Kültür & Sanat

İstanbul’un sanat dünyasından haberler, galeri bilgileri ve sergi eleştirileri

Fas'a Has Renkler
Sanat

Fas'a Has Renkler

Geçici Aynılık
Sanat

Geçici Aynılık

Zeynep Kayan fotoğraf, video ve ses çalışmalarıyla oluşturduğu tekrara dayalı bir yapısal kurguyla karşımızda. Sergideki videolar ve bu çalışmaların ekran görüntülerinden oluşan fotoğraflar, birbirlerini tamamlıyor. Kayan’ın sergisinde, bedene herhangi bir malzeme olarak yaklaşmayı denediğini söylemek mümkün.

Uvertür: Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan Seçki
Sanat

Uvertür: Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan Seçki

Borusan Contemporary Koleksiyonu’na eklenen yeni eserlerin görücüye çıktığı sergide Leo Villareal, Kathrin Stumreich, Elco Brand, Rick Silva, Edward Burtynsky ve Jeffrey Blondes’un işleri yer alıyor. Artırılmış gerçekliği kullanan yerleştirmeler, yeni sipariş edilmiş çok kanallı eserler, özel üretim yazılımlarla yönlendirilen büyüleyici videolar ve çok daha fazlasını Borusan Contemporary’de görebilirsiniz.  

Sanatın Genç Gündemi: Mamut Art Project
Sanat

Sanatın Genç Gündemi: Mamut Art Project

Mamut Art Project nasıl doğdu? Üniversite eğitimimden sonra Türkiye’ye dönüp sanat sektörünü gözlemlediğimde sanat ortamının hızla geliştiğini ve dinamikleştiğini, ancak yurt dışıyla kıyaslandığında hâlâ birçok eksiği olduğunu fark ettim. O sırada yeni mezun olmuş bir fotoğraf sanatçısı olarak bu alanda dikkatimi ilk çeken genç sanatçıların kariyer adımlarını atarken çektikleri zorluklar oldu. Bu sebeple onları galericiler, küratörler ve koleksiyonerlerle buluşturmanın yollarını aradım. Bir yandan da farklı kurumlarda karşılaştığımız çoğu eserin fiyatları yüzünden aslında sadece sınırlı bir koleksiyoner kitlesine ulaşabildiğini gözlemliyordum. Bunları değerlendirerek sanat alımının sadece belli bir kitleyle kısıtlı olmayacağı ve belki de genç koleksiyonerlerin artmasına yardımcı olabileceğimiz, bağımsız genç sanatçıları destekleyen bir alan yaratmak üzere yola koyulduk. Aslında yapmak istediğimiz çağdaş sanat dünyasında olan ‘ulaşılmazlık algısını’ biraz da olsa kırabilmek ve kimsenin soru sormaktan çekinmeyeceği, samimi bir ortam yaratabilmekti. Böylece ‘ulaşılabilir sanat’ kavramının etrafında gezinmeye başladık ve Mamut Art Project doğdu. İstanbul sanat dünyasında Mamut’un bugünkü yeri nedir?   İlk olarak genç sanatçılara görünürlük sağlama konusunda katkımız olduğunu söylemek doğru olur. Türkiye’deki sanatçı potansiyelini anlamak ve göstermek konusunda katkı sağladığımıza inanıyoruz, bu bizim için değerli. Yaş ve eğitim kısıtlaması olmadan projeye kabul edilen başvu

Gökhan Gökseven: "İlhama inanmadığımı söyleyebilirim”
Sanat

Gökhan Gökseven: "İlhama inanmadığımı söyleyebilirim”

Bu yaz Pilot’ta sergilenen ‘Yanık Saraylar’ adlı grup sergisinde resimlerini gördüğümüz Gökhan Gökseven, tuhaf karakterleri ve peri masalımsı mekanları barındıran, illüstrasyona yakın bir üslupla resmedilmiş özgün işleri ile dikkatimizi çekmişti. Gökseven şimdi Türkiye’deki ilk kişisel sergisi ‘Tepede bir ev’ ile karşımızda. Sergi Pilot’ta devam ederken, Gökseven’e sanatıyla ilgili merak ettiklerimizi sorduk. Sizi tanımayanlar için kendinizden ve sanat pratiğinizden bahseder misiniz? 2013 yılında Ringling College of Art and Design, illüstrasyon bölümünden mezun oldum. Hemen ardından New York Academy of Art’ta resim bölümünde yüksek lisans yapmak amacıyla New York’a taşındım. Daha sonra aynı bölümde asistanlık yaptım. Uzun bir süredir aynı çalışma rutinini koruyorum. Genelde günlerimi stüdyoda geçiriyorum, elimde fırça olmasa da orada bulunmayı, atölyenin kokusunu solumayı seviyorum. Türkiye’deki ilk kişisel serginiz ‘Tepede bir ev’ ay sonuna kadar Pilot’ta sergileniyor. Sergi ismini nereden alıyor? Sergideki resimler birbirlerine yakın zamanlarda mı üretildi? Serginin isminin de resimlerim gibi yoruma açık olmasını istedim. Herkesin kafasında farklı bir atmosfer yaratacak bir isim tasarladım. Bu ev, kısa bir tatil için kaçılan rahatlatıcı sıcak bir ortam da olabilir, tekinsiz tehlikelerle dolu bir yerde izole bir ev de. Bu geçirgenlik, yoruma açıklık benim için önemli. Sergide yer alan işlerimin çoğunu bu sene ürettim. Ama serginin kavramsal çerçevesine uygun olan 2015 ve

Yeni sergiler

Aphrodisias
Sanat

Aphrodisias

Ara Güler Müzesi’nin ikinci sergisinde sanatçının arşivinden Geyre Köyü ve Aphrodisias Arkeolojik Alanı’na ait ve aralarında orijinal karanlık oda baskılarının da bulunduğu fotoğraflar, uluslararası yayın ve ajanslarla yazışmaları, gezi notları ve kendi hazırlamış olduğu Aphrodisias kitap maketinin de bulunduğu bir seçki sergileniyor. Tüm bunların ilk kez sergilendiğini de not düşelim.  

Mihri: Modern Zamanların Göçebe Ressamı
Sanat

Mihri: Modern Zamanların Göçebe Ressamı

Portre ressamı Mihri (1885-1954), 29 yaşındayken kadınlara özel güzel sanatlar okulu İnas Sanayi-i Nefise Mektebi’nin kuruluşunu sağlamasıyla toplumsal dönüşümün önemli aktörleri arasında yerini almıştı. Ancak, çoğunlukla yurt dışında yaşadığı için sanatçı hakkında yapılan araştırmaların sayısı oldukça az. Bu sergi ise Rollins College Arşivleri’nden yazışmalar başta olmak üzere kapsamlı arşiv belgeleri, gazete haberleri, dergi yazıları ve seçili eserler eşliğinde, Mihri’nin hayatına dair farklı bir bakış sunuyor.

Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar
Sanat

Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar

Karen Smith küratörlüğündeki sergide, çalışmalarını Çin’de sürdüren 13 sanatçının yapıtlarını görebileceksiniz. Kağıt, fırça ve mürekkep gibi geleneksel malzemelerin kullanıldığı bu yapıtlar, mürekkebin kültürel ruhunu yansıtmalarıyla önemli. Çalışma pratiklerindeki deneysel formlar, sanatçıların mürekkep geleneğini günümüzde nasıl yorumladığını gözler önüne seriyor. Sergiye katılan isimlerden bazıları Xu Bing, Chen Haiyan ve Jian-Jun Zhang.  

İplikten Çözülenler: Tekstilde Küresel Anlatılar
Sanat

İplikten Çözülenler: Tekstilde Küresel Anlatılar

Tekstil malzemelerini yapıtlarında sanatsal ifade aracı olarak kullanan ve tekstil aracılığıyla küresel anlatıların peşine düşen 25 çağdaş sanatçının işlerini keşfetmeye hazır mısınız? Belkıs Balpınar, Ulla von Brandenburg, Hussein Chalayan, Burhan Doğançay gibi isimlerin katıldığı sergi nesne, resim, yerleştirme ve videolardan oluşuyor.  

Makbul Tarihin Tutsakları
Sanat

Makbul Tarihin Tutsakları

Sanatçı ve tarihçi Naeem Mohaiemen’in enstalasyon, yazı ve filmlerden oluşan bu kapsamlı sergisi, Bangladeş’in sömürge sonrası çatışmalı tarihi üzerinden ‘üçüncü dünya enternasyonalizmi’ni ele alıyor.