Film

Vizyon filmleri, röportajlar, eleştiriler ve haberler

Son Çıkış
Film

Son Çıkış

Bir abla-kardeş hikayesi anlatan ve kadına şiddet konusuna dair cesur sözleriyle öne çıkan ‘Kusursuzlar’ (2014) ile tanıdığımız Ramin Matin’in son filmi ‘Son Çıkış’, şehir hayatının içine hapsolmuş Tahsin’in hikayesine odaklanıyor. Prömiyerini 31. Tokyo Uluslararası Film Festivali'nde gerçekleştiren filmin başrolünde Deniz Celiloğlu yer alıyor. İstanbul üzerinden kentsel dönüşümü ve tüketim politikalarını mizahi bir dille eleştiren ‘Son Çıkış’, günümüz orta sınıfını kıskacına almış daha genel bir çıkmazın da izini sürüyor. Tahsin, yıllardır görmediği arkadaşı Siren’le karşılaşır. Siren kurumsal işini bırakmış, şehirden göç etmiş ve organik tarım yapılan bir çiftlikte yaşamaya başlamıştır. Bu yaşam tarzından etkilenen Tahsin, İstanbul’dan kaçmaya ve çiftliğe gitmeye karar verir. Ancak üst üste gelen aksilikler sonucu absürtlüklerle dolu bir gün yaşar ve şehir onun için gitgide bir hapishaneye dönüşür. Yer yer klişelere başvuran anlatımına rağmen günlük hayata dair mizahi tespitleriyle öne çıkan bir komedi.

Ölümcül Makineler
Film

Ölümcül Makineler

‘Mortal Engines’, distopik bir gelecekte geçen bir bilim kurgu ve macera hikayesi anlatıyor. Senaryo ekibinde ‘Lord of the Rings / Yüzüklerin Efendisi’ üçlemesinin usta yönetmeni Peter Jackson’ın da yer aldığı filmin yönetmenliğini, yine aynı üçlemenin efektlerini tasarlayan Oscar ödüllü Christian Rivers üstleniyor. Filmin oyuncu kadrosunda Hugo Weaving ve Stephen Lang gibi isimler de yer alıyor.   Medeniyetin yok oluşunun ardından, distopik bir gelecekte insanlar hareket halindeki şehirlerde yaşayarak duruma ayak uydurmuşlardır. Hester Shaw adındaki kaçak ise büyük şehirlerin küçük şehirleri yuttuğu bu acımasız düzende hayatta kalmaya çalışmaktadır. Yürüyen büyük şehirlerden birinde yaşayan Tom Natsworthy, Hester’la karşılaştıktan sonra kendini geleceği değiştirecek bir ittifakın içinde bulur. Özellikle görsel tasarımıyla heyecan uyandıran yapım, distopik anlatıları sevenler için biçilmiş kaftan  

Don Kişot’u Öldüren Adam
Film

Don Kişot’u Öldüren Adam

‘Brazil’ (1985) ve ‘Twelve Monkeys / 12 Maymun’ (1995) gibi yapımların usta yönetmeni Terry Gilliam’ın bu yeni filmi 20 yıldır yapım aşamasında. Nihayet izleyiciyle buluşan ‘The Man Who Killed Don Quixote’nin şanssızlıklarla dolu hikayesi daha önce ‘Lost in La Mancha’ adlı belgeselde anlatılmış, Gilliam ve Johnny Depp bu filmde kendilerini oynamışlardı. Cervantes’in ilk modern roman kabul edilen eserinden uyarlanan film, zamanlar arası bir yolculuğu konu ediniyor. Film, kendini Don Kişot zanneden bir adam ve gençliğinde romanın uyarlamasını çeken bir reklam yönetmeninin hikayesine odaklanıyor. İkili 21. yüzyıl İngiltere’si ve 17. yüzyıl La Mancha’sı arasında gidip gelen bir yolculuğa çıkıyorlar. Ve giderek hayal ve gerçek birbirine karıştırmaya başlıyor. Başrollerinde Adam Driver ve Jonathan Pryce’ın yer aldığı film, sadece efsaneleşmiş yapım hikayesi için bile izlenir.  

Time Out diyor ki
3 5 yıldız üzerinden
Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde
Film

Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde

Alternatif bir Örümcek Adam hikayesi anlatan animasyon türündeki film, bitmek bilmeyen süper kahraman filmlerine farklı bir bakış getiriyor. Kahramanın hayranlarına ve çocuklara hitap edebilecek olan yapımın senaryo ekibinde ‘Lego Movie / Lego Filmi’nin (2014) yönetmenlerinden Phil Lord da yer alıyor.   Dünyayı kurtarmaya çalışan Brooklyn’li genç Miles Morales, bu mücadele uğruna farklı evrenlerden gelen diğer Örümcek Adam’larla birlik olur. Ekip, dünyadaki tüm gerçekliğe yöneltilmiş bir tehdide karşı güçlerini birleştirmek zorundadır. Örümcek Adam karakterinin yaratıcısı olan, yakın zamanda kaybettiğimiz Stan Lee’nin mirasının son beyazperde uyarlaması, animasyon kalitesiyle de umut vaat ediyor.

Roma
Film

Roma

‘Gravity / Yerçekimi (2013) ve ‘Y tu mamá también / Ananı da!’ (2001) ile hatırladığımız yönetmen Alfonso Cuarón’un çok konuşulan son filmi ‘Roma’, Venedik Film Festivali’ne de Altın Aslan ödülünün sahibi olmuştu. Meksikalı yönetmenin çocukluk anılarından beslenen film, kişisel olduğu kadar toplumsal ve politik bir hafızanın da izini süren, detaylarla bezeli ustalıklı sinematografisiyle öne çıkan bir başyapıt. 1970’lerin başında Mexico City’de yaşayan orta sınıf bir ailenin hayatına odaklanan filmin ana karakteri ailenin hizmetçisi Cleo. Kocasıyla sorunları olan ev sahibesi Sofia’yla gergin bir ilişkisi olan Cleo, evin çocuklarıyla ise çok iyi anlaşmaktadır. Yalnız başına var olma mücadelesi veren kadın, bu içine kapalı burjuva ailenin hem çok yakın, hem de çok uzak bir parçası haline gelir. Karakterlerden ziyade dönemin atmosferini yansıtmaktaki başarısıyla dikkat çeken Cuarón, siyah beyaz estetiğiyle etkileyici bir Meksika portresi çiziyor. Aslında Netlix’te yayınlanması planlanan film, izleyiciden gelen talep üzerine vizyona da giriyor. Uzun yıllar etkisini yitirmeyecek bu başyapıt mutlaka beyaz perdede deneyimlenmeli.  

Time Out diyor ki
5 5 yıldız üzerinden

Vizyonda başka ne var?

Soğuk Savaş
Film

Soğuk Savaş

İkinci Dünya Savaşı sonrası soykırımın yarattığı travmaya dair etkileyici bir hikaye anlatan ‘Ida’ ile En İyi Yabancı Film dalında Oscar kazanan Polonyalı yönetmen Pawel Pawlikowski, son filmi ‘Zimna wojna’da ise 50’lerde geçen siyah beyaz bir aşk hikayesi anlatıyor. Film, prömiyerini yaptığı Cannes Film Festivali’nde Pawlikowski’ye En İyi Yönetmen ödülü kazandırmıştı. Bir adam ve bir kadın, savaş sonrası Polonya’sında karşılaşırlar. Hem politik görüşleri itibariyle, hem de karakter olarak birbirleriyle tamamen zıt olan çift, yolları ayrılmayacak şekilde kader yardımıyla bir araya gelmiştir. Kamerasını 50’li yılların Polonya, Berlin, Yugoslavya ve Paris’inde dolaştıran, Soğuk Savaş atmosferini arka planına yerleştiren ve nostaljik estetiğiyle seyirciyi içine alan film, imkansız bir aşkın izini sürüyor.  

Time Out diyor ki
5 5 yıldız üzerinden
Zoe
Film

Zoe

İki araştırmacının sıra dışı çalışmaları ve ilişkilerini konu edinen ‘Zoe’, başrollerde Ewan McGregor ve Léa Seydoux’nun olduğu bir bilim kurgu. Film, ‘Her / Aşk’ (2013) ve ‘Ex Machina’ (2014) gibi yapay zeka ve aşk meseleleri üzerine kafa yoran yapımlardan besleniyor. Oyuncu kadrosunda Christina Aguilera’nın da yer aldığı filmin yönetmenliğini ‘Equals / Aşk Uğruna’ (2016) adlı bilim kurgu filmiyle tanınan Drake Doremus üstleniyor. Film, devrim niteliğinde bir araştırma üzerine çalışan Cole ve Zoe’nin ilişkisine odaklanıyor. İkili, aralarındaki romantik ilişkiyi geliştirmek için gitgide daha da derinleşen bir çalışmaya girişiyorlar, ancak işler hayal edemeyecekleri boyutlara ulaşıyor. İlk gösterimlerinin ardından eleştirmenler tarafından genelde kötü yorumlar alan yapım, yine de gittikçe popülerleşen ‘teknoloji çağında aşk’ temasına dair söyledikleri nedeniyle merak uyandırıyor.

Donbass
Film

Donbass

‘Donbass’, yönetmeni Sergey Loznitsa’ya Cannes’ın Belirli Bir Bakış bölümünde En İyi Yönetmen ödülünü kazandırmıştı. Doğu Ukrayna’nın Donbass bölgesinde yaşanan bir savaşı konu edinen film, propoganda ve manipülasyonun hakikat üzerindeki yıpratıcı etkilerine odaklanıyor. Aynı zamanda Ukrayna’nın 2019 Oscar adayı olan ‘Donbass’, gerçek olaylara dayanmamasına rağmen kullandığı görüntüler ve ilginç hikayesiyle bir tür belgesel estetiği barındırıyor. Gerçekle yalanın birbirine karıştığı bölgede savaş, ölüm ve soygunlar bir tür barış düzeni olarak adlandırılırken; propaganda gerçek, nefret ise aşk olarak kabul ediliyor. Belirli bir coğrafyaya ve zamana ait olmayan, insanlığa ve medeniyete dair sözleri olan sıra dışı bir ‘savaş filmi’.  

Film

Aquaman

‘Saw / Testere’, ‘The Conjuring / Korku Seansı’ gibi serilerin yaratıcısı James Wan’ın yönetmenliğini üstlendiği ‘Aquaman’ DC sinematik evreninin son halkası. Denizler altında geçen fantastik bir süper kahraman hikayesi anlatan filmde Aquaman olarak da bilinen John Curry’yi Jason Momoa canlandırıyor. Filmin yıldız oyuncularla dolu kadrosunda Amber Heard, Nicole Kidman ve Willem Dafoe gibi isimler de yer alıyor. DC’nin önceki filmlerinde tanıştığımız, denizlerin süper kahramanı Aquaman, kendi filmindeyse yurdu Atlantis’i savunmak için harekete geçiyor. Atıldığı macerada gerçek kimliğini de keşfe çıkan Aquaman, kendisine doğuştan bahşedilen kral sıfatına layık olmaya çabalıyor. Büyük kısmı denizler altında geçen film, özel efektleri ve görsel tasarımıyla dikkat çekiyor. Korku ve gerilim sinemasına yeni bir soluk getiren James Wan’ın süper kahraman türüne nasıl yaklaştığı ise merak konusu.

Their Finest (Aşkın Çekimi)
Film

Their Finest (Aşkın Çekimi)

İkinci Dünya Savaşı döneminde geçen bir romantik komedi

Time Out diyor ki
4 5 yıldız üzerinden

En çok okunan röportajlar

Eddie Redmayne
Film

Eddie Redmayne

Oscar’lı oyuncu, bizi Harry Potter evrenindeki sihirli yaratıkların hikâyesiyle tanıştırdı

Jesse Eisenberg
Film

Jesse Eisenberg

Woody Allen'ın yeni filmi ‘Café Society’nin başrolündeki Eisenberg ile kısa kısa

Pedro Almodóvar
Sinema

Pedro Almodóvar

Ünlü İspanyol yönetmen hakkında bilmeniz gereken 10 şey

Emilia Clarke
Film

Emilia Clarke

‘Game of Thrones’un Khaleesi’si, ateşten ve ejderhalardan kısa bir süreliğine uzaklaştı  

Nicolas Winding Refn
Film

Nicolas Winding Refn

Provokatör yönetmen ile son filmi ‘The Neon Demon’ vesileyle bir araya geldik