UK Design Cafe

Restoranlar Şişli
UK Design Cafe

“Tarihi bir müstakil evin giriş katı kafem, ikinci katı iş yerim, üstü de evim olsa...“ Yaşadığı hayatın ötesine geçmek isteyen hangi şehirlinin hayali değildir ki bu? Bir de bu evin yüksek tavanlı, Osmanlı’dan kalma, Nişantaşı’nın ilk inşa edilen evlerinden biri olduğunu hayal edin. İşte karşınızda UK Design Cafe... Sahibi Ümit Ük kardeşi Sema Ük Tekin ile beraber yaklaşık üç ay önce bu fikri hayata geçirerek iş yeri ve evi olarak kullandığı mekânı taptaze Osmanlı yemekleri yiyebileceğiniz bir çatıya dönüştürmüş. “Hayalim eski İstanbul’un bu güzel eserini, şen kahkahaların atıldığı, sohbet ve keyif dolu bir mekân haline getirmekti.” diyor.

 

Ümit Ük, Batılı fikirlerin Doğulu esintilerle buluştuğu bir noktada gezgin, açık ve bir o kadar da hayalperest bir tasarımcı. İlk aşamada tek bir tasarımcının elinden çıkmış olacağına inanamayacağınız kadar farklı birçok tasarımın sahibi kendisi. Bu ürünlerin pek çoğu UK Design’ın girişindeki showroom’da sergileniyor. Gümüş çaydanlıktan oluşan lamba, şarap şişelerinin geri dönüşümünden yapılan heykelcikler, Antepli ustadan kalıpları alınan antika anahtarlar, model manken kafalarından yaratılan gece lambaları, rengârenk yastıklar... Showroom’dan çıktığınız anda ise kendinizi kafenin içinde buluyorusunuz. Karşınıza çıkan mutfakla, arkaya açılan sevimli balkonla, oturma alanı ve üst kattaki yemek odaları ile sizi evinizde gibi hissettiriyor. “Ne varsa benim tasarımım ve satın alınabiliyor.” diyor Ümit Ük. Kullanılan servis altlıklarından, özel tasarım sandalye ve lambalara kadar her şey onun elinden geçmiş.

 

Bir nevi ‘mahalle baskısı’ ile oluşmuş UK Design Cafe. “Bu binada vakit geçirmek istiyoruz.” diyen Nişantaşı yerlileri ve esnafı Ümit Bey’e kafe açması fikriyle gelmiş. Etrafta güzel ev yemeklerinin olmadığı fark edilince fikre daha da sıcak bakılmış. Özellikle öğle yemekleri ve davetler için uygun olan mekânda her gün farklı bir menü servis ediliyor.

Yayınlandı:

Mekan adı: UK Design Cafe
İletişim:
Adres: Rumeli Caddesi Matbaacı Osmanbey Sokak 46
İstanbul

Static map showing venue location