Kültür & Sanat

İstanbul’un sanat dünyasından haberler, galeri bilgileri ve sergi eleştirileri

BAHARDA GÖRSEL ŞENLİK
Sanat

BAHARDA GÖRSEL ŞENLİK

212 Magazine ekibinin düzenlediği 212 Fotoğraf Festivali, dünyanın farklı bölgelerinden renkleri, sesleri ve yetenekleri artık sadece dergi formatında değil, uluslararası sanatçıların işlerinin görülebildiği bir platformda buluşturuyor. Bu yıl ikincisi gerçekleşen 212 Fotoğraf Festivali için istikamet Bomontiada. Festival, sergilerin yanı sıra, atölyeler, konuşmalar ve film gösterimlerini de kapsıyor. Festivalin direktörü Handan Yılmaz, dünyadaki fotoğraf festivallerinin çizgisinde duran 212’de, ağırlığın çağdaş fotoğraftan yana olduğunu belirtiyor. Ekip olarak insan odaklı ve alt metni kuvvetli serilere öncelik veriyorlar. Gelecek senelerde hedefleri daha fazla mekanda, daha fazla iş sergiledikleri bir yapıya kavuşmak. Bu mümkün olduğunda çeşitliliği artırmayı, vahşi doğa fotoğrafından mimariye uzanan daha geniş bir yelpazede sergileme yapmayı arzu ediyorlar. Bomontiada’da açılan yeni alanlar sayesinde, bu yıl sergilenen eser sayısı daha fazla ve içerik daha zengin. Geçtiğimiz yıla göre değişen bir diğer faktör de artık satış yapılabilmesi. Sadece sergi yapmaya yönelik bir yaklaşım içindeyken, gelen talepler üzerine bu yıl satın alıma yönelik bir yapı kurmaya karar vermişler. Çağdaş portre alanının önemli sanatçılarından Fransız Charles Fréger’nin ‘Wilder Mann’ serisine ait fotoğraflar, festivalde sergilenecek dikkat çekici işlerden. ‘Wilder Mann’ fotoğraf projesi Avrupa’da kışın düzenlenen karnavallarda insanların hayvan kılığına girmesinden ilham alıyor. Fréger, 2010 yıl

Bruno Barbey: "My Morocco"
Sanat

Bruno Barbey: "My Morocco"

Fas’ta ömrünüzün ilk yıllarını geçirmişsiniz. O dönemden aklınızda kalan en önemli ayrıntılar neler? Fas’ta 12 yaşıma kadar yaşadım. Fas’ın kokuları, ışığı ve sesiydi bende kalan. Baharatların kokusu mesela. Ayrıca orada çok güzel bir ışık vardır; Matisse ve Delacroix gibi ressamların Fas’ta vakit geçirmiş olması tesadüf değil. Mimarisi de çok özeldir. İnsanın çocukluğunun geçtiği yerlerle özel bir bağı oluyor. Akdeniz ülkesi olduğu için Fas’ta insanlar çok misafirperver, ilişkiler kolay ve güzel bir biçimde gelişiyor. ‘My Morocco’ serginizde yer alan fotoğrafları ne zaman ve hangi koşullarda çektiniz? Bu serüveninizde aklınızda yer etmiş anıları dinlemek isteriz. Küçükken ayrılmamın ertesinde, Fas’a 1972’de geri döndüm. O gidişimde çektiğim birkaç fotoğraf sergide yer alıyor. 1972-2002 arasında neredeyse her yıl birkaç hafta Fas’a gitmeye devam ettim ve birçok fotoğraf kitabı yayımladım. Fes, bir kitap oluşturmak için ziyaret ettiğim şehirlerden biri. Orada toplamda yedi-sekiz ay geçirdim. İslam şehirleri arasında gördüklerimin en güzeli. Trafik olmayan bir şehir, herkes yaya. Benim için olağanüstü bir yer. Yazar Tahar Ben Jelloun’un metinleri de kitabıma eşlik etti. Fas’a dair diğer kitaplarımda da yazarlarla çalıştım. Bir kitap oluşturma isteği, çalışacağınız coğrafya ile ilgili araştırma yapmanıza vesile oluyor. Bugün Fas’a gitmeyeli birkaç sene oluyor. Şu an turistik anlamda hayli ilgi görüyor, dolayısıyla orada yaşayan insanlar da fotoğraflarının çekilmesine karşı is

Geçici Aynılık
Sanat

Geçici Aynılık

Zeynep Kayan fotoğraf, video ve ses çalışmalarıyla oluşturduğu tekrara dayalı bir yapısal kurguyla karşımızda. Sergideki videolar ve bu çalışmaların ekran görüntülerinden oluşan fotoğraflar, birbirlerini tamamlıyor. Kayan’ın sergisinde, bedene herhangi bir malzeme olarak yaklaşmayı denediğini söylemek mümkün.

Uvertür: Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan Seçki
Sanat

Uvertür: Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan Seçki

Borusan Contemporary Koleksiyonu’na eklenen yeni eserlerin görücüye çıktığı sergide Leo Villareal, Kathrin Stumreich, Elco Brand, Rick Silva, Edward Burtynsky ve Jeffrey Blondes’un işleri yer alıyor. Artırılmış gerçekliği kullanan yerleştirmeler, yeni sipariş edilmiş çok kanallı eserler, özel üretim yazılımlarla yönlendirilen büyüleyici videolar ve çok daha fazlasını Borusan Contemporary’de görebilirsiniz.  

Beni Terk Etme
Sanat

Beni Terk Etme

Mehmet Ali Uysal yeni serisinde yer alan eserlerini üretirken çocukluğundan bugüne kadar değiştirdiği 14 evin bazılarından ilham almış. “Ben değiştikçe hatıralarım da değişiyor. Duygusal olarak beni rahatlatsa da bazı/birçok anın kayboluyor olması bir telaşı da beraberinde getiriyor,” diyen sanatçı ‘Beni Terk Etme’ için yarattığı işler aracılığıyla bir süre sonra hatırlayamayacağı bazı anılarını not edip izleyiciyle paylaşıyor.

Yeni sergiler

Aphrodisias
Sanat

Aphrodisias

Ara Güler Müzesi’nin ikinci sergisinde sanatçının arşivinden Geyre Köyü ve Aphrodisias Arkeolojik Alanı’na ait ve aralarında orijinal karanlık oda baskılarının da bulunduğu fotoğraflar, uluslararası yayın ve ajanslarla yazışmaları, gezi notları ve kendi hazırlamış olduğu Aphrodisias kitap maketinin de bulunduğu bir seçki sergileniyor. Tüm bunların ilk kez sergilendiğini de not düşelim.  

Mihri: Modern Zamanların Göçebe Ressamı
Sanat

Mihri: Modern Zamanların Göçebe Ressamı

Portre ressamı Mihri (1885-1954), 29 yaşındayken kadınlara özel güzel sanatlar okulu İnas Sanayi-i Nefise Mektebi’nin kuruluşunu sağlamasıyla toplumsal dönüşümün önemli aktörleri arasında yerini almıştı. Ancak, çoğunlukla yurt dışında yaşadığı için sanatçı hakkında yapılan araştırmaların sayısı oldukça az. Bu sergi ise Rollins College Arşivleri’nden yazışmalar başta olmak üzere kapsamlı arşiv belgeleri, gazete haberleri, dergi yazıları ve seçili eserler eşliğinde, Mihri’nin hayatına dair farklı bir bakış sunuyor.

Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar
Sanat

Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar

Karen Smith küratörlüğündeki sergide, çalışmalarını Çin’de sürdüren 13 sanatçının yapıtlarını görebileceksiniz. Kağıt, fırça ve mürekkep gibi geleneksel malzemelerin kullanıldığı bu yapıtlar, mürekkebin kültürel ruhunu yansıtmalarıyla önemli. Çalışma pratiklerindeki deneysel formlar, sanatçıların mürekkep geleneğini günümüzde nasıl yorumladığını gözler önüne seriyor. Sergiye katılan isimlerden bazıları Xu Bing, Chen Haiyan ve Jian-Jun Zhang.  

İplikten Çözülenler: Tekstilde Küresel Anlatılar
Sanat

İplikten Çözülenler: Tekstilde Küresel Anlatılar

Tekstil malzemelerini yapıtlarında sanatsal ifade aracı olarak kullanan ve tekstil aracılığıyla küresel anlatıların peşine düşen 25 çağdaş sanatçının işlerini keşfetmeye hazır mısınız? Belkıs Balpınar, Ulla von Brandenburg, Hussein Chalayan, Burhan Doğançay gibi isimlerin katıldığı sergi nesne, resim, yerleştirme ve videolardan oluşuyor.  

Makbul Tarihin Tutsakları
Sanat

Makbul Tarihin Tutsakları

Sanatçı ve tarihçi Naeem Mohaiemen’in enstalasyon, yazı ve filmlerden oluşan bu kapsamlı sergisi, Bangladeş’in sömürge sonrası çatışmalı tarihi üzerinden ‘üçüncü dünya enternasyonalizmi’ni ele alıyor.