Giolitti

Restoranlar İstiklal Caddesi
Giolitti
1/2
Giolitti
2/2

Time Out diyor ki

Soğukların bahane olamadığı lezzeti yerinde yemiş olanların yanı sıra henüz tadına varamamış kitle 1900’lerden bu zamana korunan reçeteleri, taze malzemesi ve özel kıvamı ile hazırlanan dondurma için kuyrukta. Giolitti için buraya Roma’dan dondurma ustaları getirilmiş. Üretim burada da aynı lezzeti tutturmak, reçetelerin gizliliğini korumak adına Roma’daki gibi kapalı devre yapılıyor. Kimi malzemeler İtalya’dan getiriliyor, süt ve taze meyveler ise buradan tedarik ediliyor. Kısa aralıklarla İstanbul’a gelip reçeteleri ve lezzetleri bizzat kontrol edecekmiş Bay Giolitti. Kendi spesiyalleri dışında, Türk lezzetleri ile denemeler yapacaklarını da ekledi kendisi. Bakarsınız yakında Giolitti’den birkaç Türk lokması yorumu alırız. 

Gelelim Giolitti’nin tadına, kıvamına. Aslında bunu kelimelerle tarif edebilmek pek de kolay değil. Roma’da tatmış olanların ağızlarında kalan lezzeti burada bulabileceklerini söylemek doğru olur. Hiç tatmamış olanlar için de aydınlatıcı birkaç püf nokta ekleyelim. Giolitti’nin dondurmalarının kıvamı oldukça yoğun. Yediğiniz dondurma neli olursa olsun, o tadı dilinizde yoğun ve kıvamlı bir şekilde hissediyorsunuz. Ara öğün olarak yediğinizde doyacağınız cinsten bir kıvam bu. Mevsimine göre meyvelerle hazırlanan meyveli çeşitlerinin yanı sıra cappuccino, çikolatalı, şam fıstıklı gibi klasikleri de mevcut. Serviste bir Türk ve bir İtalyan çalışıyor. Giolitti dondurmaları küçük külahta 4, orta külahta 7 ve büyük külahta 10 TL. Kapta iseyenler ise küçük kaba 7, büyük kaba ise 10 TL ödüyor. Eve götürmeye niyetlenen, doymak bilmeyenler için de üç farklı paket boyu var. Paketler boylarına göre 22, 40 ve 60 TL.

Uğramışken ayaküstü İtalyan kahve çeşitlerinden de içebilirsiniz. Espresso, cappuccino ve latte’nin yanı sıra süt kreması, çikolata parçacıkları, kaymak ve espresso’yla hazırlanan moro ve frappucino da spesiyaller arasında. Taze meyve, süt ve şeker ile hazırlanan frulatti de tadına bakmanızı önereceğimiz içeceklerden biri. İtalyan usülü ayaküstü kahvaltılık çeşitlerini de yakında Giolitti’de bulmak mümkün olacak.

Menüden:                             
Küçük külah   4 TL
Küçük kap 7 TL
Küçük paket kutu 22 TL
Frulatti 7,50 TL
Espresso 3 TL

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: İstiklal Caddesi 186
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Hafta içi 08.00-23.30, hafta sonu 08.00-02.00 arasında açık.