Film

Vizyon filmleri, röportajlar, eleştiriler ve haberler

İzle: Netflix'in yeni dizisi 'Maniac'a dair yaptığımız video röportajlar
Film

İzle: Netflix'in yeni dizisi 'Maniac'a dair yaptığımız video röportajlar

Netflix’in Maniac dizisine dair aktör Justin Theroux, yazar Patrick Somerville ve yönetmen Cary Fukunaga ile konuştuk.

Ayın en iyi vizyon filmleri
Film

Ayın en iyi vizyon filmleri

Ekim ayında vizyona giren en iyi filmleri derledik. 

Altın yumruk: 'Joe Cole'
Haberler

Altın yumruk: 'Joe Cole'

Joe Cole, yeni filmi ‘A Prayer Before Dawn / Şafaktan Önce’ için yumruklarını konuşturdu.

Teknolojik kabus: ‘Upgrade’
Film

Teknolojik kabus: ‘Upgrade’

Leigh Whannell’a çocukken onu en çok etkileyen filmi sorduğunuzda kendinden emin bir şekilde cevap veriyor: “Jaws”.

Kısaları koruma derneği: 'Shortbyshort'
Film

Kısaları koruma derneği: 'Shortbyshort'

Kısa filmlerin artık internet üzerinde yeni bir yuvası var. 

Vizyondaki filmler

Paramparça
Film

Paramparça

Diane Kruger’e Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandıran ‘Aus dem Nichts’ usta yönetmen Fatih Akın’ın son filmi. Son olarak ‘The Cut / Kesik’ (2014) ve ‘Tschick / Elveda Berlin’ (2016) filmlerini çeken Fatih Akın, ‘Aus dem Nichts’ ile hem Cannes’da Altın Palmiye için yarıştı, hem de En İyi Yabancı Film dalında Altın Küre aldı.    Türkiyeli bir Kürt olan kocasını ve çocuğunu Almanya’da gerçekleşen bir saldırıda kaybeden Katja, mahkemeye başvurur. Zanlıların tarafını tutan mahkemeden umudunu kestiğinde ise adalet arayışını tek başına sürdürmeye karar verir. Karakterleriyle bir yere kadar özdeşleşmemize ve her birinin hikayesini heyecanla takip etmemize izin veren, ama mutlaka onlarla aramıza belirli bir mesafe de koyan Akın, Katja’yı yargılamadan ince ince işliyor. Özellikle bu zorlu karaktere hayat veren Diane Kruger’in unutulmaz performansı için ‘Aus dem Nichts’i kaçırmamanızı tavsiye ederiz. Akın’ın senaryoyu Almanya’daki ırkçı cinayetlerden yola çıkarak kaleme aldığını ve filmi kurbanlara adadığını da belirtelim.

Time Out diyor ki
2 5 yıldız üzerinden
İyi Günler
Film

İyi Günler

Geçtiğimiz sene Berlin Film Festivali’nin Ana Yarışma bölümünde gösterilen en ilginç filmlerden biri olan ‘Hao ji le’, Çin yapımı bir animasyon suç filmi. Aslında ressam olan yönetmen Jian Liu, ilk filmi  ‘Piercing I’ (2010) ile de olumlu eleştiriler almıştı. Çin’in güneyinde geçen bir gangster hikayesi anlatan ‘Hao ji le’ ise Berlinale sonrasında epey dikkat çekti.    Film, içinde 1 milyon Yuan bulunan bir çantanın neden olduğu kanlı çatışmalara odaklanıyor. Film her ne kadar çantanın etrafında kesişen farklı suçluların hikayesini ele alsa da, bir yandan da Çin’in siyasi ve sosyal atmosferine dair etkileyici bir görsel tasvir sunuyor. Karakterler, animasyonun dinamik yapısı sayesinde hızla değişiyormuş izlenimi yaratan sokaklarda dolaşıyorlar ve şehrin yapısıyla adeta bütünleşiyorlar. Hem animasyon severlerin, hem de sinemada farklı üsluplara açık olan izleyicilerin kaçırmaması gereken sıra dışı bir suç filmi.

Foxtrot
Film

Foxtrot

Venedik Film Festivali’nde Büyük Jüri Ödülü’nün sahibi olan ‘Foxtrot’, aynı zamanda İsrail’in bu seneki Oscar adayıydı. Savaş karşıtı filmi ‘Lebanon’ (2009) ile bilinen İsrailli yönetmen Samuel Maoz’un çektiği film, askerde yitirdikleri oğullarının kaybı ile mücadele eden bir ailenin hikayesine odaklanıyor. Maoz ilk uzun metrajı ‘Lebanon’da da 1982’deki Birinci Lübnan Savaşı sırasında geçen bir hikaye anlatmıştı. Michael ve Daphna, çocukları ile beraber sıradan bir hayat sürmektedir. Ancak askere giden oğullarının hayatından duydukları endişe nedeniyle tüm düzenleri bozulur ve kaygı baş göstermeye başlar. Baba Michael, oğlunun ölüm haberini aldıktan sonra etrafındaki yetkililerden de bunalarak bir sinir krizi geçirir. Hikayenin gerisi ailenin yasla baş etme sürecine ve hayatını kaybeden oğlun askerde yaşadıklarına odaklanıyor. Filmde hem yönetmenin kayba ve yasa dair hislerini, hem de İsrail’e dair düşüncelerini gözlemleyebileceksiniz.

Darkest Hour
Film

Darkest Hour

Geçtiğimiz yaz izleyiciyle buluşan ‘Churchill’in ardından vizyona girecek bir diğer Winston Churchill biyografisi, Gary Oldman’ın başrolde olduğu ‘Darkest Hour’. Zamanlama olarak pek de tesadüfi olmayan bu epik milliyetçi anlatılar, Brexit süreci sonrasında Birleşik Krallık’ın yaşadığı milli kimlik krizinin de bir yansıması gibi görünüyor. Filmde Birleşik Krallık’ın eski başbakanını canlandıran, Oscar yarışında adından sıkça söz ettirecek gibi duran usta oyuncu Oldman’ın yanı sıra Lily James, Ben Mendelsohn ve Kristin Scott Thomas gibi isimler de rol alıyor. Filmin yönetmen koltuğunda ise ‘Pride & Prejudice / Aşk ve Gurur’ (2005), ‘Atonement / Kefaret’ (2007) ve ‘Anna Karenina’ (2012) gibi başarılı dönem filmleri ile bilinen Joe Wright oturuyor. Hikaye, Churchill’in başbakan oluşunun ardından vermesi gereken zorlu kararlara ve Birleşik Krallık’ın Naziler karşısındaki mücadelesine odaklanıyor. Filmin klasik bir biyografiden öteye geçip klişeleşmiş epik milliyetçi anlatıları kırıp kıramayacağı ise merak konusu.    

Time Out diyor ki
4 5 yıldız üzerinden
Cebimdeki Yabancı
Film

Cebimdeki Yabancı

Usta oyuncu Serra Yılmaz ‘Cebimdeki Yabancı’ ile bu sefer kamera arkasına geçiyor. Oyuncu kadrosunda Belçim Bilgin, Buğra Gülsoy, Serkan Altunorak, Şükrü Özyıldız gibi isimlerin yer aldığı filmin yapımcılarından biri de Ferzan Özpetek. Gerilim ve komedi türlerini harmanlayan film, ‘Perfetti sconosciuti’ adlı İtalyan filminin yeniden çevrimi. Yedi arkadaş bir akşam yemeğinde bir araya gelir ve bir oyun oynamaya karar verirler. Oyunun kurallarına göre herkes telefonlarını masaya koyacaktır ve gelen her arama ve mesaj herkese açık bir şekilde cevaplanacaktır. Gece ilerledikçe herkesin sakladığı sırlar ortaya çıkmaya başlar ve ortam gerilir. Serra Yılmaz’ın ilk yönetmenlik deneyimini merak edenler, zengin oyuncu kadrosu ile merak uyandıran bu komediyi kaçırmamalı.

T2 Trainspotting
Film

T2 Trainspotting

Devam filmi kurallarını yıkan, hem eğlenceli hem de hüzünlü bir film

Time Out diyor ki
4 5 yıldız üzerinden

Vizyonda başka ne var?

Their Finest (Aşkın Çekimi)
Film

Their Finest (Aşkın Çekimi)

İkinci Dünya Savaşı döneminde geçen bir romantik komedi

Time Out diyor ki
4 5 yıldız üzerinden
Karayip Korsanları Salazar’ın İntikamı
Film

Karayip Korsanları Salazar’ın İntikamı

Karayip Korsanları serisinin beşinci filmi

On The Milky Road (Aşk ve Savaş)
Film

On The Milky Road (Aşk ve Savaş)

Bosna Savaşı sırasında sütçülük yapan Kosta’nın bir kadına duyduğu aşkın ve inzivaya çekilişinin hikâyesi

Time Out diyor ki
4 5 yıldız üzerinden
Gifted (Deha)
Film

Gifted (Deha)

Küçük bir matematik dâhinin hikâyesi

The Fate of the Furious (Hızlı ve Öfkeli 8)
Film

The Fate of the Furious (Hızlı ve Öfkeli 8)

‘The Fast and the Furious’ serisinin sekizinci filmi kadrosuna Charlize Theron’u da katarak tüm hızıyla beyazperdeye geri dönüyor

En çok okunan röportajlar

Eddie Redmayne
Film

Eddie Redmayne

Oscar’lı oyuncu, bizi Harry Potter evrenindeki sihirli yaratıkların hikâyesiyle tanıştırdı

Jesse Eisenberg
Film

Jesse Eisenberg

Woody Allen'ın yeni filmi ‘Café Society’nin başrolündeki Eisenberg ile kısa kısa

Pedro Almodóvar
Sinema

Pedro Almodóvar

Ünlü İspanyol yönetmen hakkında bilmeniz gereken 10 şey

Emilia Clarke
Film

Emilia Clarke

‘Game of Thrones’un Khaleesi’si, ateşten ve ejderhalardan kısa bir süreliğine uzaklaştı  

Nicolas Winding Refn
Film

Nicolas Winding Refn

Provokatör yönetmen ile son filmi ‘The Neon Demon’ vesileyle bir araya geldik