İngiltere’den sevgilerle, İsmail Saray

0 Beğen
Kaydet
İngiltere’den sevgilerle, İsmail Saray

Büyük ihtimalle onu hiç tanımadınız. 1968’da Diyarbakır’da resim öğretmenliği yaparken girdiği sınav sonucu İngiltere’de okuma hakkı kazandığını öğrenen İsmail Saray 20 yılı aşkın süredir Türkiye’de düzenlenen sergilerin hiçbirinde yer almadı. Hakkında yazılmış birkaç metnin dışında, adına kaleme alınmış ne bir kitap, ne de bir katalog var. Bu durumun, Saray’ın Türkiye kültür ve sanat ortamında 1970’ler ve 80’li yılların başlarındaki önemli konumunu, zamanın ötesindeki sanat pratiğini görünmez kıldığı şüphesiz bir gerçek. Bugün bu konuyu konuşmamızdaki neden ise SALT’ta son iki yıldır üzerinde hummalı bir şekilde çalışılan ‘İngiltere’den Sevgilerle, İsmail Saray’ başlıklı serginin hazırlıklarının tamamlanmış olması.

 

Sanatçının tüm arşivinin gelecek nesiller için korunmaya alındığı bu proje Saray’ın arkadaşları tarafından saklanan işlerin gün yüzüne çıkmasıyla başladı. Arşiv malzemelerinden hareketle kimi yapıtlar baştan üretildi. Saray’ın birlikte çalıştığı isimlerle, öğrencileriyle ve arkadaşlarıyla söyleşiler gerçekleştirildi.

 

SALT Galata’nın katlarına yayılan sergide, Saray’ın geçmişten bugüne sanat üretimine geç de olsa tanık olmanız mümkün. Eskizleri, katıldığı sergilerden fotoğraşar, yurt dışında sergilediği işlerinden parçalar, 1970’lerin başlarında ürettiği 8 mm filmler, otoportreleri, 2010’da Londra’da düzenlenen ‘From Floor to Sky’ sergisi için ürettiği işler, en üst katta yer alan Açık Arşiv’de İngiltere’de gerçekleştirdiği isimsiz bir enstalasyonun yeniden kurulumu sizi bekleyenler arasında.

Yayınlandı:

LiveReviews|0
1 person listening