Yolda

Etkinlikler, Fuarlar
Yolda

Şundan emin olabilirsiniz: Bundan seneler sonra memleket tarihini inceleyen insanlar için şu an yaşadığımız dönemler söz konusu olunca en büyük görsel rehber Nar Photos ekibinin fotoğrafları olacak. İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi de Nar Photos’un 2003 - 2013 arşivinden bir derleme niteliği taşıyan 'Yolda' sergisinde Türkiye’nin yakın tarihinde yaşanan veya etkisi bugüne uzanan olay de durumların bir seyrini sunuyor.

 

75 fotoğrafın yer aldığı sergideki manzaralar çeşitli konulara değiniyor: Kentsel dönüşüm, toplu taşıma, İnönü Stadyumu, Gezi Parkı, göçmenler ve gece hayatıyla kent; sünnet, kına, Newroz, Artvin-Kafkasör Festivali gibi kutlamalar; Kars, Ardahan, Ağrı gibi coğrafyalar; Ermeniler, Kürtler, Rumlar, Süryaniler ve törenleri; mevsimlik işçiler, kot taşlama işçileri, kağıt toplayıcıları ve grevler; LGBTİ ve Kadınlar Günü yürüyüşleriyle sokak...  Sergide bu fotoğrafların yanı sıra kolektif olarak gerçekleştirilen Mezat, Kalanda, İnönü Stadyumu, Lübbey, Akhuryan İstasyonu ve Kuzey İstanbul başlıklı 6 video da gösteriliyor.

 

Nar Photos üyeleri sergi için nasıl bir seçki yaptıklarını şöyle açıklıyor: “Kendimize ‘Türkiye’de neler oluyor?’ sorusundan çok, ‘Biz neleri gördük, bizim için değerli ve önemli olan neydi, Türkiye’nin sosyal, siyasal hayatını etkileyen olay ve olgular nelerdi?’ sorularını sormayı tercih ettik. Biz fotoğrafın mekanik, estetik veya form halinden çok; işleviyle, bir araç oluşuyla ilgileniyoruz. İkincisi ve daha önemli tarafı ise çektiğimiz fotoğrafların, hem bizim hem de başkalarının hayatında neyi dönüştüreceği sorusu. Bizim için ön kabul şudur: Her fotoğraf başkaları için çekilir. Fotoğrafı birine gösterdiğinde onda bir değişim yaratmak istersin. Fotoğrafla dünyayı değiştirmek değil ama en azından kanılarda bir kırılma yaratabilir miyiz, bilgi olarak bir eksiği tamamlayabilir miyiz, kendimizi ve izleyicileri ele aldığımız konular hakkında daha eleştirel, daha dünyaya dokunan ve aynı zamanda kendine de eleştirel bakabilen varlıklar haline getirebilir miyiz, diye düşünüyoruz. Bizi hayatla ve insanlarla kurduğumuz ilişki belirliyor. Bu aslında fotoğrafla ilgili olmaktan çok, bizim hayatla kurduğumuz ilişki ile ilgili.”

 

Tavsiyemiz sergiyi en az bir kere ziyaret etmeniz. Emin olun aslında yakından bildiğimizi sandığımız yakın tarihimiz sizi tahmin edebileceğinizden çok daha fazla etkileyecek.

Yayınlandı: