Lutfiye

Restoranlar Kadıköy
Lutfiye

Time Out diyor ki

Malum, İstanbul sonunu göremediğimiz bir şantiye diyarına dönüştü artık. Çevreye verdiği rahatsızlıktan dolayı özür dileyen inşaatların tabelalarıyla göz göze gelmek kadar korna seslerine maruz kalmak da günlük rutinlerimizden. Ama bu keşmekeşten kaçabileceğimiz yerler yok değil. Şehrin kalabalığından ve gürültüsünden uzak, çalışanlarının sizi oturduğunuz süre boyunca yeni sipariş için göz temasıyla ya da sorularla rahatsız etmediği, kafa dinleyebileceğiniz adreslerden biri Fenerbahçe’de eskiden Komşu Fırın’ın olduğu yere açılan Lutfiye. Mekâna adımınızı atar atmaz taş duvarlar ve sakin müziğin sesi dikkatinizi çekiyor. Bundan sonra zaman daha yavaş akmaya başlıyor. Kendinizi bir kafeden çok terapi odasında gibi hissediyorsunuz.
 

Fenerbahçe’nin yeni gözdesi Lutfiye’nin geçmişi aslında çok eskilere dayanıyor. Lutfiye, 1930’lu yıllarda Amasra’da kurulan ve o gün bugündür çeşit çeşit marmelat, reçel, pekmez, lokum ve şerbet üreten bir marka. Bu ürünlerin büyük kısmı katkı maddesiz ve organik. 2009 yılında kuruldukları şehirde açtıkları mekândan sonra ikinci şubelerini de İstanbul’a açtılar. ‘İyi gıda’ sloganını benimseyen markayı şu an ailenin dördüncü kuşağı devam ettiriyor.

Havalar bozmadan, Lutfiye’nin sayfiye yerini andıran bahçesinde iki çeşit peynir, yumurta, pastırma, zeytin, domates, salatalık, biber, ceviz, tereyağı, kendi üretimleri olan marmelat, fındık ezmesi ve reçellerinden oluşan geleneksel Türk kahvaltısını denemeye bakın. Unutmadan, kahvaltı yanında gelen ekmekler de Lutfiye’nin imalatı ve kahvaltı servisi her gün 13.00’e kadar devam ediyor.

 

Havalar soğuduğunda büyü bozulacak sanmayın. Taş duvarların çevrelediği, eski kahveleri andıran ama nostaljinin çok da suyunun çıkartılmadığı bir tasarıma sahip olan iç mekânda, Lutfiye’nin kendi imalatı olan şerbetlerden ya da kahve yanında Avusturya’yla özdeşleşen sacher pastasından da tadabilirsiniz. Lutfiye’nin tek marifeti kendi üretimi reçel, pekmez, şerbetler ve marmelatlar değil. Menüsünde tost, makarna ve kek çeşitleri de bulmak mümkün. Kahvaltı 20 TL, tatlı ve pastalar 13 TL, makarna ve mantı 17 TL, şerbetler ise 7,50 TL.
 

Umuyoruz en yakın zamanda ellerindeki leziz reçel ve marmelat çeşitleriyle hazırladıkları Lutfiye’ye has kekler ve tatlılar da görürüz menüde. Bunun için gerekli özene sahipler, organik, katkısız lezzetler de ellerinin altında. Ali Mert Alan

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Cemil Topuzlu Caddesi 12/A
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Pazartesi-cumartesi 07.30-00.00, pazar 08.30-00.00 arasında açık.
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
    Son haberler