Kültür & Sanat

İstanbul’un sanat dünyasından haberler, galeri bilgileri ve sergi eleştirileri

BAHARDA GÖRSEL ŞENLİK
Sanat

BAHARDA GÖRSEL ŞENLİK

212 Magazine ekibinin düzenlediği 212 Fotoğraf Festivali, dünyanın farklı bölgelerinden renkleri, sesleri ve yetenekleri artık sadece dergi formatında değil, uluslararası sanatçıların işlerinin görülebildiği bir platformda buluşturuyor. Bu yıl ikincisi gerçekleşen 212 Fotoğraf Festivali için istikamet Bomontiada. Festival, sergilerin yanı sıra, atölyeler, konuşmalar ve film gösterimlerini de kapsıyor. Festivalin direktörü Handan Yılmaz, dünyadaki fotoğraf festivallerinin çizgisinde duran 212’de, ağırlığın çağdaş fotoğraftan yana olduğunu belirtiyor. Ekip olarak insan odaklı ve alt metni kuvvetli serilere öncelik veriyorlar. Gelecek senelerde hedefleri daha fazla mekanda, daha fazla iş sergiledikleri bir yapıya kavuşmak. Bu mümkün olduğunda çeşitliliği artırmayı, vahşi doğa fotoğrafından mimariye uzanan daha geniş bir yelpazede sergileme yapmayı arzu ediyorlar. Bomontiada’da açılan yeni alanlar sayesinde, bu yıl sergilenen eser sayısı daha fazla ve içerik daha zengin. Geçtiğimiz yıla göre değişen bir diğer faktör de artık satış yapılabilmesi. Sadece sergi yapmaya yönelik bir yaklaşım içindeyken, gelen talepler üzerine bu yıl satın alıma yönelik bir yapı kurmaya karar vermişler. Çağdaş portre alanının önemli sanatçılarından Fransız Charles Fréger’nin ‘Wilder Mann’ serisine ait fotoğraflar, festivalde sergilenecek dikkat çekici işlerden. ‘Wilder Mann’ fotoğraf projesi Avrupa’da kışın düzenlenen karnavallarda insanların hayvan kılığına girmesinden ilham alıyor. Fréger, 2010 yıl

Bir Gözüm Ben, Mekanik Bir Göz
Sanat

Bir Gözüm Ben, Mekanik Bir Göz

Adını Dziga Vertov'un kuramlarından alan grup sergisinde Heba Y. Amin, Janet Bellotto, Burçak Bingöl gibi isimlerin çalışmaları var. Sanatçıların kamerayı hem fotoğraf hem de video için bir araç ya da konunun ta kendisi olarak nasıl ele aldığını inceleyen serginin küratörü Naz Beşcan. 

Art Market
Sanat

Art Market

Genç sanatçıları desteklemesiyle alkışı hak eden Anna Laudel’in yaz sergisinde 26 sanatçının eserleri var. Galerideki Art Shop, ‘Art Market’ boyunca sergi alanına taşınıyor ve böylece sanatçıların resim, heykel, fotoğraf, gravür, baskı, seramik, neon gibi farklı alanlardaki üretimleri sergi kapsamına alınıyor.

Dünya Ne Düz, Ne Yuvarlak: Tam Bir Silindir
Sanat

Dünya Ne Düz, Ne Yuvarlak: Tam Bir Silindir

Dünya düzeninin işleyişinden ilham alan Erdal Duman dünyayı ‘koca bir silindir’ olarak nitelendirerek birkaç farklı formda sunuyor. Sergide bu formlara kendi fanusuna hapsolmuş günümüz insanları ile bağımsızlık simgesi olarak benimsediğimiz bayraklardan oluşan heykel ve yerleştirmeler eşlik ediyor.

Aslına Sadık Kalınmıştır
Sanat

Aslına Sadık Kalınmıştır

Sergide, Ayşe Umur ve Tansa Mermerci Ekşioğlu’nun koleksiyonlarından seçilen 15 iş görülebilir. ‘Aslına Sadık Kalınmıştır’, koleksiyonlara dahil edilen sanat eserlerinin yeniden sergilenirken geçirdiği evrelere odaklanıyor. Nancy Atakan, Kader Attia, Handan Börüteçene, Mark Dion gibi isimlerin çalışmaları yer alıyor sergide.

Yeni sergiler

Aphrodisias
Sanat

Aphrodisias

Ara Güler Müzesi’nin ikinci sergisinde sanatçının arşivinden Geyre Köyü ve Aphrodisias Arkeolojik Alanı’na ait ve aralarında orijinal karanlık oda baskılarının da bulunduğu fotoğraflar, uluslararası yayın ve ajanslarla yazışmaları, gezi notları ve kendi hazırlamış olduğu Aphrodisias kitap maketinin de bulunduğu bir seçki sergileniyor. Tüm bunların ilk kez sergilendiğini de not düşelim.  

Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar
Sanat

Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar

Karen Smith küratörlüğündeki sergide, çalışmalarını Çin’de sürdüren 13 sanatçının yapıtlarını görebileceksiniz. Kağıt, fırça ve mürekkep gibi geleneksel malzemelerin kullanıldığı bu yapıtlar, mürekkebin kültürel ruhunu yansıtmalarıyla önemli. Çalışma pratiklerindeki deneysel formlar, sanatçıların mürekkep geleneğini günümüzde nasıl yorumladığını gözler önüne seriyor. Sergiye katılan isimlerden bazıları Xu Bing, Chen Haiyan ve Jian-Jun Zhang.  

İplikten Çözülenler: Tekstilde Küresel Anlatılar
Sanat

İplikten Çözülenler: Tekstilde Küresel Anlatılar

Tekstil malzemelerini yapıtlarında sanatsal ifade aracı olarak kullanan ve tekstil aracılığıyla küresel anlatıların peşine düşen 25 çağdaş sanatçının işlerini keşfetmeye hazır mısınız? Belkıs Balpınar, Ulla von Brandenburg, Hussein Chalayan, Burhan Doğançay gibi isimlerin katıldığı sergi nesne, resim, yerleştirme ve videolardan oluşuyor.