İDANS O5

Etkinlikler
İDANS O5

Her yıl farklı bir konuyu tartışmaya açan İstanbul Uluslararası Çağdaş Dans Festivali İDANS, bu yıl ‘İşte / At Work’ diyerek bu konsept çerçevesinde gösteri sanatları çalışmalarında her aşamanın nasıl bir iş olduğunu açıklığa kavuşturmayı amaçlıyor.

 

Bimeras Kültür Vakfı tarafından bu yıl beşlinci kez hayata geçirilen festivalin ilk hafta sonu dünyaca ünlü dans ve tiyatro toplulukları çarpıcı bir başlangıç yapacak. Belçikalı Anne Teresa De Keersmaeker’in önemli eserlerinden ‘Fase, Four Movements to the Music of Steve Reich’, 30 Eylül akşamı saat 20:30’da Beşiktaş Fulya Sanat Merkezi’nde açılış gösterisi olarak sunuluyor. 1 Ekim Cumartesi 18.30’da Londra Kraliyet Balesi’nin eski başdansçılarından Jonathan Burrow’u, 20.30’da ise Türkiye çağdaş dansını yıllardır yurtdışında temsil eden Taldans’ı izlemek mümkün. 2 Ekim Pazar günü ise Portekiz çağdaş tiyatrosunun en yenilikçi topluluğu Mundo Perfeito İstanbul izleyicisiyle buluşacak.

 

Portekizli yazar, yönetmen ve aktör Tiago Rodrigues’in Mundo Perfeito topluluğu ile sergilediği medya taşlaması If A Window Would Open (“Bir pencere açılsaydı”)adlı tiyatro gösterisine de ev sahipliği yapacak olan festival, video ve müzik etkileşimli İngilizce performans, Türkçe özet üstyazı ile 2-3 Ekim tarihlerinde 20.30’da garajistanbul’a taşıyor.

 

23 Ekim’e kadar devam edceek olan festival, Güncel sanatlar nasıl işler? Ne işler? Sanat nasıl bir iştir? Sanatçı bir işçi midir? Zanaat ve sanat ayrımı, kol ve zihin emeği arasındaki ayrım geçerli midir? Yaratıcılığın bileşenleri nelerdir? Günümüz üretim düzeni içinde yaratıcılık sömürülme ve esirleşmenin bir aracı haline mi dönüşmüştür? Yaratıcılığın insanlığın kendini gerçekleştirme ve özgürleşmesindeki rolü nedir? Gibi soruların peşine takılırken büyüleyecek.

Detaylı festival programı için adresiniz www.idans.info

Yayınlandı: