İstanbul Eindhoven-SALTVanAbbe: Modern Zamanlar

Sanat
SALTVanAbbe: Modern Zamanlar 2

SALT ve VanAbbemuseum iş birliğiyle, Hollanda-Türkiye diplomatik ilişkilerinin 400. yılı vesilesiyle gerçekleşen sergi projesinin son sergisi. Öncelikle, yıl boyunca yapılan etkinlikler arasında en övgüye değer projelerden biri olduğunu söylemek yerinde olur. Sergi metninde geçen şu cümle projenin izleyiciler için ne denli önemli olduğunu ortaya koymaya yeterli: “Değişimin pasif bir izleyicisi olmayı seçmeyen SALT ve VanAbbemuseum arasında kurulan iş birliği, 21. yüzyılda sanat müzelerinin rolü ile söz konusu büyük kayma sonucu oluşan girift durumun tartışılabildiği verimli bir ortam yaratıyor.” Bu tespitin başıboş ve sözde olmadığını geçtiğimiz dönemde izlediğimiz iki sergi ile anlama ve deneyimleme fırsatı bulduk.

Proje, dönemsel olarak Türk sanatçılar ile VanAbbemuseum koleksiyonunda yer alan sanatçıların yan yana gelişi kadar, seçkisi -önemli isim ve eserler- ile iyi bir görsel bellek oluşturdu. Birçok farklı kavram ve tarihsel dönem adına da yeni okumalar sundu.

İlk sergi 1989’dan sonraki döneme, ikinci sergi ise 1968-89 tarih aralığına odaklanmıştı. Son sergi ise VanAbbemuseum koleksiyonu ve Türkiye’de 20. yüzyılın başlarından 1960’lara dek üretilmiş eserleri bir araya getiriyor ve bir önceki sergide yakından tanıma fırsatı bulduğumuz 1960’lardaki kırılmadan geriye giderek modernleşme hikâyeleri arasında ilişkiler kurarak ağlar örüyor. Türkiye’den seçilen eserler sergide VanAbbemuseum koleksiyonundan gelen eserler ile birlikte ve karşılaştırmalı olarak görülebiliyor ve modernleşmenin kültürel-siyasi ölçeklerinin bu topraklarda nasıl algılandığı ve yorumlandığı konusunda fikir veriyor.


 

Pazartesi hariç her gün 12.00-20.00, pazar 12.00-18.00 arasında açık. Uzun Perşembe: Her ayın son perşembesi SALT Galata 22.00'ye kadar açık. www.saltonline.org 

Yayınlandı: