Time Out Live İstanbul Modern’de

Sanat, Fotoğrafçılık

31 Mart Perşembe okurlarımızla 19.00-20.00 arasında İstanbul Modern Şef Küratörü Levent Çalıkoğlu eşliğinde ‘Kayıp Cennet’i geziyoruz.

Time Out Live etkinliklerine bu ay doğa, teknoloji ve sanat arasındaki ilişkiyi sorgulayan ve bu ilişki üzerine düşünüp, üreten sanatçıların bir araya geldiği ‘Kayıp Cennet’ ile devam ediyoruz. Sergi turumuza katılım 30 kişiyle sınırlı, kontenjanımız dolmuştur.

Sergiye ve katılımcı sanatçılara  dair notlar
Paolo Colombo ve Levent Çalıkoğlu küratörlüğündeki sergi, hem ele aldığı konu hem de katılımcı sanatçılar açısından oldukça ilginç. Doğa ve teknoloji arasındaki karanlık, geleceği belli olmayan ilişki şu günlerde birçok disiplin tarafından ele alınan bir tartışma konusu.  MOMA’da sergilediği ‘Sleep-walkers’ projesiyle (2007) adından sıkça sözettiren multimedia sanatçısı Doug Aitkens, vahşi hayvanları boş, ıssız otel odalarında görüntülediği, ‘Migration’ adlı işiyle yer alıyor sergide. İsviçre’nin önemli sanatçılarından -adını dört yıl üzerinde çalıştığı film projesi ‘Pepperminta’ ile duymuş olmanız muhtemel- Pipilotti Rist sergiye ‘Hebstzeitlose’ adlı audio-visual enstalasyonu ile katılıyor. Daha adını anmadığımız, heyecanla beklediğimiz Tony Oursler gibi birçok sanatçının çalışmalarının yanı sıra Türkiye’den Ergin Çavuşoğlu, Emre Hüner ve Ali Kazma da katılımcı sa-natçılar arasında. ‘Kayıp Cennet’te cevabını aradığımız sorulardan kuşkusuz en çarpıcı olanı ‘Teknoloji, yeni doğa olabilir mi?’

Yayınlandı:

Etkinlik websitesi: http://www.istanbulmodern.org