Sirha İstanbul ve Omnivore World Tour

Etkinlikler
0 Beğen
Kaydet
Sirha İstanbul ve Omnivore World Tour

Sizi Sirha ile tanıştıralım: Lyon’da doğmuş, iki senede bir düzenlenerek yerel ve küresel buluşmalara ev sahipliği yapan, Avrupa’nın en büyük gıda fuarlarından biri. Yiyecek-içecek sektörünün otelleri ve restoranları kapsayacak şekilde buluştuğu fuar 2013 yılından beri bu topraklarda da faaliyet gösteriyor.

 

Peki neler var Sirha’da? Omnivore Mutfak Festivali (detayları için okumaya devam edin), Bocuse d’Or büyük dünya prömiyeri, Dünya Pastacılık Kupası (CMP Battle) ve Louis Lesaffre Kupası Türkiye Seçmeleri. Özellikle de 28 Kasım’daki Bocuse d’Or pek heyecanlı geçecek gibi görünüyor. İki şefin liderliğinde dört farklı takım finale kalabilmek için yarışıyor ve geleneksel Türk mutfak malzemelerini yeniden yorumluyor. Yarışmaya The Marmara’nın mutfağından hatırlayabileceğiniz, ünlü şef Rudolf Van Nunen başkanlık ediyor, jüride ise Türkiye’deki Bocuse d’Or Akademi’nin başkanı Mehmet Gürs var. Dünya maya devinin adına düzenlenen Louis Lesaffre Kupası seçmeleri ise bileğine güvenen Türk fırıncıları bir milli takım seçmek üzere yarışmaya davet ediyor.

 

Omnivore’de neler oluyor?

Uluslararası ilk gezici mutfak festivali olarak tanımlayabiliriz, Sirha İstanbul kapsamında deneyimlenecek Omnivore’u. Bu ay bizi en çok heyecanlandıran etkinliklerden biri olan festivalin sloganı ‘yüzde yüz genç mutfak’. Dünyaca ünlü şeflerin, onlardan pek de altta kalmayan başarılı Türk şeflerle buluşmasına vesile oluyor festival. Şeflerin biraz da kendi sırlarını açık edecekleri, eğitim niteliği taşıyan master class’lar (aşçılık dersleri) ilham paylaşımı için ideal. Zaten mutfak kültürleri, bu tip ekinlikler sayesinde beslenerek her geçen gün daha da global bir deneyim haline dönüşüyor. Teknik, deneyim ve fikir alışverişlerinin İstanbul yeme-içme ortamına neler katacağı ise bizim için ayrı merak konusu. Omnivore’un etkilerini önümüzdeki aylarda Lokanta Maya, neolokal ya da Nicole gibi İstanbul’un gurme duraklarında görmemiz olası. Aşçılık derslerinin tam detaylı bilgisi Sirha İstanbul’un web sitesinde.

 

 

Omnivorous by Badoit: Bir günde en fazla kaç şef görebilirsiniz ki? Bu soruya vereceğiniz cevap Omnivorous by Badoit etkinliği ile değişecek çünkü 15’e yakın genç ve başarılı şefin canlı olarak hazırladığı atıştırmalıkları tatma olanağını elde edeceksiniz. Programdaki yerli şeflerden bazıları; Maksut Aşkar (neolokal), Kemal Demirasal (Alancha), Oğuz Demirelli (Mama Shelter), Cihan Kıpçak ve Üryan Doğmuş (Gile Restaurant), Yılmaz Öztürk (L’Escargot), Ali Ronay (Rocca) ve Didem Şenol (Lokanta Maya). Yabancı katılımcılardan bazıları ise Guillaume Monjuré (Lyon, Fransa), Davy Schellemans (Anvers, Belçika) ve Dmitri Zotov (Moskova, Rusya). 28 Kasım günü Mama Shelter’da olmaya bakın.

 

Amazing Dinners: Şefler misafircilik oynar mı dersiniz? Amazing Dinners sayesinde sadece bir gece için yerli şefler kendi lokantalarında bir konuk şefi ağırlıyor ve beraber pişiriyor. Tadını çıkarmak ise size kalıyor. 19.30-23.30 arasında, rezervasyon gerekli. Program şöyle: 

Nicole: Aylin Yazıcıoğlu & Kaan Sakarya, konuk şef: Guillaume Monjuré. (27 Kasım)

neolokal: Maksut Aşkar, konuk şef: Dmitri Zotov. (29 Kasım)

Gile Restaurant:Cihan Kıpçak & Üryan Doğmuş, konuk şef: Yılmaz Öztürk. (29 Kasım)

 

Pop-up dinners: Festivalin bir güzelliği de Omnivore sayesinde gerçekleşen pop-up akşam yemekleri. Bu kez Alaçatı’daki Alancha’nın şefi Kemal Demirasal ve Anvers’deki Veranda’nın şefi Davy Schellemans, neolokal’de buluşuyor ve güçlerini birleştiriyor. 27 Kasım’da 19.00-23.00 arasında neolokal’deler. Katılım için davetiye gerekiyor.

Yayınlandı:

Etkinlik websitesi: http://sirha-istanbul.com
LiveReviews|0
1 person listening