Kültür & Sanat

İstanbul’un sanat dünyasından haberler, galeri bilgileri ve sergi eleştirileri

Şehir ve Hafıza
Sanat

Şehir ve Hafıza

Sergideki fotoğraflar İstanbul Modern Sanat Müzesi Fotoğraf Koleksiyonu’ndan ve Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi Koleksiyonu’ndan seçilerek bir araya getirilmiş. Hangi fotoğrafların sergide yer alacağını nasıl belirlediniz? İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin Fotoğraf Koleksiyonu oldukça geniş bir Ara Güler seçkisine sahip. Bu fotoğraflar Ara Güler’in çeşitli zamanlarda, farklı temalar etrafında ürettiği çalışmaları kapsıyor. O nedenle müzemizin koleksiyonunun Ara Güler’in üretim pratiğine ışık tutacak bir zenginliğe sahip olduğunu söylemek mümkün. İstanbul Modern Fotoğraf Koleksiyonu etrafında bir çalışma yapmaya karar verdiğimizde koleksiyonda yer alan Ara Güler fotoğrafları arasında İstanbul çok güçlü bir damar olarak karşımıza çıktı. Elimizde bulunan çok sayıda İstanbul fotoğrafına tekrar tekrar bakmayı neden sevdiğimizi ve bizi çok kereler gördüğümüz bu fotoğraflara baktıranın ne olduğunu düşünmeye başladık. Bu düşünce etrafında Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi ile adeta arkeolojik bir kazıya başladık. İki kurum arşivinden bir seçki yaptık ve Ara Bey’in gezdiği semtleri temsil eden çalışmaları bir araya getirmeye özen gösterdik.   Serginin danışmanı Ara Güler ile çalışmış ve hakkında bir kitap yayınlamış olan Umut Sülün. Süreç boyunca kendisiyle nasıl bir iş birliğiniz oldu? Ara Güler’i tanıyor olması Sülün’ün sergiye yaklaşımını nasıl etkiledi? Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi Müdürü Umut Sülün’ün danışmanlığında izleyiciyle buluşturduğumuz sergi için titi

Evin Hatırladıkları: Bir İmge Dersi
Sanat

Evin Hatırladıkları: Bir İmge Dersi

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde ders veren Zeynep Sayın’ın yürütücülüğünde gerçekleşen sergi evin yarattığı belleğe, boşluğa ve yok oluşlara odaklanan işleri bir araya getiriyor. Bilge Artuç, Rıdvan Aşar, Nur Ataibiş gibi isimlerin katıldığı sergi Sayın’ın verdiği derslerden yola çıkılarak hayata geçirilmiş.

Eksiğiyle Tamam
Sanat

Eksiğiyle Tamam

Leman S. Darıcıoğlu’nun Performistanbul küratörlüğünde Assos’ta gerçekleştirdiği performans, Bilsart’ta ve Performistanbul’un YouTube kanalında canlı yayınlanıyor. Sanatçı performansına her gün altı yüzeyli bir zarı atarak başlıyor. Zarın üstünde yer alan her simge, sanatçının belirlediği farklı bir eyleme işaret ediyor. Böylece sanatçı zar atarak gün boyunca ne yapacağına karar vermiş oluyor.

Göç
Sanat

Göç

27 sanatçının katıldığı sergi göç etme kaygısı ve güdüsüne odaklanıyor. Aslı Ekim, Barış Şehri, Başak Heval Tonger Yazıcı, Betül Kınay gibi isimlerin eserlerini bir araya getiren sergi, göçmen olmanın bireyin kimliğinde nasıl kalıcı etkiler bıraktığını ele alıyor. 'Göç' sergisini 31 Ağustos'a kadar Trump Art Gallery'de görebilirsiniz.

Sagalassos İçin
Sanat

Sagalassos İçin

Anadolu’nun geç keşfedilen antik kenti Sagalassos’u ziyaret eden sanatçıların buradan etkilenerek ürettikleri yeni yapıtlar veya bu sergide yer almasını arzu ettikleri eserleri Bozlu Art Project Mongeri Binası’nda görebilirsiniz. Aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesi olan sergiye katılan sanatçılar Murat Germen, Selma Gürbüz, Kazım Karakaya, Murat Morova, Seyhun Topuz, Utku Varlık ve Semih Zeki.

Yeni sergiler

Uvertür: Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan Seçki
Sanat

Uvertür: Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan Seçki

Borusan Contemporary Koleksiyonu’na eklenen yeni eserlerin görücüye çıktığı sergide Leo Villareal, Kathrin Stumreich, Elco Brand, Rick Silva, Edward Burtynsky ve Jeffrey Blondes’un işleri yer alıyor. Artırılmış gerçekliği kullanan yerleştirmeler, yeni sipariş edilmiş çok kanallı eserler, özel üretim yazılımlarla yönlendirilen büyüleyici videolar ve çok daha fazlasını Borusan Contemporary’de görebilirsiniz.  

Dostun Çekmecesinden
Sanat

Dostun Çekmecesinden

Cihat Burak’ın desenleri ilk kez bu sergide gün yüzüne çıkıyor. Grafik çalışmalarıyla tanıdığımız sanatçı Mengü Ertel’in evindeki bir çekmecede keşfedilen bu desenler, iki sanatçının yaşadığı dönemdeki dostlukları betimlemesiyle önem taşıyor. Küratörlüğünü Esma Ertel ve Oğuz Erten’in üstlendiği sergide Cihat Burak’ın 80’e yakın yapıtını görebilirsiniz. Sergiye videolar, Cihat Burak’ın öykülerinden alıntılar, Mengü Ertel’in oğlu ve Baba Zula’nın kurucusu olan Murat Ertel ile eşi Esma Ertel’in birlikte hazırladığı ses enstalasyonları da eşlik ediyor.  

Aphrodisias
Sanat

Aphrodisias

Ara Güler Müzesi’nin ikinci sergisinde sanatçının arşivinden Geyre Köyü ve Aphrodisias Arkeolojik Alanı’na ait ve aralarında orijinal karanlık oda baskılarının da bulunduğu fotoğraflar, uluslararası yayın ve ajanslarla yazışmaları, gezi notları ve kendi hazırlamış olduğu Aphrodisias kitap maketinin de bulunduğu bir seçki sergileniyor. Tüm bunların ilk kez sergilendiğini de not düşelim.