Büyük Ülke ve Diğer Hikâyeler

Sanat
0 Beğen
Kaydet
Büyük ülke
1/2
büyük ülke
2/2
Stephen Chambers - 'Büyük Ülke' (2012) Kâğıt üzerine serigrafi, 78 bağımsız pano, her biri 56x76 cm

'2014 Kehanetleri’ konumuzda haberi vermiştik. 2011 yılında gerçekleştirdiğimiz İstanbul Yaz Sergisi’nin jürisinde yer alan Kraliyet Sanat Akademisi, Londra üyesi İngiliz çağdaş sanatçı Stephen Chambers’ın renkli ve illüstratif dünyasıyla tanışmak 2014’e kısmetmiş.

 

‘Büyük Ülke ve Diğer Hikâyeler’, Stephen Chambers’ın son 20 yılda yaptığı resim ve grafik işlerle tanışabileceğiniz bir sergi. Kimisi sıradan hikâyeler, kimisi tarih sayfalarından kopmuş gibi.

 

Erken dönem Rönesans resimlerinden etkilenen bir sanatçı Chambers. Baskı ve yağlı boya işlerindeki detaylar ise dikkat çekici. Renkleri, insanların davranışlarını ve hassasiyetlerini aktarmak üzere ustalıkla kullanıyor ve anlatısında hem renklerin hem de figürlerin çok önemli bir yeri var. ‘Büyük Ülke’ adlı yapıtında her ülkede olduğu gibi Amerika’da daha iyi bir yaşam hayali kuran göçmenlerin hayatları üzerinden bir düşsel dünya resmeden Chambers ile tanışma fırsatını kaçırmayın. Küratörlüğünü Edith Devaney’nin yaptığı sergi Kraliyet Sanat Akademisi, Londra iş birliğiyle gerçekleşiyor.

 

Sergi ve sanatçı hakkında daha fazlası için: Stephen Chambers röportajı

 

Sergiden üç seri

 

Venedik Baskıları

Chambers’ın farklı bir teknik (kağıt üzerine monotip baskı) ve yine canlı renklerle oluşturduğu bir seri, sekiz bağımsız panodan oluşuyor.

 

Flaman Atasözleri

Chambers’ın atasözlerinden yola çıkarak panik, hız, koku gibi aslında belirli bir şekli olmayan his ve kavramları aktardığı, karton üzerine 12 renkli işi kapsıyor

 

Bela Belayı Bulur

Loki’den Michael Powell’a, Angela Merkel’den Jean-Paul Sartre’a, Don Kişot’tan Marie Antoinette’e dünya tarihinden 20 ismin ilginç portreleri.

Yayınlandı: