Fratelli La Bufala

Restoranlar Şişli
Fratelli La Bufala

Time Out diyor ki

Napolili meşhur Fratelli La Bufala, siyah ağırlıklı dekorasyonu, beyaz örtülü masaları, tepeden sarkan onlarca boru biçimli minimal aydınlatmaları ve siyah deri sandalyeleriyle çok şık bir İtalyan pizzeria’sı. Rezidans bölümünün girişiyle restoranı şarap şişeleriyle dolu upuzun camdan raf sistemi ayırıyor. Haftaiçi bile olsa rezervasyonunuz yoksa tüm bunlara kapıdan bakıp dönüyorsunuz çünkü FLB açılır açılmaz lezzeti kulaktan kulağa yayıldı ve etraftaki plazarda çalışan karbonhidrat severlerin hücmuna uğradı.


Fratelli’ İtalyanca ‘kardeşler’ anlamına geliyor. ‘Napoli doğumlu Giuseppe, Antonio ve Gennaro La Bufala kardeşlerden en büyüğü ‘Pippo’ lakaplı Giuseppe’nin New York’a yerleşip bir pizzacıda çalışmaya başlamasıyla her Napolilide saklı bulunan pizza geni aktive oluyor ve FLB’nın ilk tohumları atılıyor. Ardından ‘toto’ Antonio Madrid’te, Gennaro da Milano’da bir pizzacı açıyor. Voltranı oluşturunca ise dört kıtaya yayılan, İtalya’nın en büyük pizza zinciri ortaya çıkıyor. Roma, Miami, Rio de Janeiro, Londra, Washington gibi şehirlerden sonra 86. şubeleriyle İstanbul’dalar.

Restoranın ana ürünü ‘Napoliten pizza’ salonun arka tarafındaki bölümde gözünüzün önünde hazırlanıp özel tuğla fırında pişiyor. Pizzaların bağımlılık yapan lezzetinin ardında pek çok etken bir arada yer alıyor. Hamur doğal mayalarla tutturuluyor. Tüm şubelerde de aynı maya çoğaltılarak kullanılıyor; bu yüzden nereye giderseniz gidin lezzet hep aynı. Manda sütünden elde edilmiş mozzarella, yine manda sütünden ekşi krema, günkurusu domates püresi neredeyse tüm pizzaların olmazsa olmazı. Napolili pizza ustası hamuru kenarları kalın ve çıtır, ortası neredeyse kağıt kadar ince olacak şekilde açıyor. Bir dilimi katlamadan elinizde tutarak yemeniz imkansız. Domates sosu ve peynir haricinde malzemeler pizza fırınlandıktan sonra üzerine ekleniyor ve bütün olarak servis ediliyor. Standart boy olan pizzalar (yaklaşık 32 cm) bir kişiyi tam doyuracak kıvamda. Margherita’dan calzone’ye, tropicale’den Americana’ya tam 22 çeşit pizza mevcut. Menü pizza dışında da epey sağlam. Caprese çeşitleri, gateaux, lo zuccotto di melanzane gibi Napoli’ye özel başlangıçlar, risotto, çorba ve makarnalar, hamburger ve et çeşitleri, salatalar ve tatlılara ilaveten hafta içi her gün 12.00-14.00 arasında Campania bölgesinin taze spesiyalleri sunuluyor. Şarap menüsünde ise Türk ve İtalyan seçenekler bulunuyor.


 

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Levent Loft, Büyükdere Caddesi 201, Levent
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Her gün 12.00-23.30 arasında açık