbasının tadına bakmanızı tavsiye ediyoruz.

Kahvaltısız bir Cihangir düşünülebilir mi? Sırf sakinlerinin değil, tüm İstanbulluların kahvaltı adreslerinden biri Cihangir. Fol’da kahvaltıda da çeşit bol. İngiliz ve Parisien kahvaltıları ile Avrupa turuna çıkmışcasına şehirlere has kahvaltılar edebilir, arzu ederseniz Gourmet Alaturca ve Cihangir kahvaltısı ile bildiğiniz tatlara ulaşabilirsiniz. Fol’un içeride 50, dışarıda 15-20 kişilik kapasitesi var. İç mekânda girişte bolca dergi ve gazete yığılı yüksek tabureli sokağa bakan uzunlamasına kokteyl tarzı bir masa, arka tarafta birkaç masası ve hemen girişteki bu küçük bölümün sonunda bir de barı var. Üst katı ise daha pub havalı. 1950’lerin Amerikan restoranlarını andıran, masayı çevreleyen bombeli döşemeli deri koltuklar ve bu oturma bölümleri arasında sarı pirinçten bölmeler var. Ortam oldukça sıcak, kahvaltı için geçerli değil ama burger ve salatalar için paket servisi de düşünebilirsiniz. Cihangir’in ev partilerini de hesaba katarak  paket servise özel, diğer ürünlerinin yanı sıra 24’lü ve 48’li mini burger menüler düşünmüşler. Adına da maç paketi demişler.

Mutfak 09.00-00.00 arası açık ama beş dakikanın hesabını yapmıyorlar. Mutfak kapandıktan bir beş dakika sonra içeri girdiyseniz, sizi aç bırakmamak için ellerinden geleni yapıyorlar. İçki servisi 02.00’ye kadar devam ediyor. İçki menüsü de oldukça zengin. Öğlen ve akşam yemekleriniz için de derslerini çalışmışlar, burgerlerle en iyi giden şarapları bulmuşlar. (Söylemeye gerek yoktur her halde hepsi birayla da harika gidiyor.) Eşleştirmelerden bir iki örneği menüden kısmına ekliyoruz, dahası için Fol’a bir uğrayın deriz.

Menüden :
Kruvasanlar 5-7 TL
Hinkali (Maria’nın mantısı) 13 TL
Havana Burger 17,50 TL
Kadeh Terra Boğazkere 12 TL

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Cihangir Caddesi 16/B
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Her gün 09.00-02.00 arası açık. Mutfak 00.00'a kadar açık. Kredi kartları geçerli.