Aşamalı Değişim

Sanat, Fotoğrafçılık
Aşamalı Değişim

“NON’da neler oluyor?” dedirten güçlü bir sergi daha! Meriç Algün Ringborg, Olof Olsson, Pilvi Takala ve Erdem Taşdelen’i bir araya getiren grup sergisi ‘Aşamalı Değişim’ sanatçıların farklı yaklaşımlarla dahil olduğu yeni bir benlik oluşturmak adına istemli öz değişimleri ortaya koyuyor. Başka bir deyişle sanatçılar son dönemde kişisel gelişim meselesinin popülerleşmesiyle bir başkası olma meselesini masaya yatırıyor. Meriç Algün Ringborg, Antonioni’nin ‘The Blow-up’ ve Coppola’nın ‘The Conversation’ filmlerinin voyeurism tutkunu ana karakterlerini yeniden inşa ediyor. Olof Olsson ise sergi boyunca bir odada, üzerinde daraşık siyah takım elbisesi -klasikleşen performans kostümü- ile NON’da hiç bilmediği Almanca’yı İsviçreli yazar Robert Walser’in  kitaplarından sökmeye çalışıyor.
 

Pilvi Takala’nın, Deloitte’ta pazarlama bölümündeki bir aylık ‘aylak’ staj dönemini belgeleyen ‘The  Trainer’ (2008) da sergi kapsamında NON’da gösterimde. Olan bitenden habersiz çalışma arkadaşlarının şüpheci bakışlarını üzerine çekerek, hiçbir şey yapmadan stajını tamamlıyor ve performansında toplum uyumuna direnişini sergiliyor Takala.

Erdem Taşdelen ise ‘New Me’de (2012) bir ilkokulu çocuğu edasıyla ve Baldessari’nin ‘I Will Not Make Any More Boring Art’ (1971) işini birebir çağrıştıran bir yaklaşımla son iki yılda vardığı kararları belgelediği obje ve metinlerin mürekkep çizimlerinden güncel bir seri sunuyor. Kendisini daha önce Sanatorium’da açtığı sergiden hatırlayanlarınız vardır. Henüz tanışmayanlardansanız, Taşdelen ile tanışmak için bu fırsatı iyi değerlendirin çünkü önümüzdeki günlerde adını sıkça duyacaksınız.

 

Pazar, pazartesi hariç her gün 11.00-19.00 arasında açık.

Yayınlandı: