Kültür & Sanat

İstanbul’un sanat dünyasından haberler, galeri bilgileri ve sergi eleştirileri

BAHARDA GÖRSEL ŞENLİK
Sanat

BAHARDA GÖRSEL ŞENLİK

212 Magazine ekibinin düzenlediği 212 Fotoğraf Festivali, dünyanın farklı bölgelerinden renkleri, sesleri ve yetenekleri artık sadece dergi formatında değil, uluslararası sanatçıların işlerinin görülebildiği bir platformda buluşturuyor. Bu yıl ikincisi gerçekleşen 212 Fotoğraf Festivali için istikamet Bomontiada. Festival, sergilerin yanı sıra, atölyeler, konuşmalar ve film gösterimlerini de kapsıyor. Festivalin direktörü Handan Yılmaz, dünyadaki fotoğraf festivallerinin çizgisinde duran 212’de, ağırlığın çağdaş fotoğraftan yana olduğunu belirtiyor. Ekip olarak insan odaklı ve alt metni kuvvetli serilere öncelik veriyorlar. Gelecek senelerde hedefleri daha fazla mekanda, daha fazla iş sergiledikleri bir yapıya kavuşmak. Bu mümkün olduğunda çeşitliliği artırmayı, vahşi doğa fotoğrafından mimariye uzanan daha geniş bir yelpazede sergileme yapmayı arzu ediyorlar. Bomontiada’da açılan yeni alanlar sayesinde, bu yıl sergilenen eser sayısı daha fazla ve içerik daha zengin. Geçtiğimiz yıla göre değişen bir diğer faktör de artık satış yapılabilmesi. Sadece sergi yapmaya yönelik bir yaklaşım içindeyken, gelen talepler üzerine bu yıl satın alıma yönelik bir yapı kurmaya karar vermişler. Çağdaş portre alanının önemli sanatçılarından Fransız Charles Fréger’nin ‘Wilder Mann’ serisine ait fotoğraflar, festivalde sergilenecek dikkat çekici işlerden. ‘Wilder Mann’ fotoğraf projesi Avrupa’da kışın düzenlenen karnavallarda insanların hayvan kılığına girmesinden ilham alıyor. Fréger, 2010 yıl

Bruno Barbey: "My Morocco"
Sanat

Bruno Barbey: "My Morocco"

Fas’ta ömrünüzün ilk yıllarını geçirmişsiniz. O dönemden aklınızda kalan en önemli ayrıntılar neler? Fas’ta 12 yaşıma kadar yaşadım. Fas’ın kokuları, ışığı ve sesiydi bende kalan. Baharatların kokusu mesela. Ayrıca orada çok güzel bir ışık vardır; Matisse ve Delacroix gibi ressamların Fas’ta vakit geçirmiş olması tesadüf değil. Mimarisi de çok özeldir. İnsanın çocukluğunun geçtiği yerlerle özel bir bağı oluyor. Akdeniz ülkesi olduğu için Fas’ta insanlar çok misafirperver, ilişkiler kolay ve güzel bir biçimde gelişiyor. ‘My Morocco’ serginizde yer alan fotoğrafları ne zaman ve hangi koşullarda çektiniz? Bu serüveninizde aklınızda yer etmiş anıları dinlemek isteriz. Küçükken ayrılmamın ertesinde, Fas’a 1972’de geri döndüm. O gidişimde çektiğim birkaç fotoğraf sergide yer alıyor. 1972-2002 arasında neredeyse her yıl birkaç hafta Fas’a gitmeye devam ettim ve birçok fotoğraf kitabı yayımladım. Fes, bir kitap oluşturmak için ziyaret ettiğim şehirlerden biri. Orada toplamda yedi-sekiz ay geçirdim. İslam şehirleri arasında gördüklerimin en güzeli. Trafik olmayan bir şehir, herkes yaya. Benim için olağanüstü bir yer. Yazar Tahar Ben Jelloun’un metinleri de kitabıma eşlik etti. Fas’a dair diğer kitaplarımda da yazarlarla çalıştım. Bir kitap oluşturma isteği, çalışacağınız coğrafya ile ilgili araştırma yapmanıza vesile oluyor. Bugün Fas’a gitmeyeli birkaç sene oluyor. Şu an turistik anlamda hayli ilgi görüyor, dolayısıyla orada yaşayan insanlar da fotoğraflarının çekilmesine karşı is

Aynadan Sokaklara
Sanat

Aynadan Sokaklara

‘Aynadan Sokaklara’, Resul Aytemür’ün 31. kişisel sergisi. Değişik insan profillerine yakın bir bakış sunan sergi, izleyiciyi canlı renklerin eşliğinde ressamın aynasından, İstanbul’un bilinmedik sokaklarına uzanan bir yolculuğa çıkarıyor.  

Uvertür: Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan Seçki
Sanat

Uvertür: Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan Seçki

Borusan Contemporary Koleksiyonu’na eklenen yeni eserlerin görücüye çıktığı sergide Leo Villareal, Kathrin Stumreich, Elco Brand, Rick Silva, Edward Burtynsky ve Jeffrey Blondes’un işleri yer alıyor. Artırılmış gerçekliği kullanan yerleştirmeler, yeni sipariş edilmiş çok kanallı eserler, özel üretim yazılımlarla yönlendirilen büyüleyici videolar ve çok daha fazlasını Borusan Contemporary’de görebilirsiniz.  

İnsanın Yeni Gündemi
Sanat

İnsanın Yeni Gündemi

Işın Önol ve Livia Alexander küratörlüğündeki sergide Alex Verhaest, Gäetan Robillard, Larissa Sansour, Lawrence Lek, Marshmallow Laser Feast, Refik Anadol ve Teamlab’in eserleri yer alıyor. Sergi, insan zihni, onun becerileri, güdüleri, sosyal ve doğal besin zincirleri içindeki konumlanışı ve bununla nasıl baş ettiği gibi sorular üzerine spekülatif sanatsal ve bilimsel araştırmalar içeriyor.  

Yeni sergiler

Aphrodisias
Sanat

Aphrodisias

Ara Güler Müzesi’nin ikinci sergisinde sanatçının arşivinden Geyre Köyü ve Aphrodisias Arkeolojik Alanı’na ait ve aralarında orijinal karanlık oda baskılarının da bulunduğu fotoğraflar, uluslararası yayın ve ajanslarla yazışmaları, gezi notları ve kendi hazırlamış olduğu Aphrodisias kitap maketinin de bulunduğu bir seçki sergileniyor. Tüm bunların ilk kez sergilendiğini de not düşelim.  

Non Stop TLV 3am
Sanat

Non Stop TLV 3am

“Non Stop TLV 3am” sergisi açılıyor.   2018 İllüstrasyon Haftası kapsamında hazırlanan ve Tel Aviv’de düzenlenen “Non Stop TLV 3am” sergisi, 25 Mayıs – 15 Haziran tarihlerinde Bant Mag. Havuz / Bina’da.   Küratörlüğünü Tel Aviv yeraltı ve kulüp sahnesinin önemli isimlerinden olan Marina Pozner’in üstlendiği “Non Stop TLV 3am sergisi”, şehrin gece hayatını, bu hayatın mekânsal ve oluşumsal aktörlerini illüstrasyon sanatçılarının yorumlarıyla yansıtıyor. 25 Mayıs’taki açılış sonrasında Tel Aviv Techno Group “Dov Gummy” üyelerinden Sheimus K kabinde olacak.   Pozner’in serginin içeriğine dair metni ise şu şekilde:   “Tel Aviv’in yeraltı ve kulüp sahnesine illüstrasyon sanatçılarının gözüyle bir bakış.   Tel Aviv gece hayatının tekerlerini döndüren sahne ve bu sahneyi yaratan insanlar... Tel Aviv’in gece hayatı dünyası yerin hem üzerinde hem de altında oluşuyor, ve bazen parti sabaha karşı üçte daha yeni başlıyor. “Non Stop TLV 3am” Tel Aviv gece hayatı kültürünün zaman ve mekân ruhunu illüstrasyon üzerinden yansıtıyor. Sergide yer alan illüstrasyon işleri, geceleri yaşayan ve hiç uyumayan bu şehri yaratan mekânları, insanları ve ruhu ifade ediyor. Sergiye posterlerle dâhil olan mekânve organizasyonlardan bazıları -The Block Club, Breakfast Club veya Ofer Nissim'in gay partileri gibi – on yılı aşkın süredir Tel Aviv gece hayatının bir parçası. AlphaBet Club, Slippers Club, Sputnik Bar gibi göreceli yeni mekânlar ise uzun süre daha hayatlarına devam edecekler gibi g

Mihri: Modern Zamanların Göçebe Ressamı
Sanat

Mihri: Modern Zamanların Göçebe Ressamı

Portre ressamı Mihri (1885-1954), 29 yaşındayken kadınlara özel güzel sanatlar okulu İnas Sanayi-i Nefise Mektebi’nin kuruluşunu sağlamasıyla toplumsal dönüşümün önemli aktörleri arasında yerini almıştı. Ancak, çoğunlukla yurt dışında yaşadığı için sanatçı hakkında yapılan araştırmaların sayısı oldukça az. Bu sergi ise Rollins College Arşivleri’nden yazışmalar başta olmak üzere kapsamlı arşiv belgeleri, gazete haberleri, dergi yazıları ve seçili eserler eşliğinde, Mihri’nin hayatına dair farklı bir bakış sunuyor.

Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar
Sanat

Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar

Karen Smith küratörlüğündeki sergide, çalışmalarını Çin’de sürdüren 13 sanatçının yapıtlarını görebileceksiniz. Kağıt, fırça ve mürekkep gibi geleneksel malzemelerin kullanıldığı bu yapıtlar, mürekkebin kültürel ruhunu yansıtmalarıyla önemli. Çalışma pratiklerindeki deneysel formlar, sanatçıların mürekkep geleneğini günümüzde nasıl yorumladığını gözler önüne seriyor. Sergiye katılan isimlerden bazıları Xu Bing, Chen Haiyan ve Jian-Jun Zhang.  

İplikten Çözülenler: Tekstilde Küresel Anlatılar
Sanat

İplikten Çözülenler: Tekstilde Küresel Anlatılar

Tekstil malzemelerini yapıtlarında sanatsal ifade aracı olarak kullanan ve tekstil aracılığıyla küresel anlatıların peşine düşen 25 çağdaş sanatçının işlerini keşfetmeye hazır mısınız? Belkıs Balpınar, Ulla von Brandenburg, Hussein Chalayan, Burhan Doğançay gibi isimlerin katıldığı sergi nesne, resim, yerleştirme ve videolardan oluşuyor.