Jamie's Italian

Restoranlar Beşiktaş
jamie

Yemek yapmayı seven kadar yemek yemekten de büyük haz alanların -yani çoğunluğun- süper kahramanlarından biri olduğu gibi dünyanın yeme-içme alışkanlıklarını değiştirmeyi kafasına koymuş bir İngiliz şef Jamie Oliver.

 

Açtığı restoranlar, tarifleri, yaptığı televizyon programları ile İngiltere’de fish&chips’ten sonraki ikinci ünlü. Hatta belki de fish&chips’ten daha ünlü artık Oliver, İngiliz yemek kültürüne dair önyargıları orta yerinden çatlatarak rüştünü ispatlamış isimlerden. İyi bir aile babası, işinde ve hayatında mütevazı, sevimli ve samimi. Özellikle de çocukların ne yediğiyle ve daha güzel neler yiyebilecekleriyle çok ilgili. “Tüm bunları nereden biliyorsunuz ki?” derseniz Oliver’ın Instagram - Twitter hesaplarını ve televizyon için hazırladığı yemek programlarını takip etmeniz yeterli.
 

 

Yemeklerine zeytinyağını boca etmekten, salatasını karıştırmak için ellerini kullanmaktan çekinmiyor. Uğruna dünyanın dört bir yanını gezdiği ‘Food Revolution’ ile ise dünyayı kötü beslenmenin sebep olduğu rahatsızlıklardan kurtarmanın peşinde. Bu söylediğimizi güzellik yarışmalarına katılan her güzelin klişesi “dünya barışı” gibi lafta sanmayın. Jamie kendini kazandığı paralarla ve ünle kaybedenlerden değil. O yüzden bir Gordon Ramsay değil. (Ramsay de en az Oliver kadar ve sert mizacı ile ünlü bir İngiliz şef. ‘Hell’s Kitchen’ adlı televizyon programının yanı sıra MasterChef’in ABD edisyonunun jürilerinden de biri kendisi.)

 

Jamie’nin dünyasında yemeği iyi yapan iki temel şey ise, iyi koşullarda yetiştirilen sağlıklı-taze malzemeler ve aynı derecede iyi şartlarda yetişen mutlu hayvanlar. Bu iki kriterin buluştuğu tarifleri ise şüphesiz olabildiğince iyi. Daha da önemlisi katkısız.

 

Bu hikâyeden bizim payımıza düşen ise şimdilerde Zorlu’da ikamet eden Jamie’s Italian oldu. Oliver ile mentoru ve dostu İtalyan şef Gennaro Contaldo’nun tarifleri ile hazırlanan yemeklerin servis edildiği mekânda her bir tabak mutluluk vadediyor. Jamie’nin ödün vermediği iki temel kural bu restoranda da geçerli. Malzemelerde organik iddiası yok ancak her biri iyi tarım garantili. Etlerde ise kuzu Konya, tavuk Samsun, dana ise Kaz Dağları’ndaki özel çiftliklerden geliyor. Fiyatlar da oldukça uygun. Yemeklerin küçük ve büyük, iki farklı porsiyonda servis edilmesi de hem açlık-tokluk durumunuza göre tadımlık, paylaşımlık ya da doyumluk bir tercih yapmanızı kolaylaştırıyor. Menünün tamamına web sitesinden ulaşabilirsiniz. Et-balık ya da sebze ağırlıklı İtalyan peynirlerinin eşlik ettiği tek kişilik tahta tepsiler menüdeki favorimiz. Aralarında Monachelle Puttanesca gibi çeşitlerin de (yoğun domates soslu, kapari, chili biber, ançüez, siyah zeytinli istiridye makarna) yer aldığı ve her biri elde açılan makarnaları, ravioli, risotto çeşitlerini de tavsiye ediyoruz.

 

Ancak daha önce tadıp beğendiğiniz bir yemeği her gittiğinizde bulacağınızın garantisi yok. İstenilen kalitede malzeme bulunmaması durumunda -sizin iyiliğiniz için- o gün menüde o yemek servis edilmiyor. Henüz Jamie’s’i deneme fırsatınız olmadıysa restorana ‘kurşun adres sormaz’ mantığıyla damlamamanız gerektiğini söylemiş olalım. Başka bir deyişle dışarıdan gördüğünüz boş bir masaya oturabilme lüksünüz yok. Kapıdaki karşılama eşiğini geçmeye kalkışmayın ofsayta düşersiniz. Girişteki yönlendirme ekibi müsaitliğe göre size bir yer buluyor ancak kimi zaman uzun bekleme süreleriyle karşılaşabiliyorsunuz. O nedenle diyeceğimiz şu ki mekânın gördüğü rağbeti de hesaba katıp, rezervasyon yaptırmayı ihmal etmeyin.

 

Kaya Demirer katıldığımız basın yemeğinde tüm zorluklara rağmen bu uygulamanın arkasında durduklarını belirtti: “Biraz dayak yiyorum tabii. Geldik, tanımadılar, yer yok dediler diye beni arayanlar oluyor.” 

Yayınlandı:

Mekan adı: Jamie's Italian
İletişim:
Adres: Zorlu Center, 34340
İstanbul

Çalışma saatleri: Servis her gün 12.00’de başlıyor.
Static map showing venue location