VitrA Çağdaş Mimarlık Dizisi Sunar: Lütfen Rahatsız Etmeyin

Etkinlikler, Fuarlar
0 Beğen
Kaydet
VitrA Çağdaş Mimarlık Dizisi Sunar: Lütfen Rahatsız Etmeyin

Geçtiğimiz yıl, Saitali Köknar küratörlüğünde Galeri Işık Teşvikiye’de gerçekleşen ‘Mutluluk Fabrikaları: Ticari Yapılar Üzerine Bir Sergi’ ile bağlandık Vitra Çağdaş Mimarlık Dizisi’ne. AVM’ler ve ofisler üzerine kurgulanan proje, hem sergileme biçimi, hem de kapsamıyla hayranlık uyandırmıştı bizde. ‘Yürüyen merdiven ile ilk ne zaman nerede tanıştık?’, ‘Perpa, İMÇ ya da İş Kuleleri’nin yerine kaç okul, ağaç ya da konut yapılabilir?’, ‘Kök saldığımız ofisler ilk ne zaman kuruldu?’, ‘Deneme kabininde üstünüze geçirdiğiniz bir kotun imalatı için dünyada nasıl bir ağ kuruluyor?’ sorularına yanıt bulduğumuz, muzip, mizah yönü güçlü ve sıkı bir sergiydi. Alışveriş ve çalışma ortamaları üzerinden mutluluğun zaman ve tüketim endeksinde sıkıştığı noktaları açık etmekten hiç çekinmiyordu.

 

Mimar Ertuğ Uçar küratörlüğünde gerçekleşen ikinci sergi ise güncel sanatçıların işleriyle tatil kavramına odaklanıyor.
 

“Tatil hayaldir, her hayal gibi alınıp satılır. İster iki odalı bir pansiyon, ister bir mega tatil köyü olsun, tatil mekânının ayarları misafirin ihtiyaçlarına göre hassas bir şekilde yapılır ve bu doğrultuda yalıtılır. Tatil boyunca misafir hareketlendikçe, kendi hareketine eşlik eden sahnelerden geçer. Tatil sahneye konur, misafir de oynar.” diyen küratör Ertuğ Uçar tatil kavramına yaklaşımıyla tüm şehri bağrına basıyor: “Tatil: Bir yılın yüklendiği 15 gün, 350 günü silme gücünde iki hafta...”

Yaz için tatil programlarını yapmaya başlayıp erken rezervasyon ile ucuza bilet kapatmak için kolları sıvadığımız döneme denk gelen sergi yaratıcılıklarını, kendi alanlarının dışında yaptıkları çalışmalarla da ifade eden beş genç sanatçının, sergiye özel ürettikleri işleriyle farklı deneyimler sunuyor; bireylerin tatil mekânı algısını ortaya konuyor.
 

Metehan Özcan, Kerem Ozan Bayraktar, Nermin Er, Burak Arıkan ve Meriç Kara’nın yapıtlarını içeren sergi alanında her sanatçı için özel olarak kurgulanan odalar var.
 

Metehan Özcan’ın fotoğrafları ve buluntu kartpostalları, Kerem Ozan Bayraktar’ın bilgisayar animasyonları, Nermin Er’in hareketli maketi, Burak Arıkan’ın ağ haritaları ve videoları, Meriç Kara’nın objeleri ile giriyoruz tatil kafasına. Sergi kapsamında ‘Fon Şehirler’ başlığı altında, yeni dönem Türk sinemasından örnekler de İstanbul Modern’in sinema salonunda gösterimde. Özetle serin suların hayallerinin kurulduğu şu günlerde sığınak İstanbul Modern. Bu da bir nevi tatil sayılır, kafa izni.

 

Perşembe 10.00-20.00, pazartesi hariç diğer günlerde 10.00-18.00 arasında açık. www.istanbulmodern.org

Yayınlandı: