13. İstanbul Bienali

0 Beğen
Kaydet
13. İstanbul Bienali

İKSV organizasyonluğunda Fulya Erdemci küratörlüğünde, başlığını Lale Müldür’ün deneme türündeki kitabı “Anne, ben barbar mıyım?”dan alıntılayan 13. İstanbul Bienali, bu yıl politik bir forum olarak kamusal alan fikrine odaklanırken sergilerinin tümünü ücretsiz gerçekleştirecek.

 

Şair Lale Müldür’ün aynı adlı kitabından alıntılanan 13. İstanbul Bienali’nin başlığı “Anne, ben barbar mıyım?”; şiir, edebiyat, ve şiirsellikle sanatın ilişkisini merkezine alıyor. Aynı zamanda ‘barbar’ terimiyle, ‘öteki’leri anlamak için öğrenmemiz gereken veya gelecek dünyayı anlamlandırabilmek için keşfetmek zorunda olduğumuz yeni ve bilinmedik dillere de işaret ediyor. Bienal sanat aracılığıyla ‘kamusal olma’ kavramını yeniden düşünme imkânı yaratmayı, yeni düşünce ve hayal gücü kanalları açmayı ve kamusal bir buluşma ve tartışma zemininin yaratılmasına katkıda bulunmayı hedefliyor.

 

13. İstanbul Bienali’nde, güncel demokrasi biçimlerini sorgulayan, günümüzün mekânsal-ekonomik politikalarını tartışmaya açan, uygarlık ile barbarlık kavramlarını sorunsallaştıran ve bu bağlamda sanatın rolünü yeni ve alışılmışın dışındaki dillerle araştıran yapıtlar yer alacak.

 

İstanbul Bienali kapsamında bu yıl farklı kuşaklardan 80’in üzerinde sanatçı ve sanatçı grubunun yapıtları sergilenecek.

 

İKSV ve PACE Çocuk Sanat Merkezi ise Bienal kapsamında çocuklar ve gençler için gelenekselleşen eğitim programlarına bu yıl da devam ediyor. 8–18 yaş grubundaki çocuklar ile gençlerin müze ve sergi kültürünü geliştirmek, onları güncel sanat kavramları ve yapıtlarıyla tanıştırmak, sanata ve özellikle güncel sanata olan ilgilerini artırmak amacıyla düzenlenecek ‘Çocuklar ve Gençler İçin Eğitim Programları’ bienal süresince 14 Eylül–20 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek.  

 

14 Eylül Cumartesi günü kapılarını açacak 13. İstanbul Bienali sergi mekânları, 16 Eylül Pazartesi hariç, Pazartesi günlerinde kapalı olacak. Bienal sergi mekânları, 10.00-19.00 saatleri arasında gezilebilecek. Antrepo No.3 (Meclis-i Mebusan Caddesi, Liman İşletmeleri Sahası, Karaköy), Galata Özel Rum İlköğretim Okulu (Kemeraltı Cad. No:25 Galata, İstanbul), ARTER - sanat için alan (İstiklal Caddesi No: 211, Beyoğlu), SALT Beyoğlu (İstiklal Caddesi 136, Beyoğlu), 5533 (İMÇ 5. Blok, No:5533, Unkapanı)

Yayınlandı: