Parantezdeli

Restoranlar Talimhane
Parantezdeli
1/2
Parantezdeli
2/2

Time Out diyor ki

Geçtiğimiz son iki ayda şehirde şarabın hem satış hem de tadım duraklarıyla eksen oldukça genişledi. Parantezdeli de bu kervana yeni katılan, daha ziyade şarap müdavimlerini ilgilendiren bir mekân. Sokaktan geçen bir şarapseverin karşı koyamayacağı bir çekim var mekânın dış görüntüsünde. İki katlı ufacık iç mekânında sıra sıra şaraplar dizili dört bir duvarında. Tuğla duvar ve ahşap hakim tüm mekâna. Sokağa taşan masalarında da ahşap sıcaklığını korumuşlar.

Parantezdeli’nin yerli ve ithal şarap kavı oldukça zengin. Bu kavdan Parantezdeli’de yiyeceğiniz yemek dışında evdeki kavınızı zenginleştirmek için de istifade edebilirsiniz.

Dışarıda asılı kara tahtada ‘take away’ olarak alabileceğiniz şaraplardan birkaçı yazıyor. Biz gittiğimizde bu listede DLC Öküzgözü ve Ancyra Merlot (23 TL), Sevilen Centum (55 TL), Angora ve Corvus Karga (18 TL), Vinkara Doruk ve İdol Ege Bağları (20 TL) yer alıyordu. Liste zaman zaman değişiyor tabii. Parantezdeli’nin bir de kadeh ‘take away’i var. Bunun için de dışarıda bir self servis fıçıları var. 6 TL’ye Semillion Chardonnay-Shiraz içebiliyorsunuz.

Parantezdeli kavındaki binbir çeşit şarabına eşlik edecek yemek menüsüyle de oldukça zengin ve iddialı. Peynir tabakları, başlangıçlarda dana carpaccio, pazı yaprağında somon, kum midyesi, körpe ahtapot, mavi yengeç ve kidonya gibi çeşitler mevcut. Ana yemeklerde gorgonzola soslu bonfile, Çin fasulyeli levrek ızgara, Çin usülü tavuk ve kuzu sarma gibi lezzetler yer alıyor. Favorimiz adaçaylı bonfile. Tatlı olarak ise apfel strudel’ı tek geçiyoruz.

Lamartin Caddesi’nin havası oldukça keyifli. Asmalımescit gibi sıkışık, dar ve boğucu değil. Yediğiniz yemek, içtiğiniz şarap, ettiğiniz sohbet burnunuzdan gelmiyor bu caddede. Parantezdeli’yi yeni tadım durakları listenize ekleyin.

Menüden:
Kum midyesi 13 TL
Mavi yengeç 30 TL
Adaçaylı bonfile 24 TL
Kuzu sarma 25 TL
Elmalı strudel 8 TL
Semillion-Chardonnay-Shiraz 6 TL

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Lamartin Caddesi 4
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Her gün 12.00-00.00 arasında açık.