Yara (The Wound)

0 Beğen
Kaydet
Yara (The Wound)

21 Haziran'dan itibaren sizi Arter’de büyüleyici olduğu kadar şaşırtıcı ve tüyler ürpertici bir sergi projesi bekliyor. Bu aynı zamanda Belçikalı sanatçı Berlinde de Bruyckere’nin Türkiye’deki ilk sergisi. 1990’lardan bu yana ürettiği heykel ve resimlerini kapsayan sergi projesinin küratörü sanat kuramcısı Selen Ansen.

 

Patricia Piccinini macerasına dahil olduysanız bu serginin bir bakıma benzer ancak görüntü itibariyle daha ileri, kimileri için rahatsız edici dozu yüksek bir seviyede olduğunu baştan söylemiş olalım.  Bruyckere balmumu, ahşap, yün gibi malzemeler ile beden meselesine yoğunlaşan, ‘acı’ ve ‘arzu’ kavramlarına gönderme yapan bir sanatçı.

 

Bruyckere’nin bu sergiyle birlikte iki işi -giriş katındaki ‘Vitrin’ ve ikinci katta sergilenen ‘Yara’ adlı dizi- ilk defa gösteriliyor. Ayrıca sergi paralelinde Çukurcuma Hamamı’nda da bu sergiye özel olarak ürettiği iki yeni işi var.  Mekân seçiminde sergideki işlerin göz kırptığı temalar ile hamamın yakından ilintili olması etkili olmuş. Aynı zamanda sanatçı tarihi dokuyla da etkileşim içinde sunmak istemiş bu iki çalışmayı.

 

Serginin bir diğer süprizi ise Fransız dansçı ve koreograf Vincent Dunoyer. Bedenini sanatçıya ve sergiye emanet eden Dunoyer sergi boyunca Arter’in ikinci katında, Pazartesi ve Salı hariç her gün 15.00 ve 18.30'da performansını tekrarlıyor. Berlinde de Bruyckere’nin adını ilk defa duyuyorsanız ve işlerine yabancıysanız sergiyi görmeden mutlaka google’layın. Cesaretiniz varsa bir dahiyle tanışmak için istikamet Arter ve Çukurcuma Hamamı.

 

Salı, perşembe 11.00-19.00; cuma, cumartesi ve pazar 12.00-20.00 arasında açık. www.arter.org.tr

Çukurcuma Hamamı; salı-perşembe 15.00-19.00 arasında, cuma-pazar da 15.00-20.00 arasında açık. Giriş ücretsiz

Yayınlandı: