Hong Kong Film Panorama

Etkinlikler
Hong Kong

Hong Kong sinemasının yükselen değerleri İstanbul Modern Sinema'da İstanbullularla buluşuyor. 10-20 Mayıs arası gerçekleşecek Hong Kong Film Panorama adlı seçkide yer alan filmler şöyle:

 

Film gösterimin programının detaylı çizelgesine buradan ulaşabilirsiniz.

 

İnsanlık Komedisi  (Yan Gaan Hei Kat)
 

Başroldeki tetikçi Spring’in yolu, ortağı Setting Sun ile iletişimini kaybettiği sırada, kız arkadaşından yeni ayrılmış, başarısız bir senarist olan Soya ile kesişir. Film aksiyon filmi olmasına rağmen karakterler sinefil olduğu için zengin göndermelere sahip, keyifli bir 'iki kafadar' filmi. 

 

Efeler (Da Lui Toi) 
 

Efeler, dövüş sanatını konu alan, enerjisi yüksek bir komedi. Tapu işleri için uzak bir köye giden emlakçı Cheung, Mang’in işlettiği, eskiden Law’ın  Kung-Fu okulu olan çay evine gelir. Law, çay evinin üst katında, otuz yıldır komada yatmaktadır. Mekanın sahibi Pong’un çay evini müteahhite vermeye çalışmasıyla Law komadan uyanır. Ancak ne hafızası ne de aklı yerindedir; işler iyice karışacaktır. Karate filmlerine Tarantino usulü bir saygı duruşu niteliğindeki filmin yönetmenleri Clement Sze-Kit Chen ve Chi-kin Kwok.

 

Kesişen Yollar (Yut Mun Hinneisi)
 

Görücü usulü bir şekilde tanıştırılan iki genç Loi ve Oi-li, birbirlerinden kurtulmak için birbirleriyle işbirliği yaparlar. Ancak olaylar geliştikçe birçok ortak noktaları olduklarını fark ederler. Eğlenceli bir romantik komedi olan Kesişen Yollar,  günümüz Hong Kong'unun şehir yaşamını başarılı bir şekilde yansıtıyor. Yönetmen Ivy Ho.

 

Gökkuşağından Yankılar (Sui Yuet San Tau)

  

Alex Law'ın yönettiği film yönetmenin çocukluk anılarından yola çıkarak 1960'ların Hong Kong'unda geçiyor. Atletik ve okulunda popüler olan, ailenin en büyük oğlunun lösemiye yakalanmasıyla gelişen olayları konu alan film, hikâyesini Hong Kong’un sosyo-ekonomik değişimini sınıf ayrımından tayfunlara, yolsuzluktan çaresiz hastalıklara dek farklı öğelerle aktarıyor. Gökkuşağından Yankılar, 2010 Berlin Film Festivali’nin Generation kategorisinde Kristal Ayı aldı.

 

Aşk Hakkında Her Şey (Duk Haan Chau Faan)
 

Hong Kong'un Bu sene İstanbul Film Festivali'nde izlediğimiz 'Sade Bir Hayat' adlı filmin yönetmeni Ann Hui'nin çektiği filmde ilişkilerini bitirmiş iki eski sevgili Anita ve Macy'nin yolları ortak hamile arkadaşları aracılığıyla sık sık kesişmeye başlar. Halen birbirlerini seven bu biseksüel çift ayrı ayrı hamile olduklarını fark eder. Bekar anneleri ve lezbiyen ilişkileri konu alan bu film sıra dışı bir romantik komedi.

 

Ayrılık Kulübü (Fun Sau Suet Oi Nei)
 

Seçkiden başka bir sıra dışı film daha. Ayrılık Kulübü'nde bir web sitesi, kullanıcılarına biten ilişkilerini ve ayrıldıkları sevgililerini geri kazanma şansı sunar. Ancak bunun için kullanıcıların önce başka mutlu bir çiftin ilişkisini bozması gerekmektedir. Modern ilişkiler ve sorunları üzerine, el kamerasıyla kişisel bir belgesel tarzında çekilen filmin yönetmeni Chun-Chun Wong.

 

Akşamcı (Jiu Tu)

Wong Kar-Wai’nin 2046 filminin de esin kaynağı olan aynı adlı romandan uyarlanan film, geçmişindeki acımasız savaş yıllarının hatıralarıyla baş etmek için kendini alkole veren yazar Lau’nun hikayesini anlatıyor. Entelektüel bir yazar olmasına karşın para kazanmak için erotik hikayeler yazmak zorunda kalan Lau’nun etrafındaki kadınlarla yaşadığı ilişkilere film boyunca odaklanılıyor. 1960’ların renkli Hong Kong’unda geçen filmin yönetmeni Freddie Wong.

Yayınlandı: