Köşe

Restoranlar Asmalımescit
Köşe
1/2
Köşe
2/2

Time Out diyor ki

Bölgenin meşhur hanlarından Narmanlı Han’ın sahipleri de bundan 15 yıl önce Amerika’ya yerleşmişler. Orada sanat galerisi açmışlar ve bu yıla kadar hayatlarını çoğunlukla orada geçirmiş, İstanbul’un değişen dinamizminden habersiz kalmışlar. Bu sene İstanbul’a geri dönen aile Sofyalı Sokak’ta tek boş mekânın sahipleri olarak yıllardır değerlendiremedikleri yerlerini  fırsattan istifade bir mekâna, Köşe’ye dönüştürmüşler.

Sanki Köşe hep orada açıktı hissi uyandıran doğal, gereğinden fazla oynanmamış bir havası var mekânın. Sokağa taşan masalar özellikle şu günlerde tıklım tıkış. İki odalı iç mekânı da solumak gerek. Dergi, gazete, kitap ve çiçeklerin bulunduğu bar bölümü öğlen saatlerinde okuma yapmak, dinlenmek ve iş yorgunluğunu akşamüstü içkisiyle üstünüzden atmak için oldukça elverişli, huzurlu. Tabii akşamları bu bölümün tüm havası değişiyor, dinamik bir bara dönüşüyor. Diğer kısımda ise kurutulmuş biberlerin arkasında tüm yemeklerin göz önünde hazırlandığı açık mutfak bulunuyor. Tarihi 1831’lere dayanan hanın orijinal öğelerine de içeride yer vermeye çalışmışlar. Tavan camı ve etrafındaki eski ahşap döşeme ve hanın kapısının ve eski Beyoğlu fotoğraflarının, belgelerin bulunduğu cam bar bölümü içkilerini içeride almaya niyetlileri bekleyen sürprizler arasında. Biz gittiğimizde henüz açılmamıştı ancak bahçesinden de bahsetmeden edemeyeceğiz. Alabildiğine korukların sardığı, oldukça sıcak ve sevimli bir bahçeleri var arkada. Gittiğinizde mutlaka sorun, eğer açıksa sokakta oturmaktansa bahçeyi tercih edin. Keşfedilene kadar Asmalımescit’in en güzel köşesi olacak sanıyoruz bu bahçe. Bölgede bir örneğine daha rastlamanız şimdilik mümkün değil.

Menüsünde Asmalımescit’in meşhur uzun soluklu sofra keyfi için gerekli tüm alkol ihtiyacını giderecek sayıda içki mevcut. Özellikle rakı-bira ve kokteyller ile iyi giden tabaklar çok seviliyor. Altı farklı bira tabağında kızarmış sosis, sigara böreği, karides pane, fish&chips, ızgara sebze, New York fries gibi çeşitler bulunuyor. Rakı tabaklarında ise sadece meze değil balık ekmek, şiş köfte, sucuk ızgara, ızgara balık, ızgara sebze gibi sizi doyuracak tatlar da bulmak mümkün.

Menü bunlarla da bitmiyor. Çok çeşitli atıştırmalıkların yanı sıra, salatalar, makarnalar, noodle, wrap, quesedilla ve ızgara köfte, tavuk schnitzel, köri soslu ızgara tavuk gibi ana yemek alternatifleri de mevcut. Ispanak yatağında elma dilim patates üzerinde rendelenmiş limon kabukları, limon pepper ve diğer doğal malzemeleriyle hazırlanan limon soslu ızgara tavuğu mutlaka denemenizi öneririz.

Menüde zamanla küçük değişiklikler olacak. Çilekli semizotu salatası gibi klasik menülerin dışına çıkan maceraperest tadım meraklılarına özel yemekler de yakında menünün bir kısmını işgal edecek.

Asmalımescit’te çok farklı fiyatlar bulmanız mümkün. Köşe’yi bu anlamda değerlendirecek olursak fiyatların normalin biraz üstünde seyrettiğini söyleyebiliriz. Her ne kadar öyle de olsa, kuru kuruya aç aç oturmadan takılabileceğiniz, yemeklerin hazırlanışını gözünüzle görebileceğiniz gerçekten keyifli bir köşe burası. Gelin, görün kendiniz değerlendirin. Oralardaysanız ve canınız tatlı çekerse Köşe’nin barmeninin annesine ait bir tariften hindistan cevizli havuç toplarıyla hazırlanan ve dondurmalı servis edilen Süheyla Hanım’ın tatlısını mutlaka deneyin.

Menüden
Çilekli semizotu salatası 15 TL
Meksika usülü patates 7 TL
Limon soslu ızgara tavuk 16 TL
Süheyla Hanım’ın tatlısı 6 TL
Rose mojito 20 TL

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Sofyalı Sokak 7.7/D
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Her gün 12.00-02.00 arasında açık.