Ruhun Mekanik İşleyişi Üzerine

Sanat
0 Beğen
Kaydet
Ruhun Mekanik İşleyişi Üzerine

Pilot, Ali Miharbi’nin İstanbul’daki ilk solo sergisini gururla sunuyor. Ali Miharbi ile aranızdaki bir elektriklenmeyi tetikleyecek bu sergi kaçırmaya gelmez. Nedenlerine gelmeden önce hafızanızı tazeleyelim. Miharbi ile ilk ve son karşılaşmanız muhtemelen Pilot’taki grup sergisi ‘Sonuçlar Tesadüf Değildir’deydi. Twitter’da akan gerçek zamanlı konuşmaları ve anahtar kelimeleri PİLOT’un duvar, tavan ve zeminine monte ettiği solenoid motorlar ile galeri mekânına aktardığı ses yerleştirmesi ‘Nabız’ ile katılmıştı sergiye. Bu aslında Mihrabi’nin üretimlerini nasıl şekillendiğini, fikirleri nasıl işe dönüştürdüğünü açıklamaya yeten bir işti ama oldu da görme fırsatınız olmadıysa baştan alalım. Hepimiz gibi Ali Miharbi’nin de soruları var hayata dair ama Miharbi’ninkiler günlük yaşam nasıl olur da akır gider, bunun arkasında nasıl mekanizmalar var, bu mekanizmalar hayatımıza nasıl fonksiyonlar ile hükmeder gibi yani daha soruyu sorarken cümle dizilimi ve mantığıyla bizimkilerden ayrışan, farklı sorular.

 

Fotoğraftan grafiğe ve heykelsi formlara, canlı veya depolanmış verilerle üretilmiş dinamik sistemlere kadar birçok formu barındırıyor çalışmaları. Miharbi teknoloji dilini sosyal ve politik konularda yapılagelen tartışmaları zenginleştirme, açma ve betimleme potansiyeline sahip bir düşünme aracı olarak kullanıyor üretimlerinde.

Son dönem çalışmalarının yer aldığı ‘Ruhun Mekanik İşleyişi Üzerine’de, Miharbi’nin iktidar, sınır, şiddet, savaş/barış ve sansür kavramlarını kendi sanatsal diline nasıl tercüme ettiğine dair bir yol haritası bulacaksınız ve eminiz ki bu durum sizi en azından bir yönüyle -feci- tavlayacak. Mihrabi’nin diğer keskin, zeki ve çarpıcı işler için www.alimiharbi.com

 

Salı-cumartesi 10.30-18.30 arasında açık. www.pilotgaleri.com.

Yayınlandı: