Münferit [Kapandı]

Restoranlar Galatasaray
Münferit
1/2
Münferit
2/2

Beylerbeyi Rakı’nın sahibi Ferit Sarper, heyecanla beklenen modern ve şık meyhanesi Münferit’i Galata Residence’ın hemen girişinde açtı; bizim de yazın sık sık görüleceğimiz mekânlardan biri belli oldu. Antrasit duvarları, yeşili ve yakışıklı logosuyla dışarıdan oldukça havalı ve bir o kadar da karizmatik duran mekânın iç düzenlemesi de Autoban’dan Seyhan Özdemir ve Sefer Çağlar imzalı. Dekorasyonun akla getirdiği ilk çağrışım Pera’dan eski İstanbul portreleri. O zamanların rakı sofralarında kaydedilmiş bir an sanki, rakı kültürü ve geleneği korunarak bugüne uyarlanan...Modern çalımı ise Art-deco tarzı bir dokunuşla, metal panellerle ve yer döşemeleriyle atmışlar ki bu, en çok alt katta hissediliyor. Bu katta masaları çevreleyen duvarlarda koyu ahşap kaplamaların hizasında içlerinde dizili Beylerbeyi rakılar bulunan kristal camlı büfeler, sıkıştırılmamış bir düzende beyaz örtülü yuvarlak ya da dikdörtgen masalar yer alıyor. Masaları çevreleyen Bauhaus tarzı sade sandalyelerden de gözümüzü alamadık.

Üst kat iç mekân Münferit’in barı. Bu bölümde yine Autoban tasarımı koltuk, masalar ve bir bar düzeni yer alıyor. Dışa bakan iki penceresinin önü hem içeriden hem de dışarıdan yeşil bitkilerle süslenmiş. Bu dokunun bir parçası da bu bitkiler. Hem içeride hem de dışarıdan, mekân kurtarılmış bir bölge edasıyla yeşiliyle de dikkat çekiyor. Barın hemen dışında ve alt kattaki yemek salonunun da dışında açık hava masaları var. Sigara tiryakileri burada da ortamdan çok uzaklaşmadan sofra keyiflerine devam edebiliyorlar.

Münferit’in menüsünde de geleneksel ve modern lezzetler bir arada. Bir meyhanede mutlaka olması gerektiğini düşüneceğiniz meze ve ara sıcakların yanı sıra, Münferit’ten başka yerde bulamayacağınız birçok lezzet yer alıyor menüde. Peynirler ve şarküteri bölümünde İzmir tulum, ızgara sucuk, orta ve tam yağlı seçenekleriyle beyaz peynir, Kayseri pastırması; soğuk tabaklarda naneli fava, acı sirkeli buharda midye, tarator, marine levrek, pirinç yufkasında kuzu söğüş; sıcak tabaklarda humuslu ızgara karides, porçini mantarı ve trüf yağı ile fırınlanmış beyaz peynir, mısır kremalı fener, midyeli siyah kus kus, tahin soslu tekir; ana yemeklerde kum midyeli poşe levrek, uzun pişmiş dana kaburga, arpa şehriyeli tiftilmiş dana yanak; salatalarda turplu ıspanak salatası, çoban salata, tatlılarda adaçaylı dondurma ve daha birçok lezzet yer alıyor. Yemeklerin hepsini tatma fırsatımız olmadı ama tattığımız kadarıyla tadı damağımızda kaldı demekte sakınca görmüyoruz. Özellikle, midyeli enginar dolması, mısır kremalı fener balığı ve adaçaylı dondurmasını mutlaka tadın deriz. Tüm bunların yanı sıra Pete Doherty, Marianne Rosenburg, Dalida, Serge Gainsbourg, Connie Francis ve Beirut şarkılarıyla kadeh tokuşturma deneyimi de cabası. Barda kokteyl fiyatları 22-25 TL, long drinkler 20 TL, şaraplar 14-15 TL arasında. Yaz için Münferit’e özel kokteyller de hazırlık aşamasında. Mekânın tek rakısı Beylerbeyi Rakı tek 8 TL, duble 12 TL, şişesi ise 70 TL.

Menüden:
Ördekten Çerkes tavuğu 16 TL
Pirinç yufkasında kuzu söğüş 13 TL
Porçini mantarı ve trüf yağı ile fırınlanmış beyaz peynir 18 TL
Midyeli enginar dolması 18 TL
Kum midyeli poşe levrek 25 TL

Yayınlandı:

Mekan adı: Münferit [Kapandı]
İletişim:
Adres: Yeni Çarşı Caddesi 19
İstanbul

Çalışma saatleri: Pazar hariç her gün 19.00-02.00 arasında açık.

You may be interested in:

LiveReviews|0
1 person listening