Etkinlikler

İstanbul'un Yaşam Rehberi

Dört Ayaklı Belediye: İstanbul’un Sokak Köpekleri
Etkinlikler

Dört Ayaklı Belediye: İstanbul’un Sokak Köpekleri

Kimini korkutup kaçırırlar, bazılarımızın en yakın dostu olurlar. Sokak köpekleriyle ilişkiniz nasıl olursa olsun, yadsıyamayacağınız bir gerçek var: İstanbul sokaklarını paylaştığımız dört ayaklılar toplumsal hayatta önemli bir role sahip. Nasıl mı? Bu sorunun cevabını Tepebaşı’ndaki İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde açılan ‘Dört Ayaklı Belediye: İstanbul’un Sokak Köpekleri’ sergisinde buluyoruz. Köpeklerin bu şehirdeki macerasını anlatırken tarihi iki farklı döneme bölüyor sergi. İstanbul’un fethinden Tanzimat’a dek bekçilik görevlerini layıkıyla yerine getiren köpekler 19. yüzyıldan itibaren girilen modernleşme süreciyle birlikte sürgün edilmeye başlıyor. Sokak köpeklerine bu yaklaşım 1910 tarihli Hayırsızada (Sivriada) sürgününde en uç noktaya ulaşıyor. İşte tüm bu tarih sergide fotoğraflar, seyahatnameler, kartpostallar, dergiler ve gravürler aracılığıyla anlatılıyor. Başrolde elbette köpekler var ancak eski İstanbul’un izini de sergilenen eserler aracılığıyla sürmeniz mümkün. II. Mahmud dönemiyle birlikte köpeklerin şehirde sürgün edilişini ya da havagazıyla kafeslerde zehirlenişini betimleyen eserler üzücü olduğu kadar düşündürücü olduğunu da not düşelim. Serginin küratörü Ekrem Işın, sokak köpeklerinin kendilerine özgü bir ortak yaşam felsefesi geliştirdiklerini, toplumsal yaşamın bir parçası haline geldiklerini söylüyor. Tıpkı bizim gibi. Yeri geliyor sokakların temizliğini üstleniyorlar, gerektiğinde güvenliğini sağlıyorlar. Serginin danışmanlığını yapan isim i

Daha fazla
Araf
Sanat

Araf

‘Araf’ adlı sergi, foto-muhabir Emin Özmen’in işlerini bir araya getiriyor. 2012 yılından bu yana, Orta Doğu’da hayatları alt üst olan mültecilerin yaşamlarını konu edinen fotoğraflar çekiyor Özmen. Geçtiğimiz sene prestijli fotoğraf ajansı Magnum’dan burs alan Özmen’in sergide yer alan fotoğrafları umut, kaygı, korku gibi duyguların fışkırdığı, oldukça etkileyici işler. Sergi ücretsiz ancak FKM’ye giriş yapabilmek için web sitesinden kayıt olmayı unutmayın.

Daha fazla
Royal Opera House
Etkinlikler

Royal Opera House

Ne yazık ki ilk uçağa bir bilet alıp Royal Opera House’ta sahnelenen her gösteriyi yakalama şansımız yok, ancak artık Royal Opera House’un yeni sezon prodüksiyonlarını Zorlu PSM’de banttan da olsa izleme şansımız var. Bu gösterimler sayesinde kendinizi Royal Opera House’un en iyi koltuklarından birinde oturuyor gibi hissetmeniz işten bile değil. Gösterimler öncesinde sunumlara da kulak verin: Opera gösterimlerinden önce opera rejisörü Yekta Kara, bale gösterimlerinden önce ise İstanbul Devlet Opera Balesi’nin geçmişte baş balerin ve baş koreograflığını yapan Ayfer Zeren izleyicilerle buluşuyor. 1 Aralık’ta ‘Cosi Fan Tutte’, 14 Aralık’ta ‘Anastasia’, 29 Aralık’ta ‘Les Contes D’Hoffman’ı kaçırmayın. 

Daha fazla
Nat Geo Live: Mars’ta Yaşamak
Etkinlikler Bilet al

Nat Geo Live: Mars’ta Yaşamak

Mars konusunda süren tartışmaları takip ediyorsanız National Geographic Channel’ın düzenlediği ‘Mars’ta Yaşamak’ konferansını kaçırmayın. Nat Geo Live etkinlik serisinin ilk konferansı, kanalın ‘Mars’ adlı çok konuşulan mini dizisinden ilhamla düzenleniyor. Selma Ergeç moderatörlüğünde ‘Mars’ta Nasıl Yaşayacağız?’ kitabının yazarı Stephen Petranek ve mini-dizinin oyuncularından Clémentine Poidatz, 2032’de yapılması planlanan Mars çıkarması sonrasında insanoğlunu neler beklediğini tartışıyor. 

Daha fazla
Lokals Bakırköy | #Bakirkool
Görülmesi gereken yerler

Lokals Bakırköy | #Bakirkool

Uzun soluklu aile işletmelerini ve tarihi noktaları haritalayan bir projeden bahsetsek “Yine ya Karaköy’ü ya da Moda’yı anlatacaklar,” diye düşünür müsünüz? Düşünmeyin. Konumuz Bakırköy, vesilemiz ilçenin esnaflarına ve geçmişine mercek tutan Lokals Bakırköy haritası. Meşhur piyangocu Nimet Abla’dan özel siparişle kemer yapan bir kemerciye, Bakırköy Aya Yorgi Kilisesi’nden yufkacı Hayati Abi’ye ilçenin anlatılacak hikâyelere sahip ve gayet ‘havalı’ noktalarını derlemiş Lokals Bakırköy. Geçen yıl aynı proje Karaköy için yapılmıştı, bu sefer medyada adı sık sık geçen popüler bir semt yerine Bakırköy’ün seçilmesi belki de haritanın en dikkat çekici yönü… ‘Lokals Bakırköy’ haritası Cloud.7 Ataköy Marina Otel’de ve Beyoğlu’ndaki çeşitli kafelerde.

Daha fazla

Diğer etkinlikler

Kara Hafta İstanbul Festivali
Etkinlikler

Kara Hafta İstanbul Festivali

Geçen yıl Agatha Christie’nin doğumunun 125. yılı şerefine düzenlenen Kara Hafta İstanbul Festivali’nin ikincisi, 1933 yılında İstanbul’a gelip Pera Palace Hotel Jumeirah’da konaklayan ve konusu Türkiye’de geçen iki kitap yazan Belçikalı yazar Georges Simenon anısına düzenleniyor. Semt polisiyesi, tarihi romanlarda polisiye, kadın polisiyeciler gibi konulara odaklanan oturumların gerçekleştiği festivale Philip Kerr, Tibor Fischer, Sam Wilson gibi polisiye yazarları da katılıyor.  

Daha fazla
Weval
Müzik Bilet al

Weval

Böylece Weval kurulur ve gerisi çorap söküğü gibi gelir: ‘Detian’ parçalarının da yer aldığı ‘Half Age’ adlı EP’leri ile 2010 yılında çıkış yaparlar. Elektronik müziğin Almanya’daki kalesi Kompakt’tan yayınlıyor Weval parçalarını artık. ‘Autumn Bells’ albümleriyle ses getiren İsveçli ikili Gidge ile birlikte Zorlu PSM Studio’da dinliyoruz Weval’i. Warp up ve after party ise Villette projesiyle Sine Büyüka’ya emanet. Elektronik müziğe ağırlık vermeye başlayan Studio’nun yeni kimliğini keşfetmek için muazzam bir fırsat. 

Daha fazla
Tablo Sofralar, Sofra Sanatları, Tasarım ve Geleneksel Uzmanlık
Sanat

Tablo Sofralar, Sofra Sanatları, Tasarım ve Geleneksel Uzmanlık

Fransız tasarımcıları ve sofra sanatının büyük markalarını bir araya getiren sergi kahvaltı, akşam yemeği, iş yemeği ya da brunch, piknik, ekolojik açık büfe gibi farklı ziyafet ortamlarını yansıtan 10 sofradan oluşuyor. Büyük markaların ürün yelpazelerini modernleştirmeleri amacıyla en iyi Fransız tasarımcılarına başvurmalarıyla ortaya çıkan sergi Tasarım Bienali çerçevesinde gerçekleşiyor.

Daha fazla
Çeperde, İstanbul Kara Surları
Sanat

Çeperde, İstanbul Kara Surları

Serginin odağında, surların İstanbul’un su sistemi ve yeşil alanlarıyla ilişkisi, surlarla bütünleşmiş ruhani ve dinsel hafıza, surlar çevresinde yaşamış insanların hikâyeleri var. Sergi sonrasında İstanbul’a karakter katan bu surlara farklı bir gözle bakacaksınız. 

Daha fazla

İstanbul'un en iyileri

İstanbul'un en iyi 10 kafesi
Restoranlar

İstanbul'un en iyi 10 kafesi

Aradığınız şey doyurucu bir salata ya da sadece bir fincan kahve de olsa çözüm bir kafede saklı. İstanbul’un kafeleri arasında öne çıkanları derledik.

Daha fazla
İstanbul'un en iyi çorbacıları
Restoranlar

İstanbul'un en iyi çorbacıları

Hazır çorbalar yoğun iş hayatı olanların ya da bekârların kurtarıcısı görevini üstlenmiş gibi görünse de taze yapılmış sıcak bir çorbanın yerini hiçbir şey tutamaz. Özellikle de çorbanız usta ellerden çıkmışsa.

Daha fazla
İstanbul'un en iyi terasları
Restoranlar

İstanbul'un en iyi terasları

İstanbul manzarasını şehir kalabalığından uzaklaşarak, huzur içinde lezzetli yemekler eşliğinde deneyimlemek isteyenlerin vazgeçilmezi olacak bir liste!

Daha fazla
İstanbul'un açık büfeleri
Restoranlar

İstanbul'un açık büfeleri

Karın tokluğu mu, göz doygunluğu mu? Dizi dizi büfelere çıkarılan, bol kepçe tabaklara dökülen yemekler burada!

Daha fazla